Soczi 2014: Amerykanin Wise ze złotem w narciarskim halfpipe

Paweł Słójkowski 18.02.2014
David Wise na olimpijskim podium
David Wise na olimpijskim podium, foto: PAP/EPA/VASSIL DONEV

Amerykanin David Wise, aktualny mistrz świata w halfpipe w narciarstwie dowolnym, zdobył złoty medal w pierwszej w historii rywalizacji olimpijskiej w tej konkurencji. Drugi był Kanadyjczyk Mike Riddle, a trzeci Francuz Kevin Rolland. Polacy nie startowali.

Wise w pierwszym przejeździe uzyskał wynik 92,00, który wystarczył mu do pierwszego miejsca. W drugiej próbie wprawdzie przewrócił się i musiał czekać na występ Kanadyjczyka Justina Doreya, ale zwycięzca kwalifikacji również upadł - po raz drugi - i został sklasyfikowany na ostatnim miejscu w gronie 12 finalistów.

Relacja 11. dzień igrzysk>>>
Wysoka temperatura i opady śniegu sprawiły, że uczestnikom trudno było rozpędzić się do odpowiedniej prędkości.

- Śnieg jest bardzo lepki i bardzo "wolny". Nie jesteśmy przyzwyczajeni do takich warunków - skomentował wcześniej Amerykanin Aaron Blunck, sklasyfikowany ostatecznie na siódmym miejscu.
W kwalifikacjach wziął udział m.in. Austriak Marco Ladner, który zapisał się w historii dyscypliny, mimo że nie awansował do finału. Mający 15 lat i 302 dni Tyrolczyk, który odpadł z 19. wynikiem na 28 startujących, został najmłodszym w historii uczestnikiem rywalizacji olimpijskiej w narciarstwie dowolnym.