Section01 - menu
Filmowa strona
Radia Rytm
Section07
Section08 - artykułowa

Powrót do strony głównej bloga Filmowa strona Radia Rytm »

10 lat minęło

Czwórka
Patrycjusz Tomaszewski 21.08.2013

Najbardziej popularny amerykański serial "Grey's Anatomy: Chirurdzy" przekroczył magiczną liczbę 200 odcinków.

Trudno uwierzyć, że w tym roku mija dekada od czasu, kiedy świat pierwszy raz ujrzał Meredith Grey. Po 10 sezonach i wielu niezapomnianych momentach przyszedł czas na świętowanie dwusetnego odcinka. Nie obyło się bez fototortu z plakatem serialu i prezentów.

obsada
obsada przy torcie/ fot. ABC

Pmysłodawczyni serialu (na zdjęciu kroi tort razem z Ellen Pompeo), Shonda Rhimes (dla której Chirurdzy byli pierwszą przygodą z telewizją) z okazji przekroczenia magicznej liczby 200 odcinków zafundowała całej obsadzie rejs promem na Karaiby (oby nikt nie napisał nic o KO w toalecie:)) Rhimes jest obecnie najbardziej wpływową kobietą w przemyśle telewizyjnym. Nie tylko ma na swoim koncie 3 wielkie hity telewizyjne (Chirurgów, Prywatną praktykę, uwielbiany w Stanach Skandal), ale właśnie podpisała kontrakt na 2 nowe produkcje (serial Lawless o kierowcy ciężarówki, który postanawia zostać prawnikiem i nienazwaną jeszcze serię o prawnikach z Miami) oraz  pisze scenariusz pełnometrażowego filmu o kobietach - korespondentkach wojennych. W Ameryce na jej firmę produkcyjną Shondaland mówi się już imperium.

Klaps
Klaps na planie 200. odcinka/ fot. ABC

Dla tych, którzy żyli na bezludnej wyspie przez ostatnie 10 lat i nie wiedzą o czym opowiada uwielbiany globalnie serial: Grey's Anatomy (po polsku Chirurdzy) śledzą dole i niedole chirurgów pracujących w szpitalu Sloan Grey Memorial w Seattle. Jednak w przeciwieństwie do Ostrego dyżuru, który skupiał się na kwestiach zawodowych bohaterów, Grey's spogląda przede wszystkim na ich skompikowane życie osobiste. Główny slogan serialu to Operacje, Relacje, Komplikacje. Ja lubię Chirurgów za konstrukcję bohaterów, świetną muzykę (którą wybiera Alexandra Patsavas - odpowiedzialna za każdą piosenkę, którą słyszeliście w serialach The OC: Życie na fali i Gossip Girl: Plotkara) i takie sceny jak ta:

Produkcja, która wypromowała m.in. Katherine Heigl ma na swoim koncie 4 telewizyjne Oscary, czyli nagrody Emmy, 2 Złote Globy, 48 innych prestiżowych nagród i ponad 138 nominacji. Teraz nastąpi moment zazdrości, bowiem napiszę, że pierwszoplanowi aktorzy (Patrick Dempsey, Ellen Pompeo i Sandra Oh) otrzymują za jeden odcinek uwaga 350 000 dolarów. (i know! Dodam, że w sezone tych odcinków kręcą średnio 23-24)

obsada
obsada Chirurgów/ fot. ABC

Serial właśnie wkracza w 10 rok produkcji. Dwugodzinna premiera najnowszego sezonu odbędzie się 26 września, a 2 tygodnie później kanał ABC wyemituje dwusetny (jak zapowiadają twórcy bardzo wyjątkowy) odcinek sagi. W Polsce Chirurgów możemy oglądać na kanale FOX Life. Ostatnie 8 sezonów jest także dostępnych na DVD.