Tour de Pologne

Tour de Pologne: Michał Kwiatkowski na podium "generalki". Joao Almeida zwycięzcą wyścigu

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2021 19:28
Portugalski kolarz Joao Almeida z ekipy Deceuninck-Quick Step został zwycięzcą 78. Tour de Pologne, zakończonego w niedzielę w Krakowie. W klasyfikacji generalnej wyprzedził Słoweńca Mateja Mohoricia (Bahrain Victorious) i Michała Kwiatkowskiego (Ineos Grenadiers).
Michał Kwiatkowski
Michał KwiatkowskiFoto: PAP/Andrzej Grygiel

23-letni Almeida powtórzył ubiegłoroczny sukces swojego młodszego kolegi z drużyny, nieobecnego w tym roku w Polsce Belga Remco Evenepoela. Portugalczyk zasłużył na zwycięstwo. Żółtą koszulkę lidera zdobył po wygraniu drugiego etapu w Przemyślu i już jej nie oddał. Wygrał też czwarty odcinek w Bukowinie Tatrzańskiej, a w sobotę był drugi w jeździe indywidualnej na czas w Katowicach, wyprzedzając wszystkich najgroźniejszych konkurentów.

Almeida triumfował również w klasyfikacji punktowej. W pozostałych zwyciężyli: w górskiej - Łukasz Owsian z reprezentacji Polski, w aktywnych - Holender Taco van der Hoorn (Intermarche-Wanty-Gobert), a w drużynowej - belgijska ekipa Deceuninck-Quick Step.

Siódmy etap, z Zabrza do Krakowa (145,1 km), wygrał Holender Julius van den Berg (EF Education-Nippo), który wyprzedził towarzyszy ucieczki Francuza Alexisa Renarda (Israel Start-Up Nation), Amerykanina Matteo Jorgensona (Movistar) i Włocha Gianniego Moscona (Ineos Grenadiers).

Tuż za nimi na metę wpadł peleton. Najlepszy z Polaków, Stanisław Aniołkowski z reprezentacji zajął 22. miejsce.

Po raz pierwszy w tegorocznej edycji Tour de Pologne ucieczka zakończyła się powodzeniem. Zawiązała się niedługo po starcie w Zabrzu, z udziałem jeszcze Belga Pietera Vanspeybroucka (Intermarche-Wanty-Gobert), który osłabł, gdy do mety zostało ok. 40 km. Czterech pozostałych jednak nie rezygnowało, ale ponieważ zajmowali dalsze miejsca w klasyfikacji generalnej, to w peletonie długo nie było zainteresowanych pościgiem.

W końcówce drużyny ze sprinterami w składzie podkręciły tempo, ale okazało się, że za późno i nie zdołały doścignąć ucieczki. Mimo dokuczliwego upału etap był rozgrywany w bardzo szybkim tempie. Średnia prędkość wyniosła 48,63 km/h.

Almeida przyjechał do mety bezpiecznie w peletonie. Portugalczyk odniósł w Polsce trzy pierwsze zwycięstwa w imprezie rangi World Tour (dwa wygrane etapy plus klasyfikacja generalna), ale jest już bardzo znanym kolarzem. Był objawieniem ubiegłorocznego Giro d'Italia, w którym jechał przez 15 etapów w różowej koszulce lidera, a zakończył wyścig tuż za podium. Ściga się w drużynie Deceuninck-Quick Step, ale od następnego sezonu będzie kolegą Rafała Majki w UAE Team Emirates. Z drużyną z Dubaju podpisał kontrakt aż do 2026 roku.

Kwiatkowski stanął na trzecim stopniu podium, ale - jak mówił w Katowicach - odczuwał "lekki niedosyt". Na dwóch etapach zajmował czwarte miejsca, ocierając się o bonifikatę czasową. W klasyfikacji generalnej przegrał tylko o siedem sekund z Mohoriciem. Do Almeidy zabrakło mu 27 sekund.

W Tour de Pologne po raz ostatni startowali dwaj 37-latkowie, Tomasz Marczyński i Michał Gołaś. Pierwszy z nich był widoczny na etapie do Bielska-Białej, biorąc udział w ucieczce, a drugi pomagał Kwiatkowskiemu. Na ostatnim kilometrze Gołaś pechowo przewrócił się na studzience i rozbił głowę, ale mimo tej przygody podszedł do dziennikarzy i porozmawiał.

Wyniki 7. etapu Tour de Pologne 2021:
1. Julius van den Berg (Holandia/EF Education-Nippo) - 2:58.46
2. Alexis Renard (Francja/Israel Start-Up Nation)
3. Matteo Jorgenson (USA/Movistar)
4. Gianni Moscon (Włochy/Ineos Grenadiers)
5. Alvaro Hodeg (Kolumbia/Deceuninck-Quick Step)
6. Fernando Gaviria (Kolumbia/UAE Team Emirates)
7. Olav Kooij (Holandia/Jumbo-Visma)
8. John Degenkolb (Niemcy/Lotto Soudal)
9. Phil Bauhaus (Niemcy/Bahrain Victorious)
10. Lionel Taminiaux (Belgia/Alpecin-Fenix)
...
22. Stanisław Aniołkowski (Polska)
24. Michał Kwiatkowski (Polska/Ineos Grenadiers)

brak

Michał Kwiatkowski (Ineos Grenadiers) zajął piąte miejsce na szóstym etapie wyścigu kolarskiego Tour de Pologne, jeździe indywidualnej na czas w Katowicach. W klasyfikacji generalnej awansował z czwartej na trzecią pozycję.

Etap wygrał Francuz Remi Cavagna, wyprzedzając o 13 sekund swojego kolegę z drużyny Deceuninck-Quick Step, lidera wyścigu Portugalczyka Joao Almeidę. Trzeci, ze stratą 16 sekund, był Maciej Bodnar (Bora-Hansgrohe).

Kwiatkowski pojechał wolniej od zwycięzcy o 19 sekund.

Almeida praktycznie zapewnił sobie zwycięstwo w wyścigu. W przeddzień zakończenia rywalizacji w Krakowie wyprzedza o 26 sekund Słoweńca Mateja Mohoricia (Bahrain Victorious) oraz o 33 sekundy Kwiatkowskiego.

W Tour de Pologne kolarze ścigali się indywidualnie na czas po raz pierwszy od 2016 roku. Trasa w Katowicach, płaska i z kilkoma ostrymi nawrotami, zaczynała się i kończyła w pobliżu Spodka. Dystans - 19,1 km.

Kwiatkowski w zawodowej karierze odniósł trzy zwycięstwa w jeździe na czas – dwa razy w mistrzostwach Polski (2014, 2017) oraz w wyścigu Dookoła Algarve (2014). W 2017 roku był bliski triumfu na etapie Tour de France w Marsylii, ale przegrał o sekundę z Bodnarem.

W sobotę musiał odrobić do Almeidy 21 sekund, 19 sekund dzieliło go od Mohoricia oraz siedem od Włocha Diego Ulissiego (UAE Team Emirates). Na pierwszym punkcie pomiaru czasu w zabytkowej dzielnicy Nikoszowiec, tuż przed półmetkiem, Polak był szybszy od tych rywali, ale o tylko trzy sekundy od Almeidy. Drugą część etapu Portugalczyk pokonał zdecydowanie szybciej i jest już tylko o krok od końcowego sukcesu.

Mohoric obronił drugą lokatę w klasyfikacji generalnej, a na trzecią przesunął się Kwiatkowski, spychając z podium Ulissiego. Prawdopodobnie ci trzej kolarze będą w niedzielę odbierać gratulacje po zakończeniu wyścigu. Jak na Tour de Pologne, różnice czasowe między nimi są bardzo duże.

Zwycięzca etapu, Cavagna, jest uznanym specjalistą od jazdy na czas. 26-letni kolarz ma na koncie wygrane czasówki w mistrzostwach Francji i w wyścigu Tour de Romandie. Na igrzyskach olimpijskich w Tokio zajął 17. miejsce.

Świetnie pojechał również Bodnar, ośmiokrotny mistrz Polski w tej konkurencji. 36-letni kolarz z Wrocławia mocnym akcentem żegna się z niemiecką grupą Bora-Hansgrohe. W przyszłym sezonie będzie się ścigać w barwach francuskiej ekipy TotalEnergies.

78. Tour de Pologne zakończy się w niedzielę sprinterskim etapem z Zabrza do Krakowa.