Teatr Polskiego Radia

"Bitwa nad jeziorem Smęt". Premiera w Teatrze Polskiego Radia.

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2014 19:00
Teatr Polskiego Radia zaprasza do radiowej Dwójki na premierę słuchowiska Władysława Zawistowskiego pt. "Bitwa nad jeziorem Smęt. Rekonstrukcja" w reżyserii Waldemara Modestowicza. Już w najbliższą niedzielę o godz. 18.oo!
Na zdjęciu od lewej: Grzegorz Damięcki, Katarzyna Dąbrowska oraz Waldemar Modestowicz, Fot. Wojciech Kusiński, PR SA
Na zdjęciu od lewej: Grzegorz Damięcki, Katarzyna Dąbrowska oraz Waldemar Modestowicz, Fot. Wojciech Kusiński, PR SA

Tekst słuchowiska "Bitwa nad jeziorem Smęt. Rekonstrukcja" został uhonorowany pierwszą nagrodą w Konkursie na słuchowisko ogłoszonym przez Program 2 PR i Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.

Inspiracją  do napisania tego tekstu, jak wyznaje jego autor Władysław zawistowski, była szokująca wiadomość o dokonanej rekonstrukcji "historycznej" pacyfikacji pewnej wsi na Podkarpaciu. "To nie jest już zabawa w żołnierzyków i w pokazywanie historii. Pokazywanie na przykład egzekucji budzi we mnie wątpliwości natury etyczno-moralnej ". W tekście pokazuje przygotowania do rekonstrukcji i sam jej przebieg. Zderza to z relacją żołnierza, który wrócił z prawdziwej wojny i przeżywa traumę wywołaną prawdziwymi walkami. Pokazuje zderzanie się postaw i różnych racji politycznych, ludzi gotowych dla doraźnych celów rekonstruować sytuację z przeszłości niejasną i nie dokońca udokumentowaną.

Władysław Zawistowski jest prozaikiem, poetą, dramatopisarzem, krytykiem, wydawcą i urzędnikiem państwowym. Jego słuchowisko "Bitwa nad jeziorem Smęt. Rekonstrukcja" nawiązuje do, bardzo w ostatnich latach szerzącego się, zjawiska rekonstruowania przy różnych okazjach wydarzeń historycznych. Inspiracją do napisania tego tekstu była przedstawiona latem 2013 roku rekonstrukcja pogromu wsi na Lubelszczyźnie, gdzie bandy UPA splądrowały wieś, mordując jej mieszkańców.

 

Autor:
Władysław Zawistowski

Reżyser:
Waldemar Modestowicz

Realizator:
Maciej Kubera

Opracowanie muzyczne:
Tomasz Obertyn

Obsada:
Leon Charewicz (Roman Górny, burmistrz Burska), Szymon Bobrowski (Tomasz Borek, dziennikarz portalu niezależnego "Głos Wolny"), Katarzyna Dąbrowska (Dagmara Nawojska, sekretarz miasta), Grzegorz Damięcki (Marcin Nawojski, jej mąż, kapitan Wojska Polskiego), Zdzisław Wardejn (Henryk Szwichtenberg, ksiądz proboszcz), Krzysztof Stelmaszyk (Jan Mróz, właściciel zajzdu "SPA Polski Dwór"), Marcin Troński (Władysław Włodarski, przewodniczący Rady Miasta), Joanna Jeżewska (Joanna Durlik, radna opozycyjna), Franciszek Pieczka (Mieczysław Jagoda, rolnik), Irena Jun (Laura Burska-Winter), Miłogost Reczek (Ojciec Prowadzący Radia Niepokalanej), Adam Ferency (Ojciec Naczelny), Włodzimierz Press (Tadeusz, słuchacz)

 

Słuchowisko Zawistowskiego to forma protestu przeciwko tego typu rekonstrukcjom. O słuchowiskach, a także o innych formach aktywności literackiej w "Notatniku Dwójki" opowie laureat konkursu Programu Drugiego Polskiego Radia i Stowarzyszenia Autorów Zaiks.

Na audycję zaprasza Ewa Stocka-Kalinowska.

15 stycznia (czwartek), godz. 15.00