jedynka

Lato z Radiem zagrało w mieście tura

Jedynka
Andrzej Gralewski 13.07.2013
Stachursky na scenie Lata z Radiem w Turku
Stachursky na scenie Lata z Radiem w Turku, foto: Polskie Radio/Lato z Radiem

Lato z Radiem gościło w Turku z kolejnym koncertem. Wystąpili Hamak Band i Stachursky. Gwiazdą wieczoru był zespół Lady Pank.

Nazwa liczącego sobie prawie 700 lat miasta nie wzięła się od Turków, którzy wielokrotnie najeżdżali nasze ziemie, ale od tura. Perłą Turku jest kościół pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa. To neogotycka trójnawowa świątynia wybudowana w latach 1903-1914.
Ozdobą kościoła są witraże, polichromie i obrazy olejne będące dziełami znanego artysty, Józefa Mehoffera. - To drugie po Krakowie tak wielkie i cenne zbiory sztuki sakralnej tego artysty - mówi dyrektor Bartosz Stachowiak, dyrektor Muzeum miasta Turku. Wyjaśnia, że Mehoffer miał w Turku przyjaciela, księdza Florczaka, z którym zaprzyjaźnił się jeszcze w Watykanie w 1925 roku. Ten ksiądz objął w 1932 roku parafię w Turku i dostał kościół praktycznie bez wyposażenia. Zaprosił więc Mehoffera na kolację, a potem przekonał go, żeby pomógł w wyposażeniu kościoła. - Dzięki temu jesteśmy jedynym miastem, gdzie Mehoffer całkowicie wyposażył kościół w polichromie, witraże, malarstwo sztalugowe i w umeblowanie - podkreśla dyrektor. Każdego roku w trzeci weekend września w mieście odbywa się Festiwal Mehofferowskie Klimaty - impreza nawiązująca do lat międzywojennych ubiegłego wieku.

W Turku odbył się kolejny koncert w ramach trasy Lata z Radiem. Na stadionie przy ul.  Sportowej wystapił Hamak Band, Stachursky i Lady Pank.

>>>Hamak Band, Jacek Stachursky i Lady Pank - poznaj szczegóły koncertu >>>

Kości turów można było jeszcze w latach 20-tych i 30-tych kości turów były powszechnie znajdowane w lasach wokół Turka. - Dopiero teraz znalezienie kości tura staje się sensacją - mówi Danuta Lewandowska, nadleśniczy Nadleśnictwa Turek, jedna z dziesięciu w Polsce.

W każdy piątek w Lecie z Radiem odkrywamy tajemnice lasu.

Zobacz koncerty Lata z Radiem: Maryli Rodowicz, Myslovitz, Dody, De Mono i Ani Wyszkoni >>>

Turek jest ponadregionalnym ośrodkiem kulturalnym i sportowym. Co roku odbywają się tutaj Turkowskie Prezentacje Teatrów Ulicznych, Przeglądy Kabaretów Oklaskiwanych czy Przegląd Studenckich Etiud Filmowych „KLAPS” - prestiżowa impreza w świecie młodych twórców kina. Dział też zespół beatboxowy Hapaszamy. Beatbox to forma rytmicznego tworzenia dźwięków np. perkusji, linii basowej, głosów zwierząt za pomocą narządów mowy, czyli ust, języka, krtani, gardła czy przepony.
Zapraszamy na stronę latozradiem.pl !

Polecamy też płytę "Lato z Radiem 2013". Album towarzyszyć będzie najpopularniejszej audycji radiowej w Polsce oraz koncertom Lata z Radiem. Płyta do nabycia na stronie sklep.polskieradio.pl >>>

(ag)

/