Teatr Polskiego Radia

Historia jedynej kobiety zamordowanej w Katyniu w 1940 roku w słuchowisku Marty Rebzdy

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2015 17:10
Zapraszamy na premierę słuchowiska "Do gwiazd" Marty Rebzdy w reż. Waldemara Modestowicza. Historia Janiny Lewandowskiej z domu Dowbor-Muśnickiej i poszukującego jej przez lata męża, Mieczysława Lewandowskiego, koncentruje się nie tylko na jednostkowych losach bohaterów, ale i przywołuje wciąż za mało znane fakty z historii Polski. W słuchowisku ważną rolę odgrywają również dźwięki dokumentalne, m.in. rozmowy z Dianą Pitt, córką Mieczysława Lewandowskiego z drugiego małżeństwa.
Janina i Mieczysław Lewandowscy
Janina i Mieczysław LewandowscyFoto: arch. Muzeum Powstańców Wielkopolskich im. Gen. Józefa Dowbora-Muśnickiego w Lusowie

Autorka:
Marta Rebzda

Reżyser:
Waldemar Modestowicz

Realizator:
Maciej Kubera

Autor muzyki:
Piotr Moss

GRa na fortepianie:
Marian Szałkowski

Obsada:
Aktorzy: Grzegorz Damięcki (Mieczysław Lewandowski), Anna Dereszowska (Janina / partie wokalne Ordonki), Maria Robaszkiewicz (Diana), Elżbieta Kępińska (Matka Mieczysława), Andrzej Mastalerz (Dr. Kiełbiński), Janusz Szydłowski (Spiker), Józef Mika (Spiker tekstów niemieckich)

Warstwa dokumentalna: Diana Pitt (córka Mieczysława), Józef Grajek (mieszkaniec Lusowa), Jerzy Kawecki (patolog)

Janina Lewandowska z d. Dowbor-Muśnicka we wrześniu 1939 r. dołączyła do rzutu kołowego Bazy Lotniczej Nr 3, którym dowodził oficer ewidencyjny 3 Pułku Lotniczego kpt. pil. Józef Sidor. Wkrótce wraz z innymi lotnikami trafiła do niewoli sowieckiej. Janina Lewandowska z d. Dowbor-Muśnicka we wrześniu 1939 r. dołączyła do rzutu kołowego Bazy Lotniczej Nr 3, którym dowodził oficer ewidencyjny 3 Pułku Lotniczego kpt. pil. Józef Sidor. Wkrótce wraz z innymi lotnikami trafiła do niewoli sowieckiej (fot. archiwum Muzeum Powstańców Wielkopolskich im. Gen. Józefa Dowbora-Muśnickiego w Lusowie)

Janina Lewandowska z domu Dowbor-Muśnicka i Mieczysław Lewandowski pobierają się w czerwcu 1939r. Ceremonia zaślubin ma miejsce na lotnisku w Tęgoborzu. Nikogo to nie dziwi. Wszyscy goście wiedzą, że nowożeńców połączyło zamiłowanie do latania. Trzy miesiące później Janina, nie czekając na swojego męża, wyrusza na wojnę. Mijają się o kilka godzin. Pod koniec września grupa lotników, z którą przemieszcza się Janina, wpada w ręce Sowietów. W kwietniu 1940 r. Janina, jako jedyna kobieta, zostanie rozstrzelana w Katyniu. Mieczysław nigdy nie przestanie jej szukać. Tę opowieść, pozornie z dalekiej przeszłości, nosi w sobie córka Mieczysława z drugiego małżeństwa, Diana Pitt. Jakie piętno odcisnęła na niej ta historia, usłyszymy w słuchowisku Marty Rebzdy Do gwiazd.

Zapraszamy do radiowej Jedynki, w sobotę, 14 listopada po 17:00.