Emisja
  • 5 lipca godz. 15:00 Program 1

Laureaci XVIII Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji "Dwa Teatry - Sopot 2018"

polskieradio.pl
Jolanta.Wyszynska@polskieradio.pl Wyszyńska 05.07.2018

Wielka Gala XVIII Festiwalu "Dwa Teatry" już za nami.

 

LAUREACI XVIII FESTIWALU

Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry – Sopot 2018”

 

WIELKA NAGRODA XVIII FESTIWALU „DWA TEATRY”

za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji Polskiej

dla BARBARY KRAFFTÓWNYFRANCISZKA PIECZKI

 

TEATR POLSKIEGO RADIA

Po wysłuchaniu 27 słuchowisk konkursowych Jury w składzie: Maria Pakulnis, Wojciech Tomczyk, Krzysztof Babicki, Włodek Pawlik i Piotr Muldner - Nieckowski (przewodniczący) przyznało następujące nagrody:


GRAND PRIX Prezesa Zarządu Polskiego Radia dla najlepszego utworu otrzymali twórcy słuchowiska Ordonka  (słuchowisko Programu 2 Polskiego Radia):

za tekst – Antoni Winch i Dariusz Błaszczyk,

za reżyserię – Dariusz Błaszczyk,

za realizację akustyczną i opracowanie muzyczne – Paweł Szaliński,

za rolę Ordonki - Wiktoria Gorodeckaja. 


W kategorii słuchowisk dla dzieci i młodzieży

Jury w składzie: Agata Skórska, Romuald Wicza - Pokojski i Katarzyna Stoparczyk (przewodnicząca), po wysłuchaniu 11 słuchowisk zgłoszonych do konkursu, przyznało nagrodę Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji dla twórców słuchowiska Piotruś Pan. Nibylandia, autorstwa Jamesa Matthew-Barriego, w tłumaczeniu Michała Rusinka i w adaptacji Hanny Bielawskiej-Adamik.(słuchowisko Programu 1 Polskiego Radia ):

za reżyserię – Anna Wieczur-Bluszcz,

za realizację akustyczną – Maciej Kubera, Andrzej Brzoska

za ilustrację muzyczną – Marian Szałkowski.

Nagrodę im. Ireny i Tadeusza Byrskich ufundowaną przez Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji za spektakl wykorzystujący potencjał miejscowego środowiska artystycznego dla twórców słuchowiska zgłoszonego przez Rozgłośnie Regionalne Polskiego Radia otrzymali twórcy słuchowiska Zachwyceni (słuchowisko Polskiego Radia Olsztyn):

za tekst – Łukasz Staniszewski ,

za reżyserię – Marek Markiewicz, Jaromir Wroniszewski, 

za realizację akustyczną – Ryszard Szmit.


Nagrodę za reżyserię otrzymał Tomasz Man za słuchowisko Idę, tylko zimno mi w stopy (słuchowisko Teatru Polskiego Radia).

Nagrodę ufundował Marszałek Województwa Pomorskiego.

 

Nagrodę za scenariusz oryginalny otrzymał Antoni Libera za słuchowisko Toccata C - Dur (słuchowisko Programu 2 Polskiego Radia).

Nagrodę ufundował PKN ORLEN.  

 

Nagrodę za scenariusz będący adaptacją otrzymała Małgorzata Warsicka za słuchowisko Serce ciemności według prozy Josepha Conrada (słuchowisko  Radia Kraków).

Nagrodę ufundowała Grupa Energa.

Nagrodę im. Janusza Hajduna za realizację akustyczną otrzymał Andrzej Brzoska za realizację słuchowisk Wojna światów 2050, Dzień, w którym umarł Prokofiew i Pewnego dnia wszystko to zmieści się w mniejszej torebce.

Nagrodę ufundowało Radio Gdańsk S.A.

 

Nagrodę za muzykę lub opracowanie muzyczne otrzymał Dominic Muldowney za muzykę w słuchowisku Wojna światów 2050  w reżyserii Małgorzaty Żerwe i Davida Zane Mairowitza (słuchowisko Programu 3 Polskiego Radia).

Nagrodę ufundował Prezydent Miasta Sopotu.

 

Nagrodę aktorską za rolę kobiecą otrzymała Anna Seniuk za rolę Helenki w słuchowisku Długie życie w reżyserii Waldemara Modestowicza(słuchowisko Programu 1 Polskiego Radia).

Nagrodę ufundował Prezydent Miasta Gdańska.

 

Nagrodę aktorską za rolę męską otrzymał Jerzy Trela  za rolę w słuchowiskach Serce ciemności, Samotnik w teatrze, Wesele.

Nagrodę ufundował Prezydent Miasta Gdyni.

 

Nagrodę aktorską za drugoplanową rolę kobiecą otrzymała Dorota Landowska za rolę matki Grzegorza Przemyka w słuchowisku Idę, tylko zimno mi w stopy (słuchowisko Teatru Polskiego Radia).

Nagrodę ufundowała Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna Sp. z o.o.

 

Nagrodę aktorską za drugoplanową rolę męską otrzymał Szymon Kuśmider za rolę Stalina w słuchowisku Dzień, w którym umarł Prokofiew (słuchowisko Programu 2 Polskiego Radia).

Nagrodę ufundowała Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna Sp. z o.o.

Nagrody honorowe za kreacje aktorskie w słuchowiskach dla dzieci otrzymali Katarzyna Dąbrowska za rolę Astry/Zielarki w słuchowisku Taki tchórz oraz Sławomir Orzechowski za rolę myśliwego Pantelejmona w słuchowisku Taki tchórz w reżyserii Waldemara Modestowicza

 

Nagrodę Honorową im. Krzysztofa Zaleskiego za twórczość odrzucającą stereotypy i łatwe nowinki, umocowaną w pamięci i historii, dotyczącą problemów współczesności otrzymało słuchowisko Kuferek Wojciecha Fułka, w reżyserii Henryka Rozena (słuchowisko Radia Gdańsk).


Honorową nagrodę zespołową dla Producenta słuchowisk otrzymał Program 2 Polskiego Radia. 


Nagrodę Publiczności otrzymało słuchowisko Kuferek Wojciecha Fułka, w reżyserii Henryka Rozena (słuchowisko Radia Gdańsk).