Emisja
  • 29 lipca godz. 18:00 Program 2

Anna Świrszczyńska: "Muszę opowiedzieć"

polskieradio.pl
Janusz Dziewiątkowski 25.07.2017

Na kilka dni przed kolejną rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego przypominamy Państwu słuchowisko z 2008 roku pt. "Muszę opowiedzieć" złożone z wierszy Anny Świerszczewskiej. Adaptacja radiowa Małgorzaty Szymankiewicz, reżyseria Andrzeja Piszczatowskiego. Sobota, 29 lipca, godz. 18.oo.

Słuchowisko stanowi zapis 63 powstańczych dni w Warszawie 1944 roku. Jest to jednak spojrzenie niestereotypowe. Anna Świrszczyńska o swoich powstańczych przeżyciach zdecydowała się opowiedzieć dopiero 30 lat po kapitulacji "ostatniego polskiego powstania".

Przeżycie wojenne było zbyt bolesne, by mówić o nim w wierszach. Przez 30 lat milczenia poetka poszukiwała artystycznej formy dla oddania tragedii ludności cywilnej Warszawy. Stąd słuchowisko skupia się nie na działaniach wojennych, ale przede wszystkim na losach ludności cywilnej i wielkich tragediach rozgrywających się podczas wojennego żywiołu.

Twórcy słuchowiska zestawili bolesne, czasem realistyczne opisy Świrszczyńskiej i romantyczną opowieścią muzyczną zespołu Lao Che.

Autor: Anna Świrszczyńska
Scenariusz: Małgorzata Szymankiewicz

Reżyseria: Andrzej Piszczatowski
Realizacja: Tomasz Perkowski
Opracowanie muzyczne: Małgorzata Małaszko

Obsada: Ewa Wawrzoń, Dorota Landowska, Agnieszka Grochowska, Stanisław Brudny, Grzegorz Małecki.***