jedynka

Lato z Radiem: wsi spokojna, wsi wesoła

Jedynka
Szczepan Rybiński 17.07.2013
Lato z Radiem: wsi spokojna, wsi wesoła
foto: Glow Images/East News

Na trasie prowadzącej z Warszawy do Zamościa reporter Lata z Radiem znalazł się tuż koło małej wsi Kołbiel, której mieszkańcy usiłują uratować od zapomnienia dawną kulturę tego miejsca.

- Staramy się aby młodzież nie zapomniała o swoich korzeniach - przyznaje Aneta Bartnicka, nauczycielka języka polskiego z gimnazjum w Kąbieli. – Tym bardziej, że nasze zwyczaje są już trochę  zapomniane. Dziś główną atrakcją Kołbieli są korki drogowe – śmieje się rozmówczyni Łukasza Starowieyskiego.

Fotoradar Lata z Radiem: prawie jak w raju >>>

Także starsi mieszkańcy Kołbieli żałują, że znana im kultura zanika. Ten problem dotyczy przede wszystkim języka. - Nasza gwara jest zupełnie inna niż wszystkie – przyznaje pani Marianna Rokicka.- Teraz tylko w naszych pieśniach można usłyszeć jakieś śmieszne powiedzonka - podkreśla.

Lato z Radiem 2013 - zobacz gdzie gramy >>>

Zapraszamy do wysłuchania relacji Łukasza Starowieyskiego, w której będzie można usłyszeć jak brzmiała tradycyjna muzyka mieszkańców Kołbieli.

Lato z Radiem - zobacz filmy i zdjęcia z koncertów >>>>

Zapraszamy również na weekendowe koncerty oraz do słuchania Lata z Radiem codziennie na antenie radiowej Jedynki – od poniedziałku do soboty w godzinach 9.00-13.00 oraz dodatkowo w niedzielę w paśmie 10.00-13.00.

Polecamy też płytę "Lato z Radiem 2013". Album towarzyszyć będzie najpopularniejszej audycji radiowej w Polsce oraz koncertom Lata z Radiem. Płyta do nabycia na stronie sklep.polskieradio.pl.

 

szr