Wręczymy nagrody artystom debiutującym w Teatrze Polskiego Radia

polskieradio.pl
Janusz Dziewiątkowski 11.09.2017

18 września o godz. 18.oo w Studiu Muzycznym PR im. W.Szpilmana już po raz ósmy odbędzie się gala, podczas której zostaną wręczone statuetki aktorom i twórcom debiutującym w Teatrze Polskiego Radia za słuchowiska nadane na antenie Programu Pierwszego.

W tym roku, oprócz statuetki "Arete" za debiut aktorski (dla aktora i aktorki), "Don Kichota" za debiut reżyserski, "Amadeusza" za debiut kompozytorski i "Talantona" za debiut dramaturgiczny, po raz drugi wręczona zostanie nagroda "Aojde" za debiut muzyczny.

Laureatów wszystkich nagród poznamy podczas koncertu galowego. Wieczór w Studiu im. Władysława Szpilmana ubarwią występy śpiewających artystów związanych z Teatrem Polskiego Radia – Agaty Skórskiej, Otara Saralidze, Tinatin Saralidze, Piotra Dąbrówki oraz Natalii Walewskiej (skrzypce) i Piotra Salabera (fortepian).

Uroczystość poprowadzi dziennikarz muzyczny Pierwszego Programu PR - Marcin Kusy.

Zaproszenia na uroczystość dla słuchaczy rozdawane będą na antenie radiowej Jedynki.

Nagroda za debiut reżyserski "Don Kichot" to rzeźba wykona w Artesanias Urregui S.L. w Madrycie, a statuetka "Arete" to "Maska kobiety" stworzona przez rzeźbiarza Luisa Miguela Guia w tej samej pracowni. W madryckiej pracowni powstały również statuetki "Amadeusza" i "Talantona" oraz "Aojde".

Wyróżnienia dla debiutujących na antenie radiowej Jedynki aktorów i reżyserów przyznawane są od 2010 roku przez Pierwszy Program i Teatr Polskiego Radia. Wśród dotychczasowych laureatów znaleźli się reżyserzy: Janusz Głowacki (2010), Ingmar Villqist (2011), Agnieszka Lipiec-Wróblewska (2012), Adam Wojtyszko (2013), Andrzej Ferenc (2014), Julia Mark (2015) i Mariusz Malec (2016) oraz aktorzy: Olena Leonenko (2010), Natalia Sikora (2011), Anna Czartoryska (2012), Anna Rokita i Michał Kościuk (2013), Angelika Kurowska i Dariusz Wnuk (2014), Marta Żmuda Trzebiatowska i Karol Dziuba (2015) oraz Joanna Kulig i Krzysztof Szczepaniak (2015). W ubiegłym roku statuetkę Amadeusza za debiut kompozytorski odebrał Marcin Partyka, a dramatopisarskiego Talantona otrzymała Sandra Szwarc.

Początek uroczystości w poniedziałek 18 września o godz. 18.00 w Studiu Muzycznym im. Władysława Szpilmana (budynek główny Polskiego Radia, al. Niepodległości 77/85, Warszawa).

Godzinna audycja z fragmentami gali oraz rozmowami z laureatami tego samego dnia w Jedynce tuż po godz. 23.00.