!-- OneTrust Cookies Consent Notice start for polskieradio.pl -->
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Fascynujące życie kwitnącej lipy i wojenne perypetie nietoperzy

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2022 09:09
Jakie narzędzia są potrzebne, aby obserwować przyrodę? Tak naprawdę wystarczy tylko ciekawość! Odkrycia, jakich można dzięki niej dokonać, są fascynujące! O tym, i o pełnych poświęcenia ludziach, którzy ratują ukraińskie nietoperze, opowie gość Katarzyny Stoparczyk.
Pracownicy charkowskiego Centrum Rehabilitacji Nietoperzy z narażeniem życia opiekują się chorymi i rannymi nietoperzami
Pracownicy charkowskiego Centrum Rehabilitacji Nietoperzy z narażeniem życia opiekują się chorymi i rannymi nietoperzamiFoto: Shutterstock/Rudmer Zwerver
  • Kwietna, letnia łąka albo kwitnąca lipa bądź inne drzewo są wspaniałym miejscem do obserwowania ukrytego życia owadów
  • W ogarniętej wojną Ukrainie ludzie gotowi są poświęcić swoje bezpieczeństwo, aby ratować... nietoperze!

Wystarczy zatrzymać się i obserwować

– Nie potrzeba żadnych przyrządów, by zainteresować się i obserwować przyrodę: wystarczy ciekawość i chwila zastanowienia. Wystarczy, że się zatrzymamy, chwilę popatrzymy i dostrzeżemy, jak mnóstwo się dzieje na łące, na działce – wskazuje Wojciech Mikołuszko, pisarz, biolog, paleontolog. – U moich rodziców na działce stoi lipa: ileż tam owadów się zbiera! Pszczoły, ale nie tylko pszczoły miodne, lecz także inne pszczołowate – mamy ich w Polsce 460 gatunków! – w tym trzmiele, które też są pszczołami, tylko z innej grupy. Do tego mamy motyle, wieczorem i nocą przylatują ćmy: w Polsce mamy ok. 150 gatunków motyli, a ciem – trzy tysiące gatunków – wylicza.

– Do tego jeszcze muchówki o dziwacznych nazwach... Tak że jeśli zatrzymać się przy kwietnej łące czy przy kwitnącej lipie, to tam naprawdę się dzieje! A dużo owadów zapylających przyciąga drapieżniki, więc chętnych na zjedzenie jest wielu: czają się pająki, czasem ptaki. I tam rozgrywają się miłości, posiłki i dramaty – dodaje.

Przeczytaj także


Wojna, która zagraża także nietoperzom

Za wschodnią granicą Polski, w zaatakowanej przez Rosję Ukrainie, trwa wojna. Dotyka ona nie tylko ludzi, ale także przyrodę i zwierzęta. W Charkowie działa Centrum Rehabilitacji Nietoperzy, którego celem jest ochrona i opieka nad tymi niezwykłymi zwierzętami. Kiedy miasto zostało zaatakowane, zaczęły spadać bomby i rakiety, a mieszkańcy zaczęli uciekać bądź ukrywać się w schronach, pracownicy Centrum nie porzucili swoich podopiecznych. – Kiedy zimą ratują chore i ranne nietoperze, a zimy w Charkowie bywają bardzo ostre, to nie chcą ich wypuszczać od razu, ponieważ wybudzone nietoperze sobie nie radzą. Muszą je trzymać do wiosny – tłumaczy Wojciech Mikołuszko. – A wiosną wybuchła wojna i opiekunowie stracili dostęp do woliery, gdzie trzymali kilka tysięcy tych nietoperzy. Na dodatek wybuchł tam pożar. Na szczęście nietoperze przeżyły i pod koniec marca wypuścili je na wolność. Jednak kolejnych zwierząt opiekunowie już tam nie umieszczali – trzymają je w prywatnych mieszkaniach – opowiada.

– To bardzo wzruszające, że Ukraińcy, którzy kryją się w schronach i piwnicach, czyli miejscach, gdzie zimują i nocują nietoperze, widząc je, mimo że trwa wojna, dzwonią właśnie do Centrum Rehabilitacji Nietoperzy i mówią: "Mamy nietoperze, pomóżcie im, wyjaśnijcie, co mam zrobić..." – dodaje.


Posłuchaj
49:43 2022_07_17 09_09_11_PR3_Zagadkowa_niedziela.mp3 Co latem dzieje się na łące? (Zagadkowa niedziela/Trójka)

***

Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Goście: Wojciech Mikołuszko (pisarz, biolog, paleontolog)
Data emisji: 17.07.2022
Godzina emisji: 9.09

pr

Zobacz także