jedynka

Lato z Radiem zwiedza królewskie miasto Gniezno

Jedynka
Andrzej Gralewski 03.08.2013
Od lewej: Karolina Rożej, Prezydent Gniezna Jacek Kowalski, prof. Eliza Grzelak (Collegium Europejskie w Gnieźnie) i Roman Czejarek
Od lewej: Karolina Rożej, Prezydent Gniezna Jacek Kowalski, prof. Eliza Grzelak (Collegium Europejskie w Gnieźnie) i Roman Czejarek , foto: Redakcja Lata z Radiem

Gniezno - Miasto Królów, nosi zaszczytne miana Pierwszej Stolicy Polski, Miasta Świętego Wojciecha, Stolicy Prymasowskiej oraz Stołecznego Królewskiego Miasta Gniezna. Gród ten ceni się jako jeden z ośrodków o szczególnym znaczeniu i wyjątkowej roli w dziejach narodu i państwa polskiego.

Ale Gniezno to nie tylko historia. - Wiele dzieje się w Gnieźnie - zachwala prezydent miasta Jacek Kowalski. Rewitalizowane jest targowisko i podczas prac odkryto, że 3 tysiące lat temu w okresie kultury łużyckiej w tym miejscu były groby. Odkopano 20 tys. eksponatów archeologicznych. Wśród nich była ceramiczna figurka konika, która jest więcej warta niż cała inwestycja.

Ok. godz. 19 przed katedrą w Gnieźnie będzie robione trójwymiarowe zdjęcie uczestników dzisiejszego koncertu Lata z Radiem. Kto chce może przyjść.

Prof. Eliza Grzelak z Collegium Europejskiego w Gnieźnie, uczelni, która została powołana na pamiątkę Zjazdu Gnieźnieńskiego. Utworzono ja zamiast stawiać pamiątkowy pomnik. Collegium jest ośrodkiem zamiejscowym Uniwersytetu Adama Mickiewicz w Poznaniu.

W Gnieźnie można też podziwiac zdjęcia trójwymiarowe. - To już piąty raz Lato z Radiem jest w Gnieźnie - przypomina Dariusz Pajkert, kierownik Referatu Kultury i Sportu Urzędu Miasta. Są tam fotografie 3D z poprzednich wizyt w mieście. W tym z ubiegłorocznego, który został przewany, bo nad miastem rozszalała się nawałnica.

Przewodnicy Remigiusz Szymczak i Ramzes Temczuk opowiadają o zabytkach Gniezna, w tym słynnych Drzwiach Gnieźnieńskich, jedynym chyba w Europie takim zabytku.

Jacek Mańkowski, dyrektor gnieźnieńskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz Arkadiusz Susiecki, prezes Start Gniezno S. A. opowiadaja o tradycji sportów motorowych w mieście.

Rozmawiali Karolina Rożej i Roman Czejarek.
(ag)
/