Emisja
  • 13 października godz. 21:00 Program 1

Mariusz Cieślik "Zupełny Bareja"

polskieradio.pl
Jolanta.Wyszynska@polskieradio.pl Wyszyńska 11.10.2018

13 października o godzinie 21:00 w Programie I PR zapraszamy do wysłuchania premierowego słuchowiska Mariusz Cieślika "Zupełny Bareja" w reżyserii Roberta Talarczyka.

„Zupełny Bareja” to, oparta na faktach, opowieść o kulisach powstawania polskiej komedii wszech czasów, „Misia” Stanisława Barei. Większość opisanych tu wydarzeń rzeczywiście miała miejsce. Stanisław Bareja naprawdę przemycał z zagranicy powielacz dla podziemnego wydawnictwa NOW-a. Naprawdę ulokował w swoim domu nielegalną drukarnię. I naprawdę w przerwie pomiędzy dwoma kolaudacjami „Misia” cudem uniknął śmierci w wypadku samochodowym. Ale w tle wydarzeń toczy się też wielka historia.  Pomiędzy pokazem filmu dla cenzury (czerwiec 1980), a ministerialną kolaudacją (wrzesień 1980) rodzi się „Solidarność”. Ta zmiana ma ogromny wpływ również na życie Stanisława Barei. W czasach PRL-u nie było chyba filmowca, którego by traktowanego gorzej. Komedie, dziś uważane za kultowe, ochrzczono wtedy mianem „bareizmu”, co miało oznaczać najgorszy kicz. Co więcej, reżyser zmagał się nie tylko z niechęcią środowiska i krytyków, lecz także z cenzurą. Niewiele brakowało, aby „Miś” z powodu jej ingerencji, w ogóle nie wszedł na ekrany. Film udało się uratować dzięki rewolucji „Solidarności”. To w roku 1980 Bareja z reżysera pogardzanego i obrażanego, stał się na chwilę „najlepszym polskim  komediopisarzem”, jak nazwał go Andrzej Wajda. Sztuka Mariusza Cieślika to przede wszystkim uniwersalna opowieść o artyście poddawanym naciskowi ze strony władzy, który w trudnych warunkach próbuje robić swoje. Nie tracąc ani godności, ani nawet pogody ducha.

W roli tytułowej wystąpił Olaf Lubaszenko. A partnerują mu Robert Górski (jako urzędnik), Robert Jarociński (jako Cenzor) i Mikołaj Cieślak (jako Stanisław Tym). W pozostałych rolach: Agnieszka Matysiak, Zbigniew Wróbel i Bartłomiej Błaszczyński.

 

Mariusz Cieślik: Zupełny Bareja 

Reżyseria: Robert Talarczyk

Realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska

Opracowanie muzyczne: Marian Szałkowski  
 

Obsada:

Olaf Lubaszenko, Robert Górski, Robert Jarociński, Mikołaj Cieślak, Agnieszka Matysiak, Zbigniew Wróbel, Bartłomiej Błaszczyński