Emisja
  • 16 maja godz. 21:05 Program 1

Wszystko płynie

polskieradio.pl
Małgorzata Szymankiewicz 13.05.2012
Wszystko płynie
foto: Darek Błaszczyk

Zapraszamy na premierę słuchowiska według powieści Wasilija Grossmana. Adaptacja radiowa i reżyseria Darka Błaszczyka.

Autor:
Wasilij Grossman

Autor Przekładu:
Wiera Bieńkowska

Reżyser:
Darek Błaszczyk

Realizator:
Maciej Kubera

Autor muzyki:
Andrzej Izdebski

Obsada:
Krzysztof Wakuliński, Maja Ostaszewska, Henryk Talar, Joanna Jędryka, Marian Opania, Jan Prochyra, Paweł Krucz, Irena Kownas, Andrzej Mastalerz, Paweł Szczesny, Jacek Różański, Janusz Wituch, Zmicier Wajciuszkiewicz, Anna Mileska, Jan Rotowski

/
Teatr Polskiego Radia zaprasza na premierę słuchowiska według powieści Wasilija Grossmana pt. „Wszystko płynie”. Adaptację dla Teatru Polskiego Radia przygotował Darek Błaszczyk. Wasilij Grossman uważany jest za jednego z najlepszych sowieckich pisarzy, jego późna twórczość jednakże uznawana była za antyradziecką, stąd liczne konfiskaty rękopisów jego prozy. „Wszystko płynie” po raz pierwszy wydano w samizdacie w 1973 r., a więc blisko dekadę po jego śmierci.

Darek Błaszczyk w swojej adaptacji powieści Grossmana skupił się na motywach fabularnych związanych z głównym bohaterem Iwanem Grigoriewiczem, który po kilkudziesięciu latach w łagrach wychodzi na wolność. Usiłuje się jakoś przystosować do rzeczywistości wolności, choć jest to wolność pozorna, bo w socjalistycznym kraju. Po powrocie do rodzinnego domu dowiaduje się od swojego stryjecznego brata, który zresztą obawia się z nim kontaktów, że jego ukochana kobieta związała się z innym mężczyzną. Snuje opowieści o łagrowym życiu i refleksje o naturze wolności.