jedynka

Lato z Radiem w Kaliszu, czyli koncert w najstarszym mieście w Polsce

Jedynka
Tomasz Jaremczak 14.07.2013
Koncert Lata z Radiem w Kaliszu poprowadzą Roman Czejarek i Bogdan Sawicki
Koncert Lata z Radiem w Kaliszu poprowadzą Roman Czejarek i Bogdan Sawicki , foto: Polskie Radio/Lato z Radiem

Ósmy przystanek koncertowy na tegorocznej trasie koncertowej Lata z Radiem wypadł w Kaliszu. Na scenie wystąpili Hamak Band i Myslovitz. Gwiazdą wieczoru będzie zespół Lady Pank.

Na koncercie Lata z Radiem w Kaliszu spotykaliśmy się na Polach Marsowych. Zobacz szczegóły >>>

Mówi się, że Kalisz  jest najstarszym, polskim miastem, bo ma najstarszą pisaną metrykę. Grecki uczony i filozof Klaudiusz Ptolemeusz, udokumentował w II w. n. e. istnienie starożytnej Kalisii. Leżała na słynnym szlaku bursztynowym. Nie  ma żadnych wątpliwości, że szlak ten przebiegał przez tereny dzisiejszej ziemi kaliskiej. Dowodem wielowiekowych dziejów Kalisza są do dziś Główny Rynek z ratuszem, urokliwe kamieniczki, kościoły oraz zabytkowe budynki.  Właśnie na przepięknym kaliskim rynku była w niedzielę Karlina Rożej i jej goście.

Zobacz "Tydzień z Gwiazdą":  Lady Pank >>>

Archeolog Leszek Ziąbka wyjaśnił, że informacje o metryce Klisza potwierdziły współczesne badania. - Mamy potwierdzenie, że nad środkowym biegiem Prosty znajdował się olbrzymia handlowa, gdzie docierali rzymscy kupcy po słynne złoto północy, czyli bursztyn. Były też miejsca skąd zabierano tzw. płody leśne, niewolników i żelazo - powiedział Ziąbka. Rzymianie zostawili po sobie ślady w postaci luksusowych towarów, naczyń, ozdób i biżuterii.  Kalisz jest też kolebką państwa polskiego. Podobno właśnie z Kalisza Piastowie ruszali na podbój całej Wielkopolski, a potem Polski.

Kalisz słynie też z Baszty Dorotki. Na jej temat krążą legendy. Jedna, że piękna starościanka Dorotka zakochała się nie w tym co trzeba, bo w szewczyku Marcinku. - Tatuś nie chciał się zgodzić na ten mezalians i zamknął Dorotkę w baszcie. Podobno nawet ją zamurował - powiedział przewodnik po Kaliszu Piotr Sobolewski.

Lato z Radiem 2013 - zobacz gdzie gramy >>>

Najbardziej tragiczne wydarzenia w historii Kalisza miały miejsce podczas I wojny światowej w 1914 roku, gdy Prusacy ostrzelali miasto po wyjściu wojsk rosyjskich. - Kalisz był najbardziej zniszczonym w Europie w czasie I wojny światowej. Nie w wyniku walk, ale barbarzyństwa.  Efektem tamtych wydarzeń była odbudowa Kalisza - wyjaśnił  Sobolewski.

Dziś Kalisz to miasto festiwali. - Kaliskie Spotkania Teatralne, Festiwal Pianistów Jazzowych, Muzyki Klasycznej i Muzyki Dawnej - wyliczył dziennikarz Robert Kuciński. I miasto młode duchem. - Cieszymy się bardzo duża liczbą studentów. Jest ich prawie 10 tys. - powiedział prezydent Kalisza Janusz Pęcherz. Pracę często znajdują w zakładach lotniczych na tereni miasta Pratt&Whitney, Meyer Tools, VacAero, Hamilton i WSK PZL-Kalisz. Kalisz słynie też z lokalnego produktu – są nim andruty kaliskie, cieniutkie, lekkie chrupiące krążki, uwielbiane zarówno przez dzieci, jak i dorosłych.

Zobacz koncerty Lata z Radiem: K.A.SA, Maryla Rodowicz, Myslovitz, Doda, De Mono i Ania Wyszkoni >>>

Koncerty oraz to co, dzieje się na letniej scenie Lata z Radiem będziemy transmitować na stronie internetowej Jedynki, Lata z Radiem oraz na www.polskieradio.pl.

Zapraszamy na weekendowe koncerty oraz do słuchania Lata z Radiem codziennie na antenie radiowej Jedynki – od poniedziałku do soboty w godzinach 9.00-13.00 i w niedziele w paśmie 10.00-13.00.

Polecamy też płytę "Lato z Radiem 2013". Album towarzyszyć będzie najpopularniejszej audycji radiowej w Polsce oraz koncertom Lata z Radiem. Płyta do nabycia na stronie sklep.polskieradio.pl >>>

tj

/