Raport WADA: w Rosji tuszowano wyniki testów antydopingowych podczas Soczi 2014

IAR / PAP
Marcin Nowak 18.07.2016

Laboratoria antydopingowe w Soczi i Moskwie, minister sportu oraz służby specjalne Rosji brały udział w procederze, mającym na celu tuszowanie pozytywnych wyników testów reprezentantów tego kraju w igrzyskach olimpijskich 2014 - wynika z raportu WADA.

Światowa Agencja Antydopingowa zleciła przygotowanie dokumentu niezależnemu prawnikowi Richardowi McLarenowi. Swoje ustalenia Kanadyjczyk przedstawił w ponadstustronicowym dokumencie, który opublikowano w poniedziałkowe popołudnie. Na końcu raportu znalazło się krótkie podsumowanie.

System podmieniania próbek

"Moskiewskie laboratorium, którego działania nadzorowało państwo, ochraniało rosyjskich sportowców na dopingu; laboratorium w Soczi opracowało jedyny w swoim rodzaju sposób podmieniania próbek, dzięki czemu sportowcy na dopingu mogli uczestniczyć w igrzyskach olimpijskich; Ministerstwo Sportu narzucało, kontrolowało i nadzorowało wszelkie działania związane z manipulacją wynikami testów antydopingowych sportowców lub podmienianiem próbek, przy czynnym udziale Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB), organizacji opiekującej się reprezentantami Rosji w zawodach (CSP) i laboratoriów w Moskwie i Soczi" - napisano.Treść raportu została streszczona podczas konferencji prasowej w Toronto. McLaren był także członkiem niezależnej od WADA komisji, która w ubiegłym roku sporządziła analizę procederu dopingowego i korupcyjnego w Rosji, co doprowadziło do wykluczenia członków "Sbornej" ze wszystkich zawodów lekkoatletycznych pod egidą Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych (IAAF), w tym także igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro.

Opublikowany w poniedziałek raport powstał po tym, jak były dyrektor laboratorium antydopingowego w Moskwie Grigorij Rodczenkow powiedział na łamach "New York Times", że dziesiątki rosyjskich sportowców zażywało niedozwolone środki w Soczi za przyzwoleniem krajowych władz sportu.

Rosjanie wygrali klasyfikację medalową igrzysk w Soczi. Zdobyli 33 medale, w tym 13 złotych.

Rosja absolutnie wykluczona z igrzysk?

Pojawiło się wiele głosów, w tym m.in. ze strony agencji antydopingowych USA, Kanady i Niemiec, o wykluczenie z sierpniowych igrzysk reprezentantów Rosji we wszystkich dyscyplinach. Przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl) Thomas Bach już wcześniej zapowiedział jednak, że nie zamierza popierać karania wszystkich za błędy niektórych.

- MKOl musi znaleźć właściwą równowagę pomiędzy odpowiedzialnością zbiorową a prawami jednostki. To oczywiste, że nie można karać badmintonisty za manipulacje jakiegoś działacza czy dyrektora laboratorium. Nikt, kto nie był w to zamieszany, nie może odpowiadać za złe zachowanie innych - podkreślił Niemiec jeszcze przed publikacją raportu.

Bach podkreślił jednak, że tej sytuacji nie można bagatelizować. - Ustalenia raportu ukazały szokujący i bezprecedensowy atak na uczciwość i zaufanie w sporcie i na igrzyskach olimpijskich. MKOl nie zawaha się przed zastosowaniem najcięższych możliwych kar w stosunku do zamieszanych osób lub organizacji - zaznaczył.

Komitet Wykonawczy MKOl we wtorek ma podjąć pierwsze decyzje dotyczące kar dla rosyjskich olimpijczyków. McLaren, pytany o możliwe konsekwencje ustaleń, uciął: "Moim zadaniem było przeprowadzenie śledztwa i sporządzenie raportu, a nie wydawanie rekomendacji".

Strona rosyjska odrzuciła zasadność oskarżeń zawartych w raporcie McLarena. Przewodniczący tamtejszego Komitetu Olimpijskiego Aleksander Żukow wyraził w rozmowie z agencją TASS "zadowolenie", że autorzy raportu nie zwrócili się do MKOl z wnioskiem o kary.

Także dwukrotny mistrz olimpijski w jeździe figurowej Jewgienij Pluszczenko, który w Soczi wywalczył złoty medal w drużynie, zapewnił, że nigdy nie złamał przepisów antydopingowych.


man

sortuj
Skomentuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!