Polskie Radio Dzieciom Projekt Tata
Section05
Projekt Tata
Section06
07'19 Odmienny stan – odmienne traktowanie W audycji "Projekt Tata" Krystian Hanke tym razem opowiada o szukaniu instynktu ojcowskiego, zdrobnieniach i nieopisanym szczęściu spotkania we trójkę. W końcu o pozytywnym myśleniu ojców i rozlicznych instrukcjach obsługi młodego człowieka, a także apeluje o opiekowanie się kobietami w ciąży i tworzenie dla nich przyjaznych miejsc wokół.
07'09 Poród - w domu czy w szpitalu Domowy poród bez szpitalnego stresu?, czyli "druga tura wyborów" - jak określił ów dylemat Krystian Hanke w audycji "Projekt Tata". Pytania do ekspertów: czy to jest opcja dla wszystkich?, jakie są warunki bezpieczeństwa?
07'02 Moda ciążowa Audycja o swoistym rajdzie w poszukiwaniu ubrań ciążowych. Odzież powinna być wygodna, funkcjonalna i ...ładna, choć jak opowiadają młode mamy, niektórzy producenci często zapominają o tych "podstawowych" walorach w swojej ofercie.
07'34 Projekt Tata Szkoła rodzenia? Wreszcie rodzić w domu czy w szpitalu? Za tymi pierwszymi podstawowymi pytaniami pojawia się szereg kolejnych dylematów. Wybór zawsze jest zindywidualizowany – i dobrego szpitala, i dobrej położnej, aż po "instrukcję" obsługi małego człowieka w pierwszych dniach po porodzie.
06'52 Niewidzialny pasażer Które miejsce w samochodzie jest najbezpieczniejsze w czasie jazdy dla kobiety w ciąży? Czy zapinanie się pasami jest konieczne? Jak ustawić fotel pasażera? I czy wyłączyć poduszkę bezpieczeństwa? A jaką formę wypoczynku wybrać dla kobiety w ciąży? Ne te i inne pytania, dotyczące podróży samochodem i formy aktywności kobiety w ciąży, odpowiadali specjaliści.
06'27 Czy można latać w ciąży? Krystian Hanke w kolejnym odcinku "Projektu Tata" szukał odpowiedzi na pytanie, czy latanie samolotem jest bezpieczne dla kobiet w ciąży i dziecka?
06'55 Ciążowe przesądy Krystian Hanke przygotował subiektywną listę 5 największych bzdur, jakie wmawia się oczekującym Mamom. W audycji również o pułapkach for internetowych – z nakazami i zakazami. Warto z dystansem podchodzić do tych porad, jak przekonują lekarze: nie trzeba ograniczać wszystkich swoich przyzwyczajeń i rezygnować w czasie ciąży z każdej aktywności.
06'56 Przeć czy ciąć? Krystian Hanke w "Projekcie Tata" próbował rozstrzygnąć dylemat - poród naturalny, czy cesarskie cięcie na życzenie? Ta swoista moda ze Stanów Zjednoczonych, która według ekspertów - jeśli nie ma ku niej medycznych wskazań - bywa powodowana zwyczajnym strachem. Jedno nie ulega wątpliwości: poród to jest "zadanie" dla rodziców, wyjątkowe i pierwsze z wielu.
06'53 Trójwymiarowe USG W "Projekcie Tata" m.in. o trójwymiarowym USG jako wyjątkowym i pięknym filmie, na którym dziecko wzbudza zachwyt całej rodziny, zanim jeszcze pojawi się na świecie. Obraz dostarcza wiele radości i rozwiązuje zagadki odnośnie kolorystyki pokoju i ubranek, czy wyboru zabaw.
07'01 Co słychać? Krystian Hanke poszukiwał odpowiedzi na pytanie: Co słyszy Maleństwo?. Wraz z ekspertami ustalił, że gust muzyczny, podobnie jak filmowy, towarzyszy przyszłym rodzicom całe życie – budzi pozytywne emocje, wprawia w dobry nastrój, relaksuje. Zatem nie ma co „przestawiać” się na muzykę klasyczną, jeśli ktoś w życiu jej nie słuchał. Jak w wielu kwestiach ze wszystkich teorii trzeba wyciągnąć, co najlepsze.
07'05 Przeziębiony Tata W kolejnym odcinku "Projektu Tata" o odpowiedzialnym rodzicielstwie już w fazie prenatalnej - wirusach, przeziębieniach i bezpiecznych sposobach radzenia sobie z infekcjami, gdy te "dopadną" przyszłą mamę lub tatę.
07'01 Tata i babcie Tym razem Krystian Hanke opowiada o sposobach poinformowania rodziny o nowej roli – dziadków oraz wypracowywaniu modelu nowych relacji międzypokoleniowych. Zatem o zmiennych nastrojach i stawianiu granic, by ograniczyć pole potencjalnych konfliktów.
06'59 Dylemat – imiona Wybór imienia często przypomina narady wojenne. Eksperci radzą: warto pomyśleć, czy imię da się zdrabniać, wreszcie czy ono faktycznie decyduje o przyszłości naszego dziecka? Trzeba zwrócić uwagę na swoistą modę na imiona, nie zawsze warto jej ulegać...
04'09 Tata w kuchni W drugim odcinku cyklu "Projekt Tata" o owocach morza, serach pleśniowych i migdałach. Jak przekonuje ekspert: "Mamy dwie osoby w jednym, bo dziecko i kobietę, ale to nie znaczy, że mamy jeść podwójnie". Z kolei koledzy z pracy radzą przyszłemu tacie, iż na nocne napady głodu najlepsze są …banany, wskazują także miejsca w Warszawie, gdzie zawsze można je dostać.
04'09 Tata w ciąży W pierwszym odcinku "Projektu Tata" Krystian Hanke stwierdził, iż "nie wiedzieć, więc pytać, jest rzeczą ludzką", postanowił skorzystać z tego przywileju i tak powstał cykl audycji o ciąży i oczekiwaniu na dziecko.
Section07

Projekt Tata

"Projekt Tata" to cykl audycji skierowany do przyszłych rodziców, mówiący o problemach kobiet w ciąży i ojców z punktu widzenia mężczyzny oczekującego na dziecko. Krystian Hanke spotykał się ze słuchaczami, aby pomóc im (i sobie) przebrnąć przez gąszcz porad, przesądów i informacji, najczęściej sprzecznych ze sobą. Autor próbował usystematyzować wiedzę, rozwiać wątpliwości i wybrać: szkołę rodzenia, położną, szpital, przewijak, wózek, nosidełko, krem na odparzenia, pieluchy, smoczki, podgrzewacz, fotelik… i starał się przy tym zachować resztki zdrowego rozsądku.