jedynka

Lato z Radiem: z "07 zgłoś się" do Perfectu

Jedynka
Piotr Grabka 19.09.2013
Zbigniew Hołdys (L) i Grzegorz Markowski (P) podczas koncertu zespołu Perfect
Zbigniew Hołdys (L) i Grzegorz Markowski (P) podczas koncertu zespołu Perfect, foto: PAP/CAF/Teodor Walczak

- Grzegorz Markowski był wtedy młodym artystą z "Teatru na Targówku". Reżyser serialu, który go znał, zaproponował mu zaśpiewanie wokalizy do motywu muzycznego, który był już gotowy - mówił w Jedynce Piotr Piotrowski, autor książki "07 zgłasza się. Kulisy powstawania serialu".

Perfect: nasze teksty krążą już 33 lata, są ponadczasowe - Tydzień z Gwiazdą odc. 1 >>>

W 1976 roku serial "07 zgłoś się" miał swoją premierę. - Grzegorz pięknie wykonał tę wokalizę, był zadowolony z efektu i powiadomił całą swoją rodzinę, od Szczecina do Rzeszowa. Gdy była emisja serialu wszyscy zasiedli przed telewizorem. Na napisach końcowych okazało się, że zamiast Grzegorza Markowskiego jest Ryszard Markowski. Okropne rozczarowanie dla młodego artysty, ale jak sam mówił, w środowisku jego praca została zauważona - wspominał w audycji z cyklu "Tydzień z Gwiazdą" Piotr Piotrowski.

W tym samym mniej więcej czasie gorzej zaczęły układać się stosunki w zespole Perfect. – Pracowaliśmy dość usilnie razem z Ryśkiem Sygitowiczem, żeby przekonać Zbyszka Hołdysa, by był dobrym gitarzystą, kompozytorem i aranżerem, a wokalistą drugoplanowym. Zaproponowaliśmy, że znajdziemy innego frontmana, bo sam ze wszystkim nie da sobie rady. To trwało jakiś czas - tłumaczył Bogdan Olewicz, autor tekstów.

Rockmani we frakach, czyli Perfect w filharmonii - Tydzień z Gwiazdą odc. 2 >>>

I nagle, w 1979 roku, na drodze Hołdysa i spółki pojawił się Grzegorz Markowski. - Spotkaliśmy się w Stodole i przy stoliku zobaczyłem jakiegoś elegancko ubranego faceta. Zbyszek w pewnym momencie powiedział, że to będzie nowy wokalista Perfectu. Myślałem, że zwariował. Może to intuicja pozwoliła mu wyczuć, że w Grześku poza tą powierzchownością wyniesioną z "Teatru na Targówku" drzemała prawdziwa estradowa bestia - stwierdził Bogdan Olewicz.

Reedycja płyty "Perfect" do nabycia na sklep.polskieradio.pl >>>

Na kolejne odsłony cyklu "Tydzień z Gwiazdą" zapraszamy do audycji "Lato z Radiem" po godz. 11.00 do piątku 19 lipca. A już w najbliższą sobotę Perfect będzie gwiazdą koncertu Lata z Radiem w Zamościu.

Lato z Radiem: zapraszamy na koncert Perfectu w Zamościu >>>

Polecamy też płytę "Lato z Radiem 2013". Album towarzyszyć będzie najpopularniejszej audycji radiowej w Polsce oraz koncertom Lata z Radiem. Płyta do nabycia na stronie sklep.polskieradio.pl >>>

 

pg