Tour de Pologne

Tour de Pologne: Kolumbijczyk Gaviria najszybszy w Rzeszowie. Kwiatkowski w czołowej dziesiątce

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2021 18:58
Kolumbijczyk Fernando Gaviria (UAE Team Emirates) wygrał w Rzeszowie, po finiszu z peletonu, trzeci etap wyścigu kolarskiego Tour de Pologne. Żółtą koszulkę lidera zachował Portugalczyk Joao Almeida (Deceuninck-Quick Step).
Kolumbijczyk Fernando Gaviria (L) i dyrektor TdP Czesław Lang
Kolumbijczyk Fernando Gaviria (L) i dyrektor TdP Czesław Lang Foto: PAP/Darek Delmanowicz
  • 78. Tour de Pologne zakończy się 15 sierpnia w Krakowie
  • W ubiegłym roku najlepszy był Belg Remco Evenepoel
  • Trzykrotnie "Wyścig dookoła Polski" wygrywali Marian Więckowski, Dariusz Baranowski i Andrzej Mierzejewski

26-letni Gaviria odniósł trzecie w karierze etapowe zwycięstwo w Tour de Pologne. W środę wyprzedził najmłodszego uczestnika wyścigu, 19-letniego Holendra Olava Kooija (Jumbo-Visma) oraz triumfatora pierwszego etapu w Chełmie Niemca Phila Bauhausa (Bahrain Victorious).

serwis Tokio grafika 1200x660 - 02.png
Tokio 2020 - SERWIS SPECJALNY

26-letni Gaviria odniósł trzecie w karierze etapowe zwycięstwo w Tour de Pologne. W środę wyprzedził najmłodszego uczestnika wyścigu, 19-letniego Holendra Olava Kooija (Jumbo-Visma) oraz triumfatora pierwszego etapu w Chełmie Niemca Phila Bauhausa (Bahrain Victorious).

Posłuchaj
00:32 Aniołkowski.mp3 Dwudziesty był natomiast Stanisław Aniołkowski z reprezentacji Polski (IAR)

W czołówce klasyfikacji generalnej nie zaszły zmiany. Almeida wciąż ma cztery sekundy przewagi nad Włochem Diego Ulissim (UAE Team Emirates) oraz Słoweńcem Matejem Mohoriciem (Bahrain Victorious). Kwiatkowski jest czwarty ze stratą 11 sekund.

W środę kolarze pokonywali najdłuższy (226,4 km) odcinek w tegorocznej edycji. Po starcie w Sanoku trudności czekały na nich tylko w pierwszej części trasy, gdzie wspinali się do Arłamowa i — jak dzień wcześniej — do Gruszowej i Kalwarii Pacławskiej. Na te trzy górskie premie pierwszy wjechał Łukasz Owsian i w ten sposób odebrał koszulkę najlepszego "górala" koledze z reprezentacji Polski Michałowi Palucie.

Posłuchaj
00:37 Skarul.mp3 Były trener kadry Wacław Skarul żałował, że Aniołkowskiemu nie udało się wygrać środowego etapu (IAR) 

Owsian był jedynym polskim kolarzem w 10-osobowej ucieczce, która uformowała się już na początku etapu. Walczył też na lotnej premii w Ustrzykach Dolnych, gdzie wyprzedził go jednak Holender Taco van der Hoorn.

Najlepszy z Polaków, Michał Kwiatkowski (Ineos Grenadiers), zajął dziewiąte miejsce.

Ucieczkę kontrolował peleton, nie pozwalając 10 kolarzom uzyskać przewagi większej niż trzy i pół minuty. Różnica utrzymywała się długo i uciekający zabrali sekundy bonifikaty na pozostałych lotnych premiach w Kańczudze i Łańcucie, a van der Hoorn zapewnił sobie koszulkę najaktywniejszego.

Posłuchaj
00:12 Skarul cd.mp3 Mówi Wacław Skarul (IAR)

Van der Hoorn, Australijczyk Simon Clarke i Belg Lionel Taminiaux zostawili 15 km przed metą towarzyszy ucieczki i walczyli do końca. Gdy rozpoczynali sześciokilometrową rundę w Rzeszowie, mieli jeszcze 18 sekund przewagi, ale nie mieli szans. Peleton doścignął ich 2,5 km przed "kreską".

W sprinterskiej końcówce Polacy nie liczyli się. Kwiatkowski, który w 2016 roku w Rzeszowie zajął trzecie miejsce, tym razem nie był w stanie sięgnąć po bonifikatę, natomiast najszybszy sprinter w reprezentacji Polski Stanisław Aniołkowski został zablokowany przez rywali.

Posłuchaj
00:27 Owsian.mp3 Jednym z bohaterów etapu był Łukasz Owsian z reprezentacji Polski, który brał udział w ucieczce, wygrał trzy górskie premie i został liderem klasyfikacji górskiej (IAR) 

Gaviria potwierdził markę świetnego sprintera. W Rzeszowie triumfował po raz drugi, powtarzając sukces sprzed pięciu lat. W tamtej edycji zwyciężył również w Katowicach.

W czwartek kolarze będą się ścigać z Tarnowa do Bukowiny Tatrzańskiej.

Wyścig Tour de Pologne zakończy się 15 sierpnia sprinterskim etapem z metą na krakowskich Błoniach.

Posłuchaj
00:24 Lang.mp3 Z podkarpackiej części wyścigu bardzo zadowolony jest dyrektor Touru - Czesław Lang (IAR)

Wyniki 3. etapu, Sanok - Rzeszów (226,4 km):

1. Fernando Gaviria (Kolumbia/UAE Team Emirates) - 5:18.15
2. Olav Kooij (Holandia/Jumbo-Visma)
3. Phil Bauhaus (Niemcy/Bahrain Victorious)
4. Max Kanter (Niemcy/Team DSM)
5. Maximilian Walscheid (Niemcy/Qhubeka)
6. Jonas Rickaert (Belgia/Alpecin-Fenix)
7. Hugo Hofstetter (Francja/Israel Start-Up Nation)
8. Michael Schwarzmann (Niemcy/Bora-Hansgrohe)
9. Michał Kwiatkowski (Polska/Ineos Grenadiers)
10. John Degenkolb (Niemcy/Lotto-Soudal)
...
20. Stanisław Aniołkowski (Polska)
32. Patryk Stosz (Polska)
62. Maciej Paterski (Polska)
63. Łukasz Wiśniowski (Polska/Qhubeka)
67. Michał Gołaś (Polska/Ineos Grenadiers) wszyscy ten sam czas

Klasyfikacja generalna:

1. Joao Almeida (Portugalia/Deceuninck-Quick Step) 15:01.02
2. Diego Ulissi (Włochy/UAE Team Emirates) strata 4 s
3. Matej Mohorić (Słowenia/Bahrain Victorious) ten sam czas
4. Michał Kwiatkowski (Polska/Ineos Grenadiers) 11
5. Mikkel Froelich Honore (Dania/Deceuninck-Quick Step) 18
6. Dylan Teuns (Belgia/Bahrain Victorious) 22
7. Lorenzo Rota (Włochy/Intermarche-Wanty-Gobert)
8. Jai Hindley (Australia/Team DSM)
9. Giovanni Aleotti (Włochy/Bora-Hansgrohe) ten sam czas
10. Einer Rubio (Kolumbia/Movistar) 26
...
42. Maciej Paterski (Polska) 1.36
52. Piotr Brożyna (Polska) 5.17
53. Łukasz Owsian (Polska) 5.34
57. Maciej Bodnar (Polska/Bora Hansgrohe) 6.44
71. Tomasz Marczyński (Polska/Lotto-Soudal) 9.44

Trasa 78. Tour de Pologne:
9 sierpnia, 1. etap, Lublin - Chełm (216,4 km) - P. Bauhaus (Bahrain Victorious)
10 sierpnia, 2. etap, Zamość - Przemyśl (200,8 km) - J. Almeida (Deceuninck-Quick Step) 
11 sierpnia, 3. etap, Sanok - Rzeszów (226,4 km) - F. Gaviria (UAE Team Emirates)
12 sierpnia, 4. etap, Tarnów - Bukovina Resort (160,5 km)
13 sierpnia, 5. etap, Chochołów - Bielsko-Biała (172,9 km)
14 sierpnia, 6. etap, Katowice - Katowice (jazda ind. na czas, 17,9 km)
15 sierpnia, 7. etap, Zabrze - Kraków (145,1 km)

Czytaj także:

red

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tour de Pologne: Michał Kwiatkowski wśród faworytów. Najważniejszy polski wyścig startuje z Lublina

09.08.2021 07:00
Michał Kwiatkowski wystartuje w poniedziałek z Lublina jako jeden z faworytów 78. Tour de Pologne. Powtórzenie zwycięstwa z 2018 roku nie będzie jednak łatwym zadaniem, bo na liście startowej nie brakuje renomowanych kolarzy.
Michał Kwiatkowski
Michał KwiatkowskiFoto: EPA/Christophe Petit Tesson
  • Kwiatkowski przystąpi do rywalizacji w ojczyźnie po igrzyskach olimpijskich w Tokio, gdzie był 11. w wyścigu ze startu wspólnego 
  • Na liście startowej znajdzie się łącznie 12 Polaków 
Richard Carapaz 1200.jpg
Tokio 2020: Carapaz najlepszy ze startu wspólnego. Michał Kwiatkowski czuje niedosyt

Kwiatkowskiego, który na igrzyskach olimpijskich w Tokio zajął 11. miejsce, będzie dopingować dyrektor wyścigu Czesław Lang. - Moim zdaniem Michał był najsilniejszym zawodnikiem w Tokio i dlatego rywale szczególnie go pilnowali, nie dali mu odjechać – mówi srebrny medalista olimpijski z 1980 roku. - Mam nadzieję, ze Michał będzie się mógł zrewanżować za Tokio - dodaje Lang w rozmowie z Polskim Radiem.

Na starcie staną 22 drużyny – wszystkie 19 z licencjami World Tour oraz trzy zaproszone: reprezentacja Polski, belgijski Alpecin-Fenix i rosyjski Gazprom-Rusvelo.

Posłuchaj
03:08 Lang TdP Rezner.mp3 Przed rozpoczęciem tegorocznej edycji najważniejszego kolarskiego wyścigu w Polsce z Czesławem Langiem rozmawiał Włodzimierz Rezner (IAR)

 

Polacy na liście startowej 

W stawce 153 kolarzy będzie 12 Polaków. Oprócz Kwiatkowskiego – jego kolega z ekipy Ineos Grenadiers Michał Gołaś, Maciej Bodnar (Bora-Hansgrohe), Tomasz Marczyński (Lotto Soudal), Łukasz Wiśniowski (Qhubeka-NextHash) oraz w barwach reprezentacji: Stanisław Aniołkowski, Łukasz Owsian, Filip Maciejuk, Patryk Stosz, Maciej Paterski, Piotr Brożyna i Michał Paluta.

37-letni Gołaś i jego rówieśnik Marczyński zapowiedzieli, że będzie to ich pożegnanie z kibicami w kraju.

Z polskich kolarzy grup elity zabraknie Szymona Sajnoka (Cofidis), który jeszcze w sobotę ścigał się na torze olimpijskim w Izu koło Tokio, a ponadto Kamila Małeckiego (Lotto Soudal) oraz Rafała Majki (UAE Team Emirates). Ten ostatni wystartuje 14 sierpnia we Vuelta a Espana.

W Hiszpanii pojedzie też Cesare Benedetti, który od niedawna posiada polską licencję. Doświadczony włoski kolarz ma żonę Polkę, płynnie mówi po polsku i mieszka w Gliwicach, a od kwietnia posiada polskie obywatelstwo.

Gwiazd na starcie nie zabraknie 

Jak co roku, obsada Tour de Pologne jest silna. Wystartuje aż 11 mistrzów swoich krajów, m.in. Słoweniec Matej Mohorić (Bahrain Victorious), Francuz Remi Cavagna, Portugalczyk Joao Almeida (obaj Deceuninck-Quick Step) czy mistrz Włoch w jeździe indywidualnej na czas Matteo Sobrero (Astana-Premier Tech).

Jest również wielu młodych zawodników, którzy dopiero pracują na swoje nazwisko. Najmłodszy w stawce Holender Olav Kooij (Jumbo-Visma) ma 19 lat.

Wyścig w cieniu pandemii 

Będzie to drugi Tour de Pologne w czasie pandemii. Nadal obowiązuje wszystkich uczestników wyścigu protokół sanitarny: dezynfekcja, dystans społeczny i maseczki, testy i opieka lekarza covidowego.

Ekipy mają przebywać możliwie jak najdłużej tylko we własnym gronie, izolując się od otoczenia. Odrębne "bańki" utworzono dla sędziów, obsługi technicznej, sponsorów i dziennikarzy, których ograniczona liczba otrzymała akredytacje.



Do minimum będą skrócone ceremonie startu i dekoracji zwycięzców po etapach – bez prezentacji zawodników na scenie, bez podpisywania listy startowej (w imieniu drużyn będą to czynić dyrektorzy sportowi) i bez hostess. Na metach etapów nie będzie animacji publiczności, konkursów i pokazów choreograficznych, a zawodnicy będą odgrodzeni od widzów i dziennikarzy barierkami.

Trasa inna niż ostatnio 

Po wielu latach przerwy Tour de Pologne wraca do wschodniej Polski. Miastami goszczącymi mety etapów będą: Chełm (po raz pierwszy od 1984 roku), Przemyśl (po raz pierwszy od 1980 roku), Rzeszów, Bukowina Tatrzańska, Bielsko-Biała, Katowice oraz Kraków.

Trasa wydaje się mniej wymagająca niż w poprzednich latach, bez "królewskiego" etapu na Podhalu (odcinek z Tarnowa do Bukowiny Tatrzańskiej jest krótszy i łatwiejszy), ale za to z "etapem prawdy" – jazdą indywidualną na czas, która powraca po pięcioletniej przerwie. Kolarze będą samotnie rywalizować przedostatniego dnia w Katowicach.

W poprzednich latach pod katowickim "Spodkiem" ścigali się sprinterzy, rozwijając lekko z górki rekordowe prędkości. W ubiegłym roku skończyło się to fatalnym wypadkiem Holendra Fabio Jakobsena, który spychany przez rywala uderzył z ogromnym impetem w metalowe barierki i później przez wiele miesięcy dochodził do zdrowia. W tym roku kolarzy będą zabezpieczać płotki plastikowe.

Wyścig zakończy się 15 sierpnia sprinterskim etapem z metą na krakowskich Błoniach.

Trasa 78. Tour de Pologne:
9 sierpnia, 1. etap, Lublin - Chełm (216,4 km)
10 sierpnia, 2. etap, Zamość - Przemyśl (200,8 km)
11 sierpnia, 3. etap, Sanok - Rzeszów (226,4 km)
12 sierpnia, 4. etap, Tarnów - Bukovina Resort (160,5 km)
13 sierpnia, 5. etap, Chochołów - Bielsko-Biała (172,9 km)
14 sierpnia, 6. etap, Katowice - Katowice (jazda ind. na czas, 17,9 km)
15 sierpnia, 7. etap, Zabrze - Kraków (145,1 km)

/empe 

Czytaj także

Tour de Pologne: Joao Almeida zwycięzcą 2. etapu, Michał Kwiatkowski w czołówce

10.08.2021 19:21
Portugalczyk Joao Almeida z drużyny Deceuninck-Quick Step wygrał w Przemyślu drugi etap wyścigu kolarskiego Tour de Pologne i zdobył koszulkę lidera. Michał Kwiatkowski (Ineos Grenadiers) zajął czwarte miejsce.
2. etap Tour de Pologne liczył ok. 200 kilometrów i wiódł z Zamościa do Przemyśla
2. etap Tour de Pologne liczył ok. 200 kilometrów i wiódł z Zamościa do PrzemyślaFoto: PAP/Wojtek Jargiło

Almeida wyprzedził po finiszu pod górę Włocha Diego Ulissiego (UAE Team Emirates) oraz Słoweńca Mateja Mohoricia (Bahrain Victorious).

Kwiatkowski stracił do czołowej trójki cztery sekundy. Polak jest również czwarty w klasyfikacji generalnej, a jego strata do Almeidy wynosi 11 sekund.

Etap rozstrzygnął się na bardzo stromym, półtorakilometrowym podjeździe do mety. Dojechała do niego wyselekcjonowana grupa 34 kolarzy, w której z Polaków utrzymał się tylko Kwiatkowski. Wielką klasę pokazał Almeida. 23-letni Portugalczyk zaatakował na początku podjazdu i nie dał się doścignąć, mimo że na ostatnich metrach mocno naciskał go Mohorić.

Wcześniej niewiele się działo. Niedługo po starcie w Zamościu peleton pozwolił odjechać pięciu kolarzom, wśród których był reprezentant Polski Patryk Stosz. Później dołączyło trzech następnych.

Dwie lotne premie na początku etapu padły łupem Holendra Taco van der Hoorna, który zdobył sześć sekund bonifikaty, a pierwszą górską – Stosz. Przez następne 135 km nie było żadnych premii. Przewaga uciekających wahała się, ale nie przekraczała czterech minut.

Przed premią górską w Kalwarii Pacławskiej (171 km) zaatakował z czołówki Austriak Lukas Poestlberger (Bora-Hansgrohe), ale do następnej w Gruszowej (177 km) już nie dojechał, wyprzedzony przez kontratakującego z peletonu Erytrejczyka Biniama Ghirmaya Hailu.

Na tych dwóch podjazdach pierwsza grupa błyskawicznie topniała. W końcowej rozgrywce Kwiatkowski musiał walczyć sam. Nie było przy nim żadnego zawodnika drużyny "Grenadierów". Próbował umiejętnie rozłożyć siły, dość późno przyspieszył, przedzierając się przez rywali, ale jednak do Almeidy, Ulissiego i Mohoricia sporo mu brakowało.

Almeida odniósł dopiero drugie zwycięstwo jako zawodowy kolarz, ale ma już wyrobioną markę. W ubiegłorocznym Giro d'Italia przez 15 etapów jechał w różowej koszulce lidera i skończył wyścig na czwartym miejscu. W tym roku zdobył też tytuł mistrza Portugalii w jeździe indywidualnej na czas.

We wtorek w Arłamowie i okolicach rozegrano także Tour de Pologne amatorów, po raz pierwszy jako Memoriał Ryszarda Szurkowskiego, zmarłego w tym roku najwybitniejszego polskiego kolarza. Zgłosiło się blisko 2 tys. zawodników, a do mety dojechało 1306. 75-kilometrową trasę, m.in. przez Kalwarię Pacławską i Gruszową, najszybciej pokonał Adam Adamkiewicz.

Dyrektor Tour de Pologne Czesław Lang tym razem nie wziął udziału w rywalizacji ze względu na bieżące obowiązki. W środę kolarze będą przejeżdżać przez Arłamów na trasie trzeciego etapu z Sanoka do Rzeszowa.


Wyniki 2. etapu, Zamość - Przemyśl (200,8 km):
1. Joao Almeida (Portugalia/Deceuninck-Quick Step) - 4:41.33
2. Diego Ulissi (Włochy/UAE Team Emirates)
3. Matej Mohorić (Słowenia/Bahrain Victorious) ten sam czas
4. Michał Kwiatkowski (Polska/Ineos Grenadiers) strata 4 s
5. Mikkel Froelich Honore (Dania/Deceuninck-Quick-Step) 8
6. Lorenzo Rota (Włochy/Intermarche-Wanty-Gobert) 12
7. Jai Hindley (Australia/Team DSM)
8. Giovanni Aleotti (Włochy/Bora-Hansgrohe)
9. Dylan Teuns (Belgia/Bahrain Victorious) ten sam czas
10. Tim Wellens (Belgia/Lotto-Soudal) 16
...
44. Maciej Paterski (Polska) 1.26
54. Piotr Brożyna (Polska) 5.07
55. Łukasz Owsian (Polska) ten sam czas
60. Maciej Bodnar (Polska/Bora Hansgrohe) 6.15
85. Tomasz Marczyński (Polska/Lotto-Soudal) 8.31

Klasyfikacja generalna:
1. Joao Almeida (Portugalia/Deceuninck-Quick Step) - 9:42.47
2. Matej Mohorić (Słowenia/Bahrain Victorious) 4 s
3. Diego Ulissi (Włochy/UAE Team Emirates) ten sam czas
4. Michał Kwiatkowski (Polska/Ineos Grenadiers) 11
5. Mikkel Froelich Honore (Dania/Deceuninck-Quick Step) 18
6. Dylan Teuns (Belgia/Bahrain Victorious) 22
7. Lorenzo Rota (Włochy/Intermarche-Wanty-Gobert)
8. Jai Hindley (Australia/Team DSM)
9. Giovanni Aleotti (Włochy/Bora-Hansgrohe) ten sam czas
10. Tim Wellens (Belgia/Lotto-Soudal) 26
...
43. Maciej Paterski (Polska) 1.36
53. Piotr Brożyna (Polska) 5.17
54. Łukasz Owsian (Polska) ten sam czas
58. Maciej Bodnar (Polska/Bora Hansgrohe) 6.25
81. Tomasz Marczyński (Polska/Lotto-Soudal) 9.25