Soczi 2014: hokeistki z Kanady pokonały USA w finale olimpijskiego turnieju

Marcin Nowak 20.02.2014

Hokeistki Kanady zdobyły złoty medal igrzysk olimpijskich w Soczi. W czwartkowym finale pokonały po dogrywce 3:2 Amerykanki.

Relacja z 13. dnia igrzysk>>>

Brązowy medal wywalczyły Szwajcarki wygrywając ze Szwedkami 4:3 (0:1, 0:1, 4:1). To czwarty z rzędu tytuł reprezentacji Kanady.
Mecz był bardzo emocjonujący, w pierwszej tercji wyrównany. Przez pierwsze 20 minut pojedynku żaden z zespołów nie strzelił bramki, Kanadyjki częściej atakowały, ale były na bakier ze skutecznością strzelecką. Po drugiej tercji sytuacja na tafli się zmieniła, prowadziły Amerykanki 2:0.
Ich głównym marzeniem był rewanż za igrzyska w 2010 roku w Vancouver, gdzie w finale przegrały z Kanadą 0:2.
W trzeciej tercji Kanadyjki rzuciły się do ataków, częściej wygrywały wznowienia, uzyskały sporą przewagę. Amerykanki skutecznie się broniły. Na 3,5 minuty przed końcem Brainne Jenner zdobyła dla Kanady kontaktową bramkę.
Na 1,5 minuty przed końcową syreną Kanada wycofała bramkarkę. Amerykanki odpierały ataki, raz nawet strzeliły do pustej bramki, ale krążek trafił w słupek.
Szczęście dopisało Kanadyjkom. Na niespełna 60 sekund przed końcem na 2:2 wyrównała Marie-Philip Paulin i doprowadziła do dogrywki.
W dogrywce Kanadyjki umiejętnie wykorzystały liczebną przewagę i w dziewiątej minucie gry Poulin po raz drugi w tym meczu wpisała się na listę strzelców ustalając wynik olimpijskiego finału.
Kanadyjki po raz pierwszy złoty medal olimpijski wywalczyły w 2002 roku w Salt Lake City. Dwa kolejne zdobyły w Turynie w 2006 i w Vancouver w 2010. W Soczi po raz czwarty stanęły na najwyższym stopniu podium.
W Nagano w 1998 roku, gdy hokej na lodzie kobiet debiutował w igrzyskach, wywalczyły medal srebrny przegrywając w finale 4:7 z USA.
Kanada - USA 3:2 (0:0, 0:1, 2:1; 1:0) - po dogrywce
Bramki:
dla USA - Meghan Duggan (32), Alex Carpenter (43); dla Kanady - Brainne Jenner (57), Marie-Philip Paulin
(60, 69)
Kary: dla Kanady - 10, dla USA - 12.

Skomentuj
liczba komentarzy: 1
  1. Gość (Andrzej)
    2014-02-23 03:02
    Piekny mecz, wielkie emocje .... no i jednak Kanada !! super !!! ( a tak na marginesie mysle ze narododowe druzyny Kanady czy USA wygralyby z niejedna ligowa druzyna polska