Teatr Polskiego Radia

Słuchowisko Teatru Polskiego Radia nominowane do Prix Italia 2015

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2015 23:00
Słuchowisko Jerzego Janusza Fąfary w reżyserii Waldemara Modestowicza, zrealizowane w Teatrze Polskiego Radia, będzie reprezentować polską radiofonię publiczną w tegorocznej edycji międzynarodowego festiwalu Prix Italia. Laureatów poznamy we wrześniu 2015 roku.

Po wysłuchaniu zgłoszonych propozycji komisja powołana przez Zespół ds. Międzynarodowych Konkursów Radiowych jednogłośnie postanowiła, że radiofonię polską na Prix Italia 2015 - międzynarodowym konkursie dla twórców radiowych i telewizyjnych będą reprezentować dwa słuchowiska: „Na drodze do Damaszku” Jerzego J. Fąfary w reżyserii Waldemara Modestowicza oraz „Nienawidzę” – Marka Koterskiego w reżyserii Ewy Kutryś (PWST Kraków)

Premiera słuchowiska "Na drodze do Damaszku" Jerzego Janusza Fąfary odbyła się 16 listopada 2014 roku na antenie Pierwszego Programu Polskiego Radia. Reżyserem słuchowiska był Waldemar Modestowicz, realizacji dźwiękowej podjął się Maciej Kubera, a opracowania muzycznego - Renata Baszun. W roli głównej - jako Agata wystąpiła brawurowa Lidia Sadowa, a towrzyszyli jej m.in.: Paweł Ciołkosz (Karl), Wiktoria Gorodeckaja (Adela), Łukasz Lewandowski (Pietia / Karol), Tomasz Borkowski (Stach), Małgorzata Rożniatowska (Sąsiadka Pierwsza), Barbara Zielińska (Sąsiadka Druga), Wojciech Żołądkowicz (Policjant).
Agata podczas odbywających się w Polsce i na Ukarinie Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej poznaje w Warszawie niemieckiego chłopaka, Karla, który - choć przyjechał na mecze swojej reprezentacji - zachwyca się polską literaturą i cytuje dziewczynie wiersze. Chłopak zaprasza ją do Lwowa, gdzie sam się wybiera. Szybko jednak okazuje się, że prawdziwym celem podróży jest dla niego Drohobycz, miejsce, gdzie żył i tworzył Bruno Schulz. Słuchowisko Jerzego Fąfary skrywa tajemnice życia i śmierci drohobyckiego wizjonera. Miesza się tu to, co polskie, żydowskie, niemieckie i ukraińskie.
Laureatów 67. konkursu Prix Italia poznamy we wrześniu 2015 r. podczas dorocznego festiwalu, który w tym roku odbędzie się między 19 a 24 września w Turynie. Nagrodę ustanowiono w 1948 roku przez RAI (wtedy Radio Italiana) w Capri.  Początkowo Prix Italia przyznawano tylko za działalność radiową. W 1957 r. rozszerzono kategorie konkursu o telewizję, a w 1998 r. ustanowiono specjalną nagrodę za działalność internetową, która w 2000 r. stała się nagrodą regularną.