jedynka

Lato z Radiem: Lady Pank pod chińską granicą i rosół ze strun

Jedynka
Agnieszka Szałowska 09.07.2013
Koncert polskiego zespołu rockowego Lady Pank. 1983.
Koncert polskiego zespołu rockowego Lady Pank. 1983. , foto: PAP/Wojciech Kryński

- Nie było żadnej ochrony, żadnych bramek, scena była malutka, na niej dwie kolumny i jeden mikrofon. To była masakra - o początkach działalności zespołu opowiada Jan Borysewicz.

>>> Historia Lady Pank zaczęła się dzięki Izabeli Trojanowskiej - Tydzień z Gwiazdą odc. 1 >>>

- Z drugiej strony nie byliśmy rozpuszczeni i bardzo szanujemy, że w takich warunkach zaczynaliśmy grać. Dzięki temu dziś nie kaprysimy - opowiada Jan Borysewicz w rozmowie z Anitą Karwacką.

Lato z Radiem: zapraszamy na koncerty Lady Pank do Turku i Kalisza >>>

Z wieloma problemami, brakami, trzeba było radzić sobie domowymi sposobami. - Basista Lady Pank kąpał struny, żeby je wyczyścić. Grał na jednym zestawie pół roku i gotował go, by był znów gotowy do użytku. Teraz to jest nie do pomyślenia - wspomina w "Tygodniu z Gwiazdą" lider zespołu.

Andrzej Mogielnicki dodaje, że sytuację pogarszał stan wojenny. - Każdy koncert to było zgromadzenie. Legalne, niemniej jednak młodzieżowe; władza więc patrzyła na to podejrzliwie i zawsze byli zomowcy.

Zobacz wideo z koncertów Ani Wyszkoni, Myslovitz >>>

Radzić sobie trzeba było także z finansami - kierownikiem zespołu na każdym koncercie był więc kto inny, by wyrównać zarobki. - Chodziliśmy też z workami drobnych pieniędzy, bo sprzedawaliśmy plakaty, perfumy i inne gadżety - dodaje Borysewicz.

Jaka piosenka była zakazana w Poznaniu? Na kim muzyka zespołu nie wywarła żadnego wrażenia?  Jak doszło do tego, że Lady Pank wystąpili pod chińską granicą jako amerykański band? Zapraszamy do wysłuchania drugiego odcinka "Tygodnia z Gwiazdą"

A już w najbliższy weekend - 13 i 14 lipca - zapraszamy do Turku i Kalisza. Wystapią m.in. Stachursky, Myslovitz i Lady Pank. Poznaj szczegóły >>>

Na kolejne odsłony cyklu "Tydzień z Gwiazdą" zapraszamy do audycji "Lato z Radiem" po godz. 11.00, do piątku 12 lipca.

Polecamy też płytę "Lato z Radiem 2013". Album towarzyszyć będzie najpopularniejszej audycji radiowej w Polsce oraz koncertom Lata z Radiem. Płyta do nabycia na stronie sklep.polskieradio.pl >>>

(asz)