Wychowanka

polskieradio.pl
Katarzyna Ingram 20.02.2011
Wiktor Zborowski
Wiktor Zborowski, foto: Polskie Radio

Premiera "Wychowanki". "Komedyja seryo" Aleksandra hr. Fredry zachwyci najbardziej wymagających słuchaczy. Reżyseruje Henryk Rozen.

Autor:
Aleksander Fredro

Reżyseria:
Henryk Rozen
Realizacja:
Andrzej Brzoska
Opracowanie muzyczne:
Renata Baszun
Inni współtwórcy:
Adaptacja - Henryk Rozen

Obsada:
Pan Morderski – Wiktor Zborowski
Regina (jego żona) – Elżbieta Kijowska
Pan Piotr (jego synowiec) – Piotr Bajtlik
Zosia (wychowanka pp. Morderskich) – Angelika Kurowska
Paulina (siostrzenica Reginy) – Milena Suszyńska
Pan Wacław (sąsiad) – Jacek Mikołajczak
Pani Szczekalska (sąsiadka) – Małgorzata Rożniatowska
Pan Hilary – Henryk Talar
Pan Zefiryn – Ryszard Jabłoński
Szymon (stary sługa) – Stanisław Brudny
Michał (lokaj) – Paweł Szczesny
Jan (lokaj) – Adam Biedrzycki
Narcyz (aktuariusz dominikalny) – Artur Barciś
Marek (pachołek) – Piotr Makarski
Hryńko Bajduła (leśny) – Marcin Troński


Henryk Rozen, autor radiowej adaptacji i reżyser słuchowiska zaprasza na premierę Wychowanki:

Napisana w 1854 roku Wychowanka należy do rzadziej grywanych utworów Aleksandra hr. Fredry. Być może dlatego, że autor opatruje ją podtytułem „komedya seryo” i napisana została w okresie rozgoryczenia, gdy postanowił nie przedstawiać swoich utworów publiczności. Historia dziewczyny przygarniętej przez rodzinę zamożnych arystokratów jest także jednym z przykładów zmiany stylu, jaki charakteryzuje twórczość wielkiego komediopisarza po okresie milczenia i drugim wyjeździe do Paryża.

Wraz z odejściem od chwytów komedii okresu Oświecenia, przyjęciem nowego, bardziej realistycznego opisywania rzeczywistości, dość dobrze zorientowany we współczesnym mu Romantyzmie, Fredro znalazł własną drogę pisarską, która nie powiela żadnej z ówczesnych mód literackich i teatralnych. Porzucił tendencyjny oświeceniowy dydaktyzm i moralizatorstwo. Przestał być już tak życzliwy i pobłażliwy dla swoich bohaterów. „Tendencyjność nikogo nie naprawi” – stało się jego dewizą pisarską. Dlatego już nie żartuje w sposób poczciwy i łagodny ze swoich bohaterów. Często po prostu ich ośmiesza i wydrwiwa. Wychowanka jest więc komedią gorzką, która opowiada historię z kraju nękanego wojnami i powstaniami, w którym okazja czyni ludzi chciwymi, a szlachetne porywy mogą kryć w sobie bardzo podłe intencje.

Wielką wartością tej komedii są możliwości, jakie daje aktorom. Zarówno główne postacie jak i niewielkie role są wspaniałym materiałem do skomponowania śmiesznej i przekonującej postaci. Słuchowisko, które postanowiłem wysnuć z fredrowskiego tekstu jest żartobliwie groźnym moralitetem, w którym działają krwiste charaktery. Dzięki temu znakomici aktorzy: Wiktor Zborowski w roli Morderskiego, Elżbieta Kijowska w roli jego żony Reginy, czy Artur Barciś jako Narcyz - z pewnością zabawią słuchaczy i przekonają do swoich kreacji. Podobnie wykonawcy mniejszych zadań, równie znakomici aktorzy jak Małgorzata Rożniatowska, Henryk Talar, Marcin Troński czy Stanisław Brudny z pewnością rozbawią i sprawią przyjemność miłośnikom Teatru Polskiego Radia. Zapraszamy na śmieszny i wzruszający spektakl radiowy.