Emisja
  • 19 marca godz. 21:05 Program 3

Premiera Studia Teatralnych Form Eksperymentalnych

polskieradio.pl
Janusz Dziewiątkowski 16.03.2017

W niedzielę tuż po 21.oo zapraszamy do Trójki na trzecią już premierę Studia Teatralnych Form Eksperymentalnych im. Eugeniusza Rudnika. Tym razem słuchowisko serbskiej autorki Tamary Antonijenić pt. "Pewnego dnia wszystko to zmieści się w mniejszej torebce" w reżyserii radiowej Małgorzaty Wdowik. Słuchowisko powstało we współpracy z Instytutem Teatralnym im. Z. Raszewskiego.

Od początku roku, raz w miesiącu, na antenie Trójki prezentujemy efekty tej współpracy – niestandardowe słuchowiska nowych twórców, którzy dają wyraz  własnym przeświadczeniom o tym, czym jest dziś medium radia.

Trzecia premiera – o intrygującym tytule "Pewnego dnia wszystko to zmieści się w mniejszej torebce" jest dziełem międzynarodowym. Poetycki tekst napisała serbska autorka Tamara Antonijević, oprawę muzyczną przygotował  ceniony niemiecki kompozytor młodego pokolenia Ole Hűbner, a całość wyreżyserowała Małgorzata Wdowik.

To opowieść o dzisiejszym świecie zdominowanym przez technologię. Wszystko, co wprowadzamy do sieci komputerowej, każdy obraz, głos, nasze myśli i marzenia – mogą  już do skończenia świata krążyć w jakichś "chmurach". I świadczyć o nas – dobrze lub źle. Słuchowisko nie ma klasycznej fabuły, to raczej seria obrazów poetyckich wywoływanych dźwiękiem – ludzkim głosem, głosem syntezatora mowy (który może kiedyś zastąpi nasz głos  w mediach?..), nagranymi dźwiękami świata i niepokojącą muzyką.

Wrażenie sugestywnej niecodzienności potęguje użyta przez  reżysera dźwięku Andrzeja Brzoskę specjalna technika nagrywania – technika binauralna. Do prawidłowego odbioru efektu binauralnego konieczne są słuchawki (przy odsłuchu za pomocą głośników zanika wrażenie przebywania wewnątrz sceny dźwiękowej). A więc "Scena Teatralna Trójki" zaprasza słuchaczy do otwarcia się na nowe wrażenia słuchowe.

Krzysztof Sielicki
kierownik literacki Teatru Polskiego Radia

Do słuchania "Sceny Teatralnej Trójki" zapraszamy w niedzielę (19.03) od godz. 21.05

Studio Teatralnych Form Eksperymentalnych im. E. Rudnika

Tamara Antonijewic: Pewnego dnia wszystko to zmieści się w mniejszej torebce.
Przekład: Aleksandra Jakubczak
Reżyseria: Małgorzata Wdowik
Realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska
Kompozycja: Ole Hübner
Obsada:
Katarzyna Wajda

Słuchowisko powstało we współpracy z Instytutem Teatralnym im. Zb. Raszewskiego.

Premierę poprzedzi rozmowa z kuratorami cyklu: Krzysztofem Sielickim oraz z Michałem Januszańcem i z reżyserem dźwięku – Andrzejem Brzoską.

  • Zobacz więcej na temat: