Emisja
  • 27 maja godz. 17:10 Program 1

"Umrzeć ze śmiechu". Mocna dawka inteligentnego humoru. Premiera w Jedynce

polskieradio.pl
Janusz Dziewiątkowski 24.05.2017

W najbliższą sobotę, 27 maja o godz. 17.10, zapraszamy na radiową premierę sztuki Jacka Janczarskiego z 1988 roku w adaptacji i reżyserii Jana Buchwalda. Występują: Viktoria Gorodeckaja i Aneta Todorczuk-Perchuć. Premiera w Teatrze Polskiego Radia.

Autor:
Jacek Janczarski

Reżyser:
Jan Buchwald

Realizator:
Andrzej Brzoska

Opracowanie muzyczne:
Marian Szałkowski

Inni współtwórcy:
Jan Buchwald - adaptacja

Obsada:

Zuzanna – Viktoria Gorodeckaja,

Emilia – Aneta Todorczuk-Perchuć

Dwie kobiety, które dzieli wszystko: status społeczny, wykształcenie, środowisko, poglądy moralne. Znalazły się w jednej celi aresztu śledczego. Jedna jest podejrzana o morderstwo, druga o kradzież. Jest też skrywana tajemnica. Upływające tygodnie wspólnego pobytu pozwalają kobietom zaprzyjaźnić się i ujawnić jak wiele je łączy: marzenia, potrzeba uczuć i pragnienie ocalenia własnej godności.

Autor sztuki, Jacek Janczarski urodził się 27 lutego 1945 r. w Kurowie, był aktorem, reżyserem, satyrykiem, autorem radiowych słuchowisk, filmowych scenariuszy, piosenek, monologów oraz dramaturgiem. Studiował socjologię na Uniwersytecie Warszawskim. Pracował w Programie 3 Polskiego Radia, dla którego napisał serial satyryczny: „Kocham Pana, Panie Sułku”, a wraz Maciejem Zembatym stworzył słuchowisko pt.: „Rodzina Poszepszyńskich”. W latach 1971 – 74 pełnił funkcję kierownika redakcji audycji rozrywkowych Programu 3, później pracował jako specjalista ds. literackich w Studiu Filmowym im. Karola Irzykowskiego. Przynależał do Związku Literatów Polskich oraz do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Był również redaktorem naczelnym „Szpilek”. W latach dziewięćdziesiątych sam zajął się produkcją telewizyjnych programów i założył „Zgryz-Studio Test”. Zmarł w lutym 2000 r. w Warszawie.

Do najbardziej znanych filmów opartych na scenariuszach Jacka Janczarskiego, należą: „Stan wewnętrzny”, „Przybłęda”, „Zmiennicy”, „Goodbye Rockefeller”, „Aby do świtu” i zrealizowany już po śmierci twórcy, „Kameleon”.

***

Słuchowisko powstało we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym.