Section01 - menu
Filmowa strona
Radia Rytm
Section07
Section08 - artykułowa

Powrót do strony głównej bloga Filmowa strona Radia Rytm »

Tańczący z małżami

Czwórka
Patrycjusz Tomaszewski 06.08.2013

Co wspólnego mają małże i ludzie? Według holenderskiej reżyserki, autorki dokumentu "Małże i miłość" wiele.

Jednym z bardziej niezwykłych dokumentów, które udało mi się zobaczyć na festiwalu była opowieść o małżach Mussels in Love.

Już od pierwszej sceny, w której dwie urocze staruszki, z młodzieńczym błyskiem w oku zajadają surowe małże delektując się ich smakiem reżyserka zdradza, że przed nami nie tyle opowieść o historii i sposobie połowu małży, ale mozaika historii ludzi, których życie połązone jest nieodzownie z nimi.

Pisze nimi, bowiem reżyserka ukazała coraz bardziej popularne w Polsce owoce morza w taki sam sposób, jak filmowcy pokazują ludzi. Od narodzin, przez dorastanie, pełnię dojrzałości, życiowe zakręty, problemy po nieuniknioną śmierć. Personifikacja małży staje się tak silna, że oglądając ostatnie sceny wielu widzów miało w oczach łzy. Niełatwo jest wywołać u ludzi wzruszenie, a już na pewno snując historę o mulach. Willemiek się to udało.

Małże i miłość to po prostu dobry dokument, zarówno pod względem przekazywanych emocji, jak i warsztatu. Momentami sensualne zdjęcia idealnie uzupełnia muzyka, którą wybrała reżyserka. Jednego z utworów, dzięki uprzejmości autora, Tuura Florizoone'a możecie posłuchać w załączonym na górze dźwięku. Mimo, że przy opisywaniu reakcji poławiaczy małży na wprowadzone zakazy połowów przy dnie, zabrakło mi udziału w dyskusji drugiej strony, biologa morskiego  lub przedstawicieli władz, cały dokument wart jest polecenia. Nie wspomnę już o apetycie, jaki wywołuje.

Zapytałem reżyserkę, skąd to uczucie do mięczaków. Odpowiedziała, że najszczęściwsze wspomnienia, w których występuje zarówno jej babcia, jak i mama zawsze związane były z mulami. Ile razy na nie spojrzy, czuje smaki i zapachy z czasów, kiedy była małą dziewczynką. Jej rodzina od wielu pokoleń pracowała przy połowach muli, dlatego organicznym dla niej, jako reżyserki było pokazanie tych pozytywnych emocji poprzez film.

/

Zdjęcia do filmu trwały trzy lata. Jednym z jego bohaterów jest holenderski kucharz Sergio Herman, który jako postać tak zafascynował reżyserkę, że stał się głównym bohaterem jej następnego filmu.

Obraz Małże i Miłość pojawi się w polskiej dystybucji dzięki Against Gravity.