Janusz Leon Wiśniewski

Jedynka
Andrzej Gralewski 02.12.2015

Rybak dalekomorski, magister fizyki, doktor informatyki i doktor habilitowany chemii, naukowiec, pisarz.

Mieszka we Frankfurcie nad Menem, ma dwie córki, jest uznanym pisarzem w Polsce i za jej wschodnią granicą. "S@motność w Sieci" - jego debiutancka powieść, czytana w Pierwszym Programie Polskiego Radia przez Małgorzatę Foremniak i Krzysztofa Pieczyńskiego, stała się bestsellerem w Polsce i w Rosji, przetłumaczono ją na wiele języków, a także sfilmowano. Główne role zagrali Magdalena Cielecka i Andrzej Chyra.

Jego twórczość opowiada o związkach między ludźmi, ale również między ludźmi a miejscami i przedmiotami. Pisze opowiadania, powieści, felietony, m.in.: "Zespoły napięć, "Los powtórzony", "Intymna teoria względności", "Molekuły emocji", "Sceny z życia za ścianą", "Czy mężczyźni są światu potrzebni?", "Na fejsie z moim synem", "Bikini", "Grand" oraz "W poszukiwaniu Najważniejszego: bajka trochę naukowa". Z Małgorzatą Domagalik napisał dwie powieści w listach: "188 dni i nocy" oraz "Między wierszami".

Jego ostatnia powieść, inspirowana zabójstwem Andrzeja Zauchy i żony mordercy, nosi tytuł "I odpuść nam nasze…" i właśnie ukazuje się pod patronatem Radiowej Jedynki.

Posłuchaj fragmentów książki "I odpuść nam nasze…"