jedynka

Fotoradar Lata z Radiem: pod lipą Jana III Sobieskiego

Jedynka
Tomasz Jaremczak 09.07.2013
Portret Jana III Sobieskiego
Portret Jana III Sobieskiego, foto: Wikiopedia/PD

Na drodze do miejscowości Turek oraz do Kalisza, gdzie w najbliższy weekend kolejne koncerty w ramach trasy Lata z Radiem, Łukasz Starowieyski zatrzymał się w Puszczy Mariańskiej.

Puszcza Mariańska to senna wieś położona na obrzeżach Puszczy Bolimowskiej. Dumnie reklamuje się: gościliśmy królów, ugościmy i Ciebie.

Lato z Radiem 2013 - zobacz gdzie gramy >>>

I nie ma w tym przesady. W okolicy, w drodze na Grunwald, popasał Władysław Jagiełło. Jagiellonowie mieli później w środku dzisiejszej puszczy domek myśliwski. Polowali tam też Stanisław August Poniatowski i car Mikołaj II. Nie można zapomnieć też o Janie III Sobieskim.

- Pocztówkowa wizytówka tej miejscowości - mówi Bożena Jędrzejewska-Łukasik. Kierownik gminnej biblioteki w Puszczy Mariańskiej przypomniała, że proroczy była drzemka króla pod lipą.

Fotoradar Lata z Radiem: porcelana z Ćmielowa >>>

To najsłynniejsza polska lipa po tej z Czarnolasu. I choć 30 lat temu zniszczyła ją wichura, to z pamięci mieszkańców Puszczy Mariańskiej nie sposób jej wymazać. - Legenda głosi, że pod tą lipą król Jan III Sobieski biesiadował. Gdy się zdrzemnął, to śniło mu się, że pobije pod Wiedniem armię turecką - wyjaśnił historyk Maciek Kucharski.

Niedaleko stoi kościół zbudowany na przełomie XVII i XVIII wieku. Związany jest z chyba najbardziej dramatycznym momentem historii Puszczy Mariańskiej. Spalił się w pożarze w 1993 roku, ale najważniejsze dwa przedmioty udało się z niego uratować. To obraz Matki Boskiej i słynny czaprak, okrycie grzbietu konia, który jest dowodem na to, że Jan III Sobieski był w Puszczy Mariańskiej.

Fotoradar Lata z Radiem: serialowa gwiazda z Sułkowic >>>

Ale jak wskazuje nazwa, Puszcza Mariańska to też pobliskie lasy. Sąsiednia Olszanka była przed II wojną światową kurortem dla warszawiaków. Tam oddycha się pełną piersią.

tj

Zapraszamy na weekendowe koncerty oraz do słuchania Lata z Radiem codziennie na antenie radiowej Jedynki – od poniedziałku do soboty w godzinach 9.00-13.00 oraz dodatkowo w niedzielę w paśmie 10.00-13.00.

Polecamy też płytę "Lato z Radiem 2013". Album towarzyszyć będzie najpopularniejszej audycji radiowej w Polsce oraz koncertom Lata z Radiem. Płyta do nabycia na stronie sklep.polskieradio.pl >>>

/