Section01 - menu
Filmowa strona
Radia Rytm
Section07
Section08 - artykułowa

Powrót do strony głównej bloga Filmowa strona Radia Rytm »

O trzech takich, co ukradli konserwy

Czwórka
Patrycjusz Tomaszewski 20.08.2013

Przed nami premiera letniej komedii Królowie Lata. Czy będzie władała kinami?

W minionym roku w Los Angeles nakręcono 284 filmy. W Stanie Ohio natomiast tylko jeden. Jednak nie tylko lokacją Królowie lata wyróżniają się na tle innych produkcji. Ten mały, niezależny film Jordana Vogt-Robertsa, który połączył utalentowanych aktorów, znanych przede wszystkim z telewizyjnych ról spodobał się krytykom na festiwlau tak bardzo, że szybko okrzyknięto go ulubioną komedią na Sundance.


Przed nami opowieść o dojrzewaniu, pierwszej miłości i niezależności przedstawiona z prespektywy trzech nastolatków. Jeo, Patrick i Biaggio mają już dosyć swoich rodziców (Patrick dostaje od ich uwag nawet wysypkę) i pewnego dnia postanawiają opuścić rodzinne gniazda i ogłaszając własną deklarację niepodległości wybudować dom w samym środku lasu .
Ryzykując wiele, twórcy położyli cały ciężar filmu na barkach młodych aktorów. Z całej tróki tylko rudowłosy Gabriel Basso może pochwalić się sukcesem i dobrą szkołą aktorską. Nastolatek grał przez cztery lata syna głównej postaci w bardzo dobrym serialu stacji Showtime The Big C z Laurą Linney (po polsku Słowo na R) oraz możecie go kojarzyć jako jednego z glównych bohaterów filmu J.J. Abramsa Super 8. Mimo to zabieg udał się, bowiem młodzi panowie radzą sobie na ekranie całkiem dobrze. Docenić należy przede wszystkim postać szalonego Biaggio kreaowaną przez Moisesa Ariasa.

mat.
mat. prasowe

Warto wspomnieć także o aktorach, którzy zagrali u boku młodzieży. Zadowoleni będą szczególnie miłośnicy seriali komediowych. Matkę Patricka gra tu uwielbiana przez Amerykę aktorka i piosenkarka Megan Mullally. Możecie kojarzyć ją z roli cienko mówiącej Karen z Will & Grace. Megan wciela się także w rolę byłej żony Rona Swansona w serialu Parks and recreation (jednego z najlepszych seriali komediowych ostatnich lat). Gra tam u boku Nicka Offermana - który (uwaga, skupiamy się) w Królach lata wciela się w postać jednego z ojców. Poza ekranem parę łączą więzy małżeńskie. Fani serialu Community natomiast z radością dostrzegą na ekranie Alison Brie, czyli serialową Anie.

od
od lewej Nick Offerman, Megan Mullally i Marc Evan Jackson/ fot. mat. prasowe

Wspomniany Nick Offerman zbudował rolę podobą do kreacji w Parks and recreation. Obie postaci posługują się sarkazmem i nie przejmują wypowiadanymi słowami. Do niego należy też jedno z najbardziej charakterystycznych zdań filmu. Rozmawiając z policją, w odpowiedzi na reakcję matki (Mullally), że dzieci mogły zostac porwane słyszymy "Tak, to klasyczny przypadek porwania. Zabrali nasze dzieci, wszystkie konserwy i makaron".

Erin
Erin Moriarty/ fot. mat. prasowe

Ten mały film stanowi bardzo przyjemne antidotum na wysokobudżetowe produkcje z Hollywood. Nie jest to arcydzieło, które należy nagrodzić Noblem za warstwę słowną, ale niegłupia komedia z zabawnymi dialogami i dobrze zagranymi rolami, która uderza w znane struny. Kto z nas po kłótni z rodzicami nie chciał rzucić wszystkiego i zamieszkać z równieśnikami?
Królowie lata debiutują w kinach 30 sierpnia.
P.S. zostańcie po napisach!