Section01 - menu
Filmowa strona
Radia Rytm
Section07
Section08 - artykułowa

Powrót do strony głównej bloga Filmowa strona Radia Rytm »

Rozmawiamy z twórcami Zbrodni

Radio Rytm
Patrycjusz Tomaszewski 16.10.2014

"Jeszcze nigdy nie grałam tak pastelowej postaci" - opowiada Magdalena Boczarska. Bierzemy pod lupę nowy, polski serial kryminalny.


Już dziś po godzinie 22:00 polscy widzowie zobaczą pierwszy odcinek nowego serialu kryminalnego pod tytułem Zbrodnia . Mieliśmy okazję porozmawiać z obsadą oraz reżyserem. Posłuchajcie dźwięku umieszczonego powyżej.

fot.
fot. Jacek Konecki

O fabule: Spokojne życie mieszkańców Półwyspu Helskiego i urlop bohaterów w malowniczej scenerii zostają nieoczekiwanie przerwane przez tajemnicę z przeszłości. Na tle surowych i zapierających dech w piersiach krajobrazów polskiego wybrzeża mają miejsca niewyjaśnione morderstwa. W ich sercu znajdzie się z pozoru idealne małżeństwo Agnieszki (Magdalena Boczarska) i Cezarego (Radosław Pazura) Lubczyńskich. Do śledztwa na Helu zostają przydzieleni komisarz Tomasz Nowiński (Wojtek Zieliński) oraz posterunkowa Monika Krajewska (Joanna Kulig) z gdyńskiej komendy.

Przez kolejne trzy tygodnie będziecie mogli śledzić losy bohaterów i zmagac się z pytaniem 'kto zabił?". Mam nadzieję, że nasza rozmowa pomoże w rozwiązaniu tej zagadki.

W studiu Polskiego Radia pojawili się reżyser Greg Zgliński oraz aktorzy, Magdalena Boczarska, Małgorzata Rożniatowska, Barbara Kurzaj oraz Radosław Pazura. Rozmawiamy o serialu, jego kulisach, bohaterach oraz pierwszych doświadczeniach aktorskich, ukrytych talentach i reakcjach na własną sztukę.

fot.
fot. Jacek Konecki

Zapytana o swoją bohaterę Magdalena Boczarska odpowiedziała: Jeszcze nigdy nie grałam tak pastelowej postaci. Nie postrzgam jej jako postaci tragicznej. Inne moje role są bardzo ostre. Tu miałam naprawdą trudne zadanie. Musiałem wypełnić tę postać i ta odmienność bardzo mi się podobała. Agnieszka nie jest policjantką, ofiarą, ale jest mocno zamieszana w akcje i tytułową zbrodnię. Hula jej w duszy, mimo że z pozoru tkwi w dobrym małżeństwie i ma dwójkę udanych dzieci. O mojej postaci niewiele się mówi, również o jej przeszłości. Ona skrywa jakąś tajmenicę. Najbliższą osobą dla niej jest Henryka. Z nią buduję relacje podobną do matczynej.

Małgorzata Rożniatowska dodała :  Moja bohaterka Henryka wychowała się na Helu, jest dobrym rybakiem, ale nie lubi zmian i turystów. Denerwuje ją policja. To nie czasy, które pamięta. Jest sąsiadką głównych bohaterów. Agnieszkę traktuje prawie jak córkę. Ta rola jest bardzo interesująca. Rzadko grywam wyważone, spokojne role, takie obserwatorki - ta rola mnie pociągała. Pytana czym Zbronia wyróżni się od innych polskich kryminałów odpowiedziała:  Nasz serial będzie tym serialem, gdzie zagadkę kryminalną rozwiązuje widz, a nie pies, czy osoba duchowna.

Zapytany o gatunek, reżyser Greg Zgliński wyjawił: W mroku kryje się prawda o człowieku. Lubię to eksplorować. Nie myślałem o tym, że serial oparty jest na szwedzkim pierwowzorze. Patrzyłem na scenariusz i miejsce akcji, malowniczy Hel. Odciąłem się od oryginalnej wersji. Ale rzeczywiście nie wątek kryminalny gna tu do przodu, ale postaci i relacje między nimi.

Z wywiadu dowiecie się który z aktorów wspomina tę przygodę jako najzimniejszy okres życia, kto o mały włos nie został genetykiem, kogo na skrzypcach grać uczyła mama Stanisławy Celińskiej i na co aktorzy wydali pierwsze zarobione pieniądze.

Zachęcam do odsłuchu. Tu zaś znajdziecie zdjęcia z wizyty.

pozdrawiam

patrycjusz (pat@polskieradio.pl)