jedynka

Lato z Radiem: w Ciechocinku można się zdrowo… zakochać

Jedynka
Piotr Grabka 27.07.2013
Jeden z ciechocińskich parków
Jeden z ciechocińskich parków, foto: wikimedia.commons.org/aut. Danuta B. fotopolska.eu

- Kto nie kocha, ten choruje. To fajne, że ludzie tutaj znajdują miłość, choć czasem to tylko jej namiastka. Ale bez miłości trudno żyć – mówiła w Jedynce Elżbieta Pietrzykowska, kuratorka galerii Pod dachem nieba w Ciechocinku.

Sobotni koncert Lata z Radiem w Krynicy Morskiej zbliża się wielkimi krokami, więc i nasz reporter Łukasz Starowieyski ma na swoim liczniku coraz więcej pokonanych kilometrów. Jego podróż na chwilę przerwał fotoradar w okolicy Ciechocinka...

Fotoradar Lata z Radiem: statek do Młocin >>>

Pierwsze z czym kojarzy się to miejsce to sanatoria. Początek lecznictwa w Ciechocinku datuje się na rok 1836. - Zaczęło się prymitywnie. W oberży, którą prowadził Żyd, ustawił on cztery wanny, gdzie goście zostający na nocleg mogli zażywać kąpieli. Pod koniec XIX wieku zaczęto budować natomiast łazienki - wyjaśnia Marian Gawinecki, kierownik Zakładu Przyrodoleczniczego w 22. Wojskowym Szpitalu Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjnym w Ciechocinku i prezes Towarzystwa Przyjaciół Ciechocinka.

Fotoradar Lata z Radiem: stąd w wielki świat wyruszyła Pola Negri >>>

Jest i drugie oblicze Ciechocinka, znane choćby z piosenek "Maxi Kaz" czy "Na deptaku w Ciechocinku", które opowiadają o romansach między kuracjuszami. - W sezonie letnim Ciechocinek jest miastem festiwali. Właściwie co tydzień jest piękna impreza w muszli koncertowej z Parku Zdrojowym. Jest to więc także leczenie muzyką, a jak muzyka, to i tańce, ruch, czyli przedłużenie leczenia. Słysząc piękną muzykę i będąc w miłym towarzystwie pacjenci zapominają o chorobie, a jak jeszcze przy tym ktoś kogoś polubi, to tylko plus - zauważa Marian Gawinecki.

Zapraszamy na Festiwal Operowo-operetkowy w Ciechocinku >>>

Zapraszamy na weekendowe koncerty oraz do słuchania Lata z Radiem codziennie na antenie radiowej Jedynki – od poniedziałku do soboty w godzinach 9.00-13.00 oraz dodatkowo w niedzielę w paśmie 10.00-13.00.

Lato z Radiem - zobacz filmy i zdjęcia z koncertów >>>>

Polecamy też płytę "Lato z Radiem 2013". Album towarzyszyć będzie najpopularniejszej audycji radiowej w Polsce oraz koncertom Lata z Radiem. Płyta do nabycia na stronie sklep.polskieradio.pl

 

pg