Teatr Polskiego Radia

Prapremiera "Na marne" w radiowej Jedynce

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2016 15:10
W niedzielnym "Słuchowisku w radiowej Jedynce" premiera adaptacji pierwszej powieści Henryka Sienkiewicza "Na marne". Scenariusz i reżyseria Wojciech Markiewicz, realizacja i opracowanie muzyczne Maciej Kubera. Zapraszamy tuż po godz. 17.10.
Krzysztof Wakuliński. W radiowym Zmierzchu aktor wcielił się w postać Mesje Bojarskiego
Krzysztof Wakuliński. W radiowym "Zmierzchu" aktor wcielił się w postać Mesje BojarskiegoFoto: Grzegorz Śledź / PR2

„Na marne”- pierwsza powieść Henryka Sienkiewicza, powstaje latem 1869 roku, podczas wakacji, które pisarz, wówczas jeszcze jako student Wydziału Lekarskiego Warszawskiej Szkoły Głównej, spędza w Bielcach koło Warszawy. Temat przemijającej szybko młodości, dojrzałość, możliwość pożytecznej działalności obywatelskiej świadczą dobrze o świadomości  zadań i obowiązków, jakie powinna podejmować literatura. Z drugiej strony, uczuciowa aktywność bohaterów zdradza zainteresowana Sienkiewicza i jego skłonność do opisywania perypetii uczuciowych bohaterów. Pisarz wręcz rozszyfrowuje w ostatnich zdaniach powieści swój zamysł pisząc iż „…nadto sił kładziemy w gonitwie za miłością kobiety, potem miłość gdzieś jak ptak odleci, a siły ida na marne”.

Adaptacja radiowa Wojciecha Markiewicza ujmuje rzecz całą w wielki cudzysłów, autor powieści jako narrator, stale obecny na planie (Krzysztof Wakuliński), komentuje zachowania i wybory bohaterów, chwaląc i szydząc jednocześnie. Stałe motywy późniejszych powieści Sienkiewicza (odchodzący świat arystokracji, szlachetczyzny, gra uczuć i rola pieniądza, kwestia społecznej nierówności i powinności obywatelskich, łączy z krytyką poprzedniej epoki. Tę „antyromantyczną” manifestację podejmują doskonale bohaterowie powieści – aktorzy, mając za tło zmianę epok: Marzena Trybała („Szalona Hrabina”), Justyna Kowalska i Bożena Stachura (Hrabianki), Szymon Kuśmider (Hrabia), Piotr Bajor (ziemianin), Artur Barciś (wieczny student, pieczeniarz, intrygant). Rodzący się pozytywizm „walczy” z odchodzącym romantyzmem w osobach Szwarca (Adam Bauman) i  umierającego Gustawa (sic!) – Łukasz Lewandowski. Całość ilustrowana efektownie pięknymi fragmentami Rossiniego (sugestia samego Sienkiewicza) i oryginalnymi wykonaniami pieśni Szuberta.

Autorem muzycznej oprawy słuchowiska, a także jego realizatorem jest Maciej Kubera. Podtytuł powieści „Na marne” dodany przez autora adaptacji i reżysera do sienkiewiczowskiego „Na marne” brzmi: „Kronika skandaliczna i spekulacja”. Sam Sienkiewicz tłumaczy to tak: „Ogniwa przyczyn i skutków są w życiu jedynie koniecznością. Dopiero w człowieku i przez człowieka historia staje się kroniką skandaliczną lub… chorobą umysłową”.

Autor:
Henryk Sienkiewicz

Adaptacja i reżyseria:
Wojciech Markiewicz

Realizator:

Maciej Kubera

Muzyka:
Maciej Kubera

Obsada:

Krzysztof Wakuliński – Narrator/Henryk Sienkiewicz

Adam Bauman – Józef Szwarc

Artur Barciś – Augustynowicz

Łukasz Lewandowski – Gustaw

Piotr Bajor – Wasilewicz

Marzena Trybała – Helena Potkańska

Bożena Stachura – Hrabianka Lula

Justyna Kowalska – Malinka

Szymon Kuśmider – Hrabia Pelski

Bartosz Wesołowski – Głos 1

Bogumił Max – Głos 2

Tomasz Olejnik – Głos 3

Marian Szałkowski (gra na fortepianie)