Emisja
  • 24 marca godz. 21:10 Program 1

"Dziewczynka". Słuchowisko Marty Rebzdy

polskieradio.pl
Janusz Dziewiątkowski 20.03.2018
Od lewej: Wojciech Żołądkowicz, Helena Kaźmierowska, Waldemar Modestowicz oraz Olga Sarzyńska
Od lewej: Wojciech Żołądkowicz, Helena Kaźmierowska, Waldemar Modestowicz oraz Olga Sarzyńska, foto: Fot. Marta Rebzda PR SA

24 marca tuż po godzinie 21:00 zapraszamy do radiowej Jedynki na słuchowisko Marty Rebzdy pt. "Dziewczynka". Tekst powstał na podstawie książki Alony Frankel o tym samym tytule oraz rozmów z autorką, których obszerne fragmenty znalazły się w słuchowisku. Reżyseria radiowa Waldemara Modestowicza. W roli tytułowej Justyna Kowalska.

Alona Frankel miała dużo szczęścia. Podczas wojny najpierw przebywała u obcej rodziny na wsi. Gdy skończyły się pieniądze, dołączyła do rodziców ukrywających się we Lwowie, u rodziny Juzaków. Cała trójka przetrwała okupację. Później przeniosła się do Krakowa, skąd w 1949r. wyemigrowała do Palestyny. O tym wszystkim Alona Frankel wspomina w „Dziewczynce”, książce, za którą w 2005r. otrzymała najważniejsze izraelskie wyróżnienie literackie Nagrodę Sapira i przyznawaną przez Instytut Yad Vashem Nagrodę Buchmana.

Decyzją Sejmu RP 24 marca jest obchodzony od tego roku jako Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.

Marta Rebzda: Dziewczynka

Przekład: Leszek Kwiatkowski

Adaptacja i rozmowa z autorką: Marta Rebzda

Reżyseria: Waldemar Modestowicz

Realizacja akustyczna: Maciej Kubera

Opracowanie muzyczne: Renata Baszun

Obsada:

Olga Sarzyńska – Mama

Wojciech Żołądkowicz – Tata

Justyna Kowalska – Dziewczynka

Marta Masza Wągrocka – Hanna

Helena Kaźmierowska - Głos

Alona Frankel -  nagranie archiwalne

***

jd