Emisja
  • 21 marca godz. 17:10 Program 1

Wózek dla bliźniąt od towarzysza prezydenta

polskieradio.pl
Małgorzata Szymankiewicz 18.03.2015
Nagranie słuchowiska Wózek. Andrzej Mastalerz, w roli ojca oczekującego bliźniaków oraz Jacek Braciak jako sąsiad współpracujący z UB
Nagranie słuchowiska "Wózek". Andrzej Mastalerz, w roli ojca oczekującego bliźniaków oraz Jacek Braciak jako sąsiad współpracujący z UB, foto: Wojciech Kusiński (Polskie Radio S.A.)

Zapraszamy na premierę komedii "Wózek" Marka Ławrynowicza, która przeniesie nas do stalinowskich czasów Polski Ludowej. Nieco groteskowych w ujęciu autora.

 

Autor:
Marek Ławrynowicz

Reżyser:
Jan Warenycia

Realizator:
Andrzej Brzoska

Opracowanie muzyczne:
Marian Szałkowski

Obsada:
Andrzej Mastalerz (Antoni Grzegorek, ojciec bliźniaków), Sylwester Maciejewski (Marek Aureliusz Gębarski, sąsiad), Joanna Jeżewska (Zofia Przastkowa, sąsiadka), Jacek Braciak (Ignacy Witka, sąsiad, UB-ek), Krzysztof Tyniec (Dziennikarz radiowy)

 

Jest 1952 rok. Antoni Grzegorek dowiaduje się, że jego żona urodzi bliźniaki. Ponieważ nie może kupić odpowiedniego dla dwojga dzieci wózka, za namową sąsiada pisze list do towarzysza Bieruta z prośbą o pomoc. Brak wózka szybko staję się sprawą wagi państwowej. Na ulicę Patriotów 41 w podwarszawskim Miedzeszynie przyjedzie sam towarzysz prezydent Bierut, by osobiście wręczyć prezent dla dzieci...

W słuchowisku Marka Ławrynowicza, podejmującym jeden wątek z jego powieści "Partiotów 41", mrok i potworności czasów stalinowskich pokazane są w groteskowy, a nawet komiczny sposób. Zapraszamy do wysłuchania słuchowiska w znakomitej obsadzie.