Soczi 2014: legendarny rosyjski łyżwiarz zrezygnował. Zakończy karierę?

IAR / PAP
Paweł Słójkowski 13.02.2014
Jewgienij Pluszczenko zdecyduje się na zakończenie kariery?
Jewgienij Pluszczenko zdecyduje się na zakończenie kariery?, foto: PAP/EPA/BARBARA WALTON

Japończyk Yuzuru Hanyu prowadzi na półmetku rywalizacji solistów w łyżwiarstwie figurowym w igrzyskach w Soczi. Z zawodów wycofał się Rosjanin Jewgienij Pluszczenko.

Hanyu jest pierwszym zawodnikiem, który za program krótki otrzymał ponad 100 pkt. Przed programem dowolnym jest w znakomitej sytuacji - wyprzedza o blisko cztery punkty trzykrotnego mistrza świata Kanadyjczyka Patricka Chana. Jednak to nie on był faworytem rosyjskiej publiczności.
100-procentowy kandydat do złota Jewgienij Pluszczenko wycofał się z turnieju i ogłosił zakończenie kariery.
Rosyjski łyżwiarz na treningu doznał kontuzji pleców. Chwilę później ogłosił, że wycofuje się z turnieju. Jego decyzja zaskoczyła komentatorów i kibiców.
Jedni twierdzili, że powinien zdecydować się na jeszcze jeden wysiłek dla swojego kraju, a inni - choć ze smutkiem - przyznawali mu rację. Cytowana przez portal Gazieta.ru małżonka zawodnika Jana Rudkowskaja poprosiła Rosjan o wyrozumiałość.
W jej opinii, start Pluszczenki w zawodach, a tym bardziej pod wpływem środków przeciwbólowych, mógłby zakończyć się paraliżem nóg. Natomiast bokserski mistrz świata Nikołaj Wałujew stwierdził, że łyżwiarz za swoją decyzję odpowiada tylko przed „samym sobą i Bogiem".
Dodał też, że szanuje boks za to, że obowiązuje w nim honorowa zasada: „Wszedłeś na ring, to zwyciężaj albo umieraj zwyciężonym”. Jewgienij Pluszczenko jest jednym z najbardziej utytułowanych łyżwiarzy figurowych na świecie. Trzykrotny mistrz świata i siedmiokrotny mistrz Europy. Ma na koncie cztery medale olimpijskie, w tym jeden złoty.
Faworyt gospodarzy, czterokrotny medalista olimpijski, wrócił na lodowiska po wielomiesięcznej przerwie spowodowanej kontuzją pleców. Uraz dał o sobie znać w czwartek podczas rozgrzewki. Po jednym ze skoków Pluszczenko poczuł silny ból, podjechał do bandy i ogłosił, że rezygnuje ze startu.
Wcześniej w Soczi 31-letni łyżwiarz przyczynił się do zwycięstwa Rosjan w konkursie drużynowym.

Wyniki programu krótkiego solistów:
1. Yuzuru Hanyu (Japonia)       101,45 pkt
2. Patrick Chan (Kanada)         97,52
3. Javier Fernandez (Hiszpania)  86,98
4. Daisuke Takahashi (Japonia)   86,40
5. Peter Liebers (Niemcy)        86,04
6. Jason Brown (USA)             86,00

ps

sortuj
Skomentuj
liczba komentarzy: 1
  1. Gość (Agnes)
    2014-04-04 21:46
    ,,100-procentowy kandydat do złota Jewgienij Pluszczenko wycofał się z turnieju i ogłosił zakończenie kariery" - nie wiem czy śmiać się czy płakać. Pluszczenko miał szansę na medal, ale co najwyżej brązowy i to zakładając dobre przejazdy i super bonus w komponentach.