Section01 - menu
Filmowa strona
Radia Rytm
Section07
Section08 - artykułowa

Powrót do strony głównej bloga Filmowa strona Radia Rytm »

Od 2 września u nas

Czwórka
Patrycjusz Tomaszewski 02.09.2013

filmowe i serialowe tematy, które pojawią się w najbliższych dniach na antenie Polskiego Radia

Dzień Dobry,

Jak miło zaplanować sobie tydzień, szczególnie w kontekście słuchania radia. Jak zawsze zachęcam do ciągłego nasłuchu radia, w tym tygodniu jednak szczególnie polecam:

We środę:
W audycji Stacja Kultura o 11.45 w ramach cyklu "Tu się kręci" odwiedzimy Maltę. Jedno z najbardziej filmowych miejsc w Europie. Co przyciąga tam producentów? Które filmy nakręcono na Malcie (nie tej w Poznaniu) i dlaczego? Zapraszamy do odsłuchu.

Po godzinie 18:30 w Czwartym Wymiarze w kinie zajmiemy się animacją rysunkową. Ile w tym prawdziwych rysunków, a ile komputera? Czy ktoś jeszcze tworzy animacje odręcznie?

We czwartek :

Wieczorem po 23:00, w zawiązku z piątkową premierą filmu Przeszłość laureata Oscara Asghara Farhadiego, w programie Na Cztery Ręce porozmawiamy o kinie irańskim. Gościem Błażeja Hrapkowicza będzie Piotr Czerkawski.
W piątek:

Od godziny 9:00 w audycji W 4 oczy krążyć będziemy wokół premiery filmu Amadeusz (mija bowiem 29 lat od tego wydarzenia).
Tradycyjnie także, po godzinie 12:00 gościem Stacja Kultura będzie krytyk filmowy (Kuba Popielecki), który spragnionym kina pomoże dobrać film na weekend.

W niedzielę:

Wielka gratka dla miłośników Spocka! Jakie jest miejsce "Star Treka" w popkulturze i jak rodziła się jego popularność w Polsce? Sprawdzimy to w niedzielę po 14.00 w Ściądze z Popkultury!

"Star Trek" ma też dzisiaj olbrzymią rzeszę fanów, choć oryginalny serial zakończono po trzech sezonach z powodu niskiej oglądalności, a prawdziwą popularność przyniosły mu dopiero powtórki. Jednym z jej dowodów było nazwanie pierwszego prototypu promu kosmicznego Enterprise - na cześć okrętu przemierzającego galaktykę w serialu "Star Trek". Na czym polega jego fenomen? O tym 8 września.

Polecam!

  • Zobacz więcej na temat: