Tour de Pologne

Tour de Pologne - jedno z największych wydarzeń sportowych w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2016 06:01
W trakcie 74. Tour de Pologne kolarze pokonają 1144 kilometry i przejadą przez ponad 500 miejscowości. W poprzedniej edycji wygrał Tim Wellens z ekipy Lotto Soudal.
Tour de Pologne
Tour de Pologne Foto: PAP/Darek Delmanowicz

Patronem medialnym Tour de Pologne 2017 jest radiowa Jedynka.

Szosowy wyścig kolarski Tour de Pologne po raz pierwszy rozegrany został we wrześniu 1928 roku. Od pierwszej edycji do 1992 posiadał status wyścigu amatorskiego (jedynie w 1974 wyjątkowo rozgrywany był w formule open z udziałem zawodowców). Od 1993 - po przejęciu organizacji przez Czesława Langa - jest w pełni zawodowy. Od 2005 należy do cyklu UCI ProTour.

Pierwsza edycja odbyła się we wrześniu 1928 roku pod nazwą "I Kolarski Bieg Dookoła Polski". Zorganizowało ją Towarzystwo Cyklistów w Warszawie oraz Przegląd Sportowy. Trasa liczyła osiem etapów o łącznej długości 1491 kilometrów. Na starcie stanęło 71 kolarzy, a zwycięzcą został Feliks Więcek.

Wyścig od samego początku stał się jednym z największych wydarzeń sportowych w Polsce międzywojennej. Bohaterem zawodów w latach 30. został Bolesław Napierała. Nazywany "tygrysem szos" kolarz wygrał dwie edycje Tour de Pologne. Tradycje wyścigu wskrzeszono w 1947 roku po przerwie spowodowanej wybuchem II wojny światowej. Aż do 1992 roku był on organizowany jako wyścig amatorski i pozostawał w cieniu faworyzowanego przez władze PRL Wyścigu Pokoju.

W roku 1993, w historii Tour de Pologne otworzył się nowy rozdział. Srebrny medalista olimpijski z 1980 roku, prekursor polskiego zawodowego kolarstwa - Czesław Lang, zainwestował w upadającą imprezę własne środki finansowe. W krótkim czasie stała się ona wydarzeniem światowego formatu. W wyścigu pośród ekip zawodowych, które brały udział w Tourze, zaczęły pojawiać się gwiazdy międzynarodowego kolarstwa, tacy jak Maurizio Fondriest, Paweł Tonkow, Peter Lutenberger, Adriano Baffi, Andy Hampsten, Marco Pantani, Jewgienij Bierzin, Dmitrij Konyszew, Marcus Zberg, Jens Voigt, Peter van Petegem, Tom Steels, Jaan Kirsipuu, Aleksander Winokurow, Chris Boardman, Stuart O'Grady, Danilo Di Luca, a także najlepsi polscy zawodnicy - Zbigniew Spruch, Zenon Jaskuła i Dariusz Baranowski.

W kolejnych latach wyścig awansował w hierarchii UCI, mając w 2004 roku klasę 2.2. W sezonie 2005 Tour de Pologne znalazł się w cyklu ProTour, jako jedyna tego typu impreza w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. W 2011 roku Tour de Pologne został wpisany do kalendarza UCI World Tour, skupiającego 15 największych wyścigów etapowych na świecie. Prawo, a zarazem obowiązek startu w imprezach World Tour, ma 19 najlepszych ekip na świecie.

Przy okazji wyścigu organizowane są imprezy towarzyszące np. wyścigi dla młodych adeptów kolarstwa - Nutella Mini Tour de Pologne czy od 2010 roku wyścig Tour de Pologne Amatorów, przebiegający tą samą trasą, co wyścig zawodowców.

Przez wiele lat Tour de Pologne odbywał się w różnych terminach (najczęściej pomiędzy lipcem a październikiem). Po przejęciu wyścigu przez Czesława Langa pierwszym stałym terminem aż do 2008 roku był wrzesień (najczęściej drugi tydzień tego miesiąca). Od 2009 roku wyścig odbywa się w sierpniu (jednak od tego czasu pierwsze etapy odbywały się w ostatnich dniach lipca) zaledwie tydzień po Tour de France jednocześnie nie kolidując z odbywającym się w tym samym czasie Vuelta a España (z wyjątkiem 2012 roku kiedy to z powodu igrzysk olimpijskich w Londynie wyścig wyjątkowo odbywał się w lipcu kolidując jednocześnie z Tour de France).

Pięciokrotnie Tour de Pologne otrzymał tytuł "Najlepszej Imprezy Sportowej Roku" w Polsce w Plebiscycie Przeglądu Sportowego, w latach 1995, 1996, 2004, 2008 i 2011. Zyskuje również uznanie władz Międzynarodowej Unii Kolarskiej zdobywając wysokie oceny za organizację.

Tour de Pologne jest także wielkim wydarzeniem medialnym. Wyścig oglądają nie tylko miliony Polaków - jest też transmitowany do 54 krajów w 20 wersjach językowych. Każda edycja imprezy jest poprzedzona intensywną kampanią promocyjną w największych mediach ogólnopolskich i lokalnych. Dzięki temu Tour de Pologne jest doskonałą formą promocją Polski i jej najpiękniejszych miast oraz regionów. Poza tym wyścig cieszy się coraz większą popularnością wśród kibiców. W 2014 roku na trasie pojawiło się około 2,7 miliona fanów kolarstwa.

Tour de Pologne bardzo często podkreśla swój narodowy charakter poprzez nawiązania do najważniejszych wydarzeń z historii Polski. Wyścig włączył się w obchody Roku Chopinowskiego, upamiętniał rocznicę Powstania Warszawskiego, przejechał śladami Jana Pawła II i narodowego hymnu "z ziemi włoskiej do Polski", a także celebrował 25. rocznicę wolnych wyborów.

Tour de Pologne to również imprezy towarzyszące, których głównym celem jest promocja kolarstwa i propagowanie zdrowego trybu życia i aktywnego wypoczynku. Dla najmłodszych organizowane są wyścigi Nutella Mini Tour de Pologne, dla nieco starszych Puchar Młodzika, a dla wszystkich Tour de Pologne Amatorów. Wszystkie wyścigi przebiegają tymi samymi trasami, na których ścigają się zawodowcy startujący w Tour de Pologne UCI World Tour.

Zwycięzcą ostatniej edycji - 71. Tour de Pologne został Polak - Rafał Majka. Kolarz rosyjsko-duńskiej grupy Tinkoff-Saxo wyprzedził dwóch Hiszpanów z ekipy Movistar - o osiem sekund Jona Izagirre oraz o 22 sekundy Benata Intxaustiego. W jeździe na czas najlepszy wynik uzyskał Belg Kristof Vandewalle (Trek).

Majka został pierwszym od 11 lat reprezentantem gospodarzy, który wygrał Tour de Pologne. W 2003 roku triumfował Cezary Zamana. Zwycięstwo w całym wyścigu poprzedziły dwa sukcesy Majki na najtrudniejszych górskich etapach - do Szczyrbskiego Jeziora na Słowacji oraz wokół Bukowiny Tatrzańskiej.

72. Tour de Pologne UCI World Tour odbył się w dniach 2-8 sierpnia 2015 roku. Hasłem przewodnim wyścigu było „Łączymy stolice”. Licząca 1076 kilometrów trasa wiodła z Warszawy do Krakowa. Wyścig rozpoczął się na błoniach Stadionu Narodowego, a zakończył na Rynku Głównym w Krakowie. Połączył więc nie tylko dwie stolice – obecną z historyczną – ale również dwa symboliczne miejsca łączące wspaniałą tradycję naszego kraju z nowoczesnością i osiągnięciami współczesnej Polski. Tym samym wyścig nawiązał do historii Tour de Pologne, który jeszcze przed II wojną światową stał się jednym z najważniejszych wydarzeń sportowych w Polsce, a Warszawa i Kraków były żelaznymi punktami na trasie wyścigu. Dziś natomiast znajduje się na kolarskim szczycie będąc jednym z najważniejszych wyścigów prestiżowego cyklu UCI World Tour.

Zwycięzcą 72. Tour de Pologne został Ion Izagirre z Movistaru. Hiszpan jeszcze przed startem był uważany za jednego z faworytów. Izagirre bardzo dobrze zna Tour de Pologne, w ostatnich dwóch edycjach zajmował miejsca na podium – dwukrotnie był drugi.

Bitwa Warszawska z 1920 roku i słynny „Cud nad Wisłą” to wydarzenia, które upamiętnił 73. Tour de Pologne. Był to także hołd dla kolarzy Warszawskiego Towarzystwa Cyklistycznego, którzy bronili ojczyzny na swój sposób – pełniąc rolę rowerowych kurierów przewożących rozkazy. Wyścig ruszył z Radzymina 12 lipca 2016 r. pod hasłem „Szlakiem historii”. W siedem dni kolarze pokonali 1190 kilometrów. 18 lipca tłumy fanów kolarstwa oglądały finał na krakowskim Rynku Głównym. Gdy tylko zwycięzcy odebrali gratulacje na trasę ruszyły panie. W ten sposób otworzył się nowy rozdział w historii Tour de Pologne.

Wyścig w 2016 roku wygrał Tim Wellens z ekipy Lotto Soudal. Jego łupem padła nie tylko żółta koszulka, ale także nagrody dla najlepszego górala i najaktywniejszego zawodnika. Belg zwyciężył tylko w jednym etapie, ale za to bardzo wymagającym – z Wieliczki do Zakopanego. Wygraną w wyścigu ułatwiło mu anulowanie przedostatniego etapu w Bukowinie Tatrzańskiej z powodu fatalnych warunków pogodowych.

W trakcie 74. Tour de Pologne kolarze pokonają 1144 kilometry i przejadą przez ponad 500 miejscowości. Będą pagórki, czas dla sprinterów i wysokie góry - swoje szanse będą mieli zarówno sprinterzy jak i górale. Wyścig zacznie się w Krakowie, aby przez Katowice, Szczyrk, Zabrze, Rzeszów i Zakopane dotrzeć do Bukowiny Tatrzańskiej. W 74. edycji wyścigu każdy zespół składać się będzie z siedmiu, a nie jak to do tej pory było – ośmiu zawodników. Wskutek tej decyzji, 29 lipca na starcie w Krakowie stanie 154 kolarzy z 22 ekip (18 drużyn Pro Tour i 4 z dzikimi kartami). Pomysł organizatorów Tour de Pologne został zaakceptowany przez Międzynarodową Unię Kolarską.

YouTube/Kopalnia Soli "Wieliczka" / Wieliczka Salt Mine

man, tourdepologne.pl, wikipedia

Zobacz więcej na temat: Kolarstwo Tour de Pologne
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tour de Pologne 2017: mniej kolarzy, więcej emocji i improwizacji

21.06.2017 16:36
W 74. Tour de Pologne, który rozpocznie się 29 lipca w Krakowie, drużyny będą startować w mniejszych składach. Zamiast ośmiu kolarzy, pojedzie siedmiu – poinformował w środę dyrektor zawodów Czesław Lang.
Kolarze na trasie Tour de Pologne
Kolarze na trasie Tour de PologneFoto: Wiki Commons/ CCSA BY 4.0/Beemwej

Pomysł organizatorów zyskał akceptację Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI).

- Głęboko wierzę, że dzięki naszej decyzji będziemy w stanie zadbać o większe bezpieczeństwo zawodników. A to przecież kluczowy czynnik, o którym tak dużo mówi się w mediach. Mam też przekonanie, że uszczuplenie peletonu może uczynić wyścig jeszcze bardziej emocjonującym. Jeden kolarz mniej w każdej ekipie – to oznacza ograniczoną kontrolę taktyczną nad przebiegiem rywalizacji, trudniejszą pogoń za każdą ucieczką i większą improwizację - powiedział Lang, cytowany na stronie internetowej TdP.

Lang przypomniał również, że w 2013 roku poparł UCI w pracy nad pilotażowym projektem, zakładającym sześcioosobowe drużyny na starcie wyścigu.

W tegorocznej edycji Tour de Pologne wystartuje więc 154 kolarzy z 22 ekip (18 drużyn World Tour oraz cztery z „dzikimi kartami”.

ps

Zobacz więcej na temat: Kolarstwo Tour de Pologne