Section50
Section00
Kstyk: Uchem na podziemie 75
Kstyk: Uchem na podziemie #75, foto: Kstyk
20.07.2022

Kstyk: Uchem na podziemie #75

Kolejny raz sprawdzamy z Kstykiem, kogo warto obserwować w polskim podziemiu.

shhieda - CIĘŻAR

Płynne zmiany leniwego flow, bezczelność, pewność siebie i charyzma wpływają na ten utwór w wiadomy sposób. Zapętlanie tego utworu jest oczywistą oczywistością. Miejscami w tym kawałku shhieda przypomina mi młodego, jeszcze nieuformowanego Skipa, a wiadomo, że to "Gasnę" jest jego najpopularniejszą nutą. Oczywiscie shhieda nie kopiuje stylówy - obie leżą na jednej półce. 640 subksyrpcji, 2k wyświetleń. Jesteśmy tu na bardzo wczesnym etapie, ale miejmy nadzieję, że będzie z tego więcej i po paru latach będzie można napisać komentarz: byłem tu x czasu temu.

shhieda - CIĘŻAR / YouTube: shhieda

 

Dziarsky - R.I.P (prod. jarØ)

Dziarsky mówi o tym, czego chce, a jego zachcianki - w pierwszej zwrotce - są związane z polskim rapem. Składa hołd wielu raperem, ale też rzuca szydercze wersy w stronę chociażby Weny. Drugą zwrotkę poświęca amerykańskim raperom, którzy też wywrali na niego ogromny wpływ. Niesamowicie podoba mi się, jak zagospodarowano tu całe tyły. Dużo się dzieje: czy to podbity, czy adliby, wchodzą one z dużą świeżością. Czuć przemyślaną robotę. To poznański styl szlifowany razem z Larskym i Hensivem.

Dziarsky - R.I.P (prod. jarØ) / YouTube: Dziarsky

 

ksiaze - Narkotyki Na Dyskotekach

Jakiś czas temu odbiłem od muzyki ksiaze, aby znowu do niej wrócić i się bardzo pozytywnie zaskoczyć. Wcześniej wydawało mi się, że Łukasz już sam nie wie co ma tworzyć i wpada ze swoją muzyką w rejony, które cieszyły jego samego i oddanych słuchaczy. Może dalej tak jest. Jednakże "Narkotyki na dyskotekach" to kawałek, który sprawia mi dużo frajdy. W tym utworze jest to, za co niewątpliwie doceniam, czyli przekraczanie barier. Dziwaczne, przerysowane brzmienie połączone z radością z korzystania z używek sprawiają, że chciałbym wykrzyczeć ten kawałek zamiast "Chryzantem złocistych".

Narkotyki Na Dyskotekach / YouTube: ksiaze700

 

Esdezet - Jest jak jest Panie Koterski

Prosty rap wyciągnięty jakby wprost sprzed dekady (sam utwór promuje nadchodzącą EP-kę... "Robinho 2010") jest dla mnie miłą ucieczką od obecnych trendów, które bardzo szybko tracą na wartości, a solidna nawijka zawsze będzie w cenie. Esdezet ma wielokrotne rymy, ostre flow, follow-upy i dużo treści. Refren jest bardzo eksperymentalny, jak dla takiego stylu, dość nieudany i w połączeniu z innymi zwrotkami pewnie nie miałby sensu, ale w tym kawałku dodaje swój smaczek. Dzięki Esdezet za przypomnienie, że życie nie ma żadnego sensu, a jest tylko grą.

Esdezet - Jest jak jest Panie Koterski / YouTube: Młode Drzewa

 

 

Kstyk

BLOG - Czwórka - Muzyczny
Section51

O autorach:

Norbert Borzym (Bert)

Autor Kluboteki, audycji z taneczną elektroniką w Czwórce Polskim Radiu, DJ, dziennikarz muzyczny i producent. Występuje w duecie Last Robots oraz pod szyldem Boogie Mafia (razem z Harperem). Obok autorskich nagrań (m.in. "Robot's Friend") jest współautorem remiksów dla m.in. dla Noviki, D4D, Foxa, grup Kamp!, Out of Tune i Plastic. Interesuje się historią starożytnego Rzymu.

Marcin "Harper" Hubert

Jedna z najbardziej opiniotwórczych postaci polskiej sceny klubowej. Niestrudzony muzyczny entuzjasta i poszukiwacz dobrego groove'u, Dziennikarz, DJ, autor licznych kompilacji. W Czwórce prowadzi Funkadelię oraz Basstion. Zna się, wie, i posiada pewnie więcej płyt niż Ty. Podobno ma kontakty z (Boogie) Mafią, ale jest przy tym (Beats) Friendly.

Piotr Truszkowski

Wielbiciel brzmień najróżniejszych, fan metafizycznego dystansu Pilcha i filmów Kevina Smitha. W chwilach wolnych od prawdziwego życia staje się wiecznie początkującym twórcą elektronicznych dźwięków. Swego czasu redaktor polskiej edycji DJ Magazine. W Czwórce, oprócz pisania, zajmuje się wspieraniem działań redakcji muzycznej, które mają na celu dostarczenie Wam najlepszej muzyki w polskim eterze. Piszcie: piotr.truszkowski@polskieradio.pl

Adam Świetlicki

Muzyka towarzyszyła mi od kiedy pamiętam i chociaż "rozsądna" kalkulacja podczas edukacji prowadziła mnie z dala od niej, to szczęśliwy splot wypadków przywiódł mnie do radia. Jestem fanem rapu, klasycznego rocka, dobrego filmu, technologicznych nowinek i piłki nożnej, którą śledzę w każdej wolnej chwili. A, i mam obsesję na punkcie filmowych cytatów, które często, nawet nieświadomie, wplatam w zdania podczas rozmowy.