W wieku 94 la zmarła Alina Janowska

polskieradio.pl
Janusz Dziewiątkowski 13.11.2017
Alina Janowska (1.08.2010)
Alina Janowska (1.08.2010), foto: Cezary Piwowarski/wikipedia/dp

O śmierci aktorki filmowej i telewizyjnej poinformował prezes ZASP Olgierd Łukaszewicz. Alina Janowska miała 94 lata. W swoim dorobku aktorka ma dziesiątki ról w słuchowiskach i audycjach satyryczno-kabaretowych realizowanych w Teatrze Polskiego Radia.

Artystka urodziła się w Warszawie w 1923 roku w Warszawie. Wystąpiła w znanych filmach z lat 40. "Zakazane piosenki" i "Skarb". Później grała między innymi w serialach "Wojna domowa", "Podróż za jeden uśmiech", "Czterdziestolatek", a ostatnio w "Złotopolskich"


Czytaj więcej
janowska 1200.jpg
Książka dla Aliny Janowskiej

W czasie II Wojny Światowej Alina Janowska była aresztowana za współpracę z podziemiem i pomoc żydowskiej rodzinie. Wzięła też udział w powstaniu warszawskim. Była łączniczką dowództwa Batalionu „Kiliński”, pod pseudonimem "Alina".

W tym roku ukazała się poetycka biografia artystki - "Janowska" - napisana przez syna artystki - Michała Zabłockiego, który wyjaśniał w czerwcu w audycji "Czas pogody" w radiowej Jedynce, że "prędzej czy później, taki tomik musiał powstać i on od dawna to czuł". - Ten tom jest ułożony chronologicznie, bo zaczyna się od dzieciństwa, a kończy na później starości - mama ma w tym momencie 94 lata. Nie unikałem żadnych tematów - od najważniejszych dla niej, aż do współczesności - czyli do choroby - mówi Michał Zabłocki w czerwcu tego roku.

Alina Janowska od kilku lat zmagała się z chorobą Alzheimera i właśnie wiersz temu poświęcony jest jednym z ważniejszych w tomiku. - To jest choroba, której nie da się wyleczyć, prowadzi do końca i wprowadza ogromne zamieszanie w relacjach pomiędzy osobą chorą a światem zewnętrznym. Do jej oswojenia potrzeba wiele spokoju, ciepła i dobrych, wzajemnych relacji - opowiadał Zabłocki.

Jedynka,IAR,kh