Soczi 2014: Vaultier na najwyższym stopniu podium, Polacy zawiedli

PAP
Martin Ruszkiewicz 18.02.2014
Pierre Vaultier cieszy się ze zdobycia złotego medalu w snowcrossie podczas igrzysk w Soczi
Pierre Vaultier cieszy się ze zdobycia złotego medalu w snowcrossie podczas igrzysk w Soczi, foto: PAP/EPA/JENS BUETTNER

Francuski snowboardzista Pierre Vaultier zdobył złoty medal olimpijski w rywalizacji snowcrossu w Soczi. Drugie miejsce zajął Rosjanin Nikołaj Ołjunin, a trzecie Amerykanin Alex Deibold. Polacy Maciej Jodko i Mateusz Ligocki odpadli w 1/8 finału.

Relacja na żywo z 11. dnia igrzysk >>>

Warunki atmosferyczne nie były komfortowe, bowiem zawody odbywały się przy lekkim deszczu. Dlatego wtorkowej rywalizacji towarzyszyły liczne upadki. W finałowym biegu również nie obyło się bez kolizji. Chaosu na trasie przejazdu uniknął Vaultier i zdobył trzeci złoty medal dla reprezentacji Francji na igrzyskach w Soczi.

W półfinale groźnie wyglądającemu wypadkowi uległ Omar Visintin. Włoch stracił równowagę przy lądowaniu po jednym z wyskoków i upadł twarzą w śnieg. Przez kilka minut leżał na stoku, po czym opuścił tor na noszach.

Pierwotnie zawody miały się rozpocząć w poniedziałek o godz. 8.00. Z uwagi na gęstą mgłę konkurencję przełożono na wtorek. Odwołano eliminacje, a w 1/8 finału zawodników rozstawiono na podstawie rankingu. W tej fazie odpadli dwaj Polacy.

Jodko wystąpił w czwartym wyścigu. Do połowy dystansu zajmował trzecie miejsce, które gwarantowało mu udział w ćwierćfinale. Na półmetku wyprzedził go jednak Norweg Stian Sivertzen i Polak ostatecznie był czwarty.

Z kolei Ligocki rywalizował w siódmym biegu i od początku zajmował piątą, ostatnią pozycję. Linię mety przekroczył długo po pozostałych czterech rywalach.

Maciej
Maciej Jodko (z lewej) i Mateusz Ligocki podczas zmagań snowcrossu na igrzyskach w Soczi. Fot.: Grzegorz Momot

Wyniki snowcrossu mężczyzn:finał A
1. Pierre Vaultier (Francja)
2. Nikołaj Ołjunin (Rosja)
3. Alex Deibold (USA)
4. Paul-Henri de Le Rue (Francja)
5. Stian Sivertzen (Norwegia)
6. Luca Matteotti (Włochy)

finał B
7. Lucas Eguibar (Hiszpania)
8. Kevin Hill (Kanada)
9. Trevor Jacob (USA)
10. Hanno Douschan (Austria)
11. Cameron Bolton (Australia) - nie ukończył
12. Omar Visintin (Włochy) - nie wystartował
...
25. Maciej Jodko (Polska)
33. Mateusz Ligocki (Polska)

mr

sortuj
Skomentuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!