jedynka

Pectus: decyzja o powstaniu zespołu zapadła po grzybobraniu

Jedynka
Sylwia Mróz 09.09.2013
Pectus na koncercie Lata z Radiem w Krynicy Morskiej
Pectus na koncercie Lata z Radiem w Krynicy Morskiej , foto: Redakcja Lata z Radiem

Zanim zajęli się muzyką bracia Szczepanik imali się różnych zajęć. Aż do pewnego pięknego dnia, gdy wybrali się na grzyby…

Na początku uczyli się grać na zupełnie innych instrumentach, niż te na których grają dziś. - Zaczynałem na basie, a dziś gram na perkusji. Od początku mieliśmy też styczność z gitarą, więc bardzo nas to uwrażliwiło na te instrumenty - mówi Marek Szczepanik w pierwszym odcinku Tygodnia z Gwiazdą audycji "Lato z Radiem" poświęconego grupie Pectus.

Koncerty Lata z Radiem - Pectus [wideo] >>>

Dopiero z czasem bracia zdecydowali na jakich instrumentach będą grać. - Raczej nie była to forma selekcji, a dobranie instrumentów do odpowiedniej wrażliwości - dodaje Marek.
Zanim zaczęli grać w zespole chodzili o szkół, Maciej Szczepanik do liceum o profilu turystyczno-sportowym w Ciężkowicach. - Grałem w piłę, a poza tym grałem na gitarze. Na niej się bardziej skupiałem i ona przejęła główną rolę. Pracowałem w różnych zawodach: w myjni bezprzewodowej, jako pomocnik dekarz - mówi Maciek. Jego brat Marek również pracował fizyczni i dorabiał graniem na imprezach. - Ja pracowałem w Austrii jako pomocnik murarza – mówi Mateusz Szczepanik, który gra na gitarze.

"Tygodzień z Gwiazdą" - Formacja Nieżywych Schabuff, Krzysztof Krawczyk, Doda, De Mono o sobie >>>

Wszyscy rzucili dotychczasowe zajęcia i zdecydowali się zająć muzyką. - Poszliśmy z Tomkiem na grzyby i już po zbiorach usiedliśmy na sianie. Była krótka rozmowa i ja się zgodziłem - opowiada Mateusz. Bracia w czteroosobowym składzie rozpoczęli wspólne granie.

"Tydzień z Gwiazdą", którego bohaterem jest grupa Pectus na antenie Jedynki codziennie od poniedziałku do piątku (9-13 września) między godz. 9.00 a 13.00.

Zespół powstał w Rzeszowie w  2005 roku. Dwa lata później, podczas 44. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu został finalistą "Debiutów". W skład zespołu wchodzą: Tomasz, Marek, Maeusz i Maciej Szczepanik. Zespół wydał dotychczas trzy płyty: Pectus (2009 r.), Stos Praw (2010 r.), Siła braci (2013 r.). Pierwsza uzyskała status złota.
W tym samym roku (2007) wydał pierwszy mini-album. W 2008 roku grupa przebojem "To co chciałbym Ci dać" zdobyła Słowika Publiczności podczas Sopot Festival. W 2009 roku ukazał się jej debiutancki album, który osiągnął status złotej płyty. W tym samym roku podczas opolskiego festiwalu grupa w "Koncercie Premier" otrzymała Brązową Premierę oraz SuperJedynkę w kategorii Debiut Roku.
W maju 2010 roku, kiedy Polskę nawiedziła fala powodzi, zespół - nie pozostając obojętnym na los powodzian - wziął udział w licznych akcjach i koncertach charytatywnych. We wrześniu tego samego roku ukazała się ich druga płyta pt. "Stos praw".
sm