Nowe metody badawcze dadzą więcej odpowiedzi? Próbki z Soczi zostaną ponownie zbadane

PAP
Paweł Słójkowski 09.12.2020

Ponad połowa próbek moczu pobranych u sportowców podczas zimowych igrzysk olimpijskich w Soczi w 2014 roku zostanie ponownie zbadana - ujawniła Międzynarodowa Agencja Badawcza (ITA) powołana do działania w 2018 roku.

ITA, która realizuje niezależny program badań antydopingowych, powstała z inicjatywy Światowej Agencji Antydopingowej (WADA) i Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl). Jej zadaniem jest badanie przy pomocy najnowszych technologii próbek pobranych przez ostatnie 10 lat na igrzyskach olimpijskich.

Potrzeba powołania niezależnego organu nadzorującego w zakresie antydopingu pojawiła się po odkryciu w Rosji w latach 2014–2015 systemowego systemu dopingowego, być może realizowanego przy współpracy Rosyjskiej Agencji Antydopingowej.

Czytaj dalej:

Współczesne metody badawcze, o wiele bardziej skuteczne niż kilka lat temu, pozwalają na wykrycie dopingu w próbkach, które tuż po pobraniu uznano za "czyste". Ponowna analiza próbek pobranych z igrzysk olimpijskich w Pekinie w 2008 roku i z 2012 roku w Londynie, dała już ponad 130 pozytywnych przypadków.

Po ujawnieniu rosyjskiego systemu dopingowego z udziałem tajnych służb Rosji, MKOl zlecił ponownie przebadał kilkuset próbek rosyjskich sportowców. Wyniki wielu z nich spowodowały rozpoczęcie postępowań dyscyplinarnych.

Sportowi rosyjskiemu natomiast grozi całkowite wykluczenie na cztery z ważnych międzynarodowych, w tym z igrzysk olimpijskich w Tokio w 2021. Ostateczne rozstrzygnięcie w tej sprawie Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu w Lozannie ma zapaść do końca grudnia.

ps

sortuj
Skomentuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!