Teatr
Emisja
  • 23 marca godz. 17:03 Program 1

Mariusz Bonaszewski jako Król Ryszard III

polskieradio.pl
Janusz Dziewiątkowski 19.03.2013
Mariusz Bonaszewski jako Król Ryszard III
Mariusz Bonaszewski jako Król Ryszard III, foto: Fot. K. Sielicki

Zapraszamy na premierę słuchowiska "Ryszard III - Gra o tron" według tragedii Wiliama Shakespeare'a. Adaptacja i reżyseria radiowa Waldemara Modestowicza. W roli tytułowej usłyszymy Mariusza Bonaszewskiego, który stworzył zachwycającą kreację. Uwaga! Zaczynamy wyjątkowo o 17:03.

Autor:
William Shakespeare

Autor Przekładu:
Stanisław Barańczak

Adaptator i reżyser:
Waldemar Modestowicz

Realizator:
Andrzej Brzoska

Opracowanie muzyczne:
Tomasz Obertyn

Obsada:
Ryszard – Mariusz Bonaszewski, Anna – Karolina Gruszka, Clarence – Grzegorz Damięcki, Małgorzata – Ewa Wiśniewska, Elżbieta – Maria Pakulnis, Król – Leon Charewicz, Buckingham – Henryk Talar, Księżna – Irena Jun, Książę Walii – Rafał Fudalej, Hastings – Sławomir Pacek, Catesby – Andrzej Mastalerz, Lord Burmistrz – Andrzej Blumenfeld, Tyrell – Miłogost Reczek, Morderca 1 – Grzegorz Kwiecień, Morderca 2 – Mirosław Zbrojewicz

RYSZARD III – GRA O TRON to słuchowisko według dramatu Williama Shakespeare’a w przekładzie Stanisława Barańczaka, w adaptacji i reżyserii Waldemara Modestowicza.

Piętnasty wiek, schyłek średniowiecza. W Anglii trwa wojna dwóch róż, białej i czerwonej. Królewskie rody Yorków i Lancasterów walczą o tron.

To historia króla Ryszarda III, któremu Shakespeare nadał straszliwe piętno okrutnika bez czci i honoru i stworzył najczarniejszy charakter w historii dramatu. Jest to mroczna symfonia najgorszych zbrodni i wiarołomstwa, okrutne studium tyranii władzy. Autor spisywał tę historię wiek po śmierci swego antybohatera, kiedy władzę w Anglii sprawowali potomkowie jego wrogów. To historycy Tudorów, umacniając dość wątpliwe prawa swoich mocodawców do angielskiego tronu, stworzyli czarną legendę Ryszarda Gloucestera.

Zdradzony przez własne wojska, w bitwie pod Bosworth w 1485 roku, zginął król Ryszard III. Jeszcze na polu bitwy zdarto mu z hełmu koronę i Richmond koronował się na króla Anglii, Edwarda VII Tudora. Zwycięzcy okrutnie obeszli się z ciałem wroga: zbezcześcili je i wystawili na widok publiczny. Potem pochowano go w skromnym grobie w kościele franciszkanów w Leicester. Kościół zburzono kilkadziesiąt lat później, podczas reformacji. Miejsce pochówku króla Ryszarda zostało zapomniane na kilkaset lat. W 2012 roku pod parkingiem w Leicester w Anglii, znaleziono w podziemnej krypcie tajemniczy ludzki szkielet, pochodzący z późnego średniowiecza. Pochowany człowiek miał skoliozę, a ślady na czaszce i kościach wskazywały, że zginął w bitwie na skutek ciętych ran, zadanych mieczem i toporem. Badania DNA potwierdziły, że to królewskie szczątki…

Słuchowisko zostanie nadane w systemie dźwięku przestrzenengo Dolby Pro Logic II, do odbioru za pomocą kina domowego z włączonym dekoderem tego systemu. Dla pozostałych słuchaczy jakość odbioru stereo bez zmian.