Polskie Radio Dzieciom

Wyautowani

Wyobraźmy sobie taki świat, w którym wszystko przysypane jest śniegiem. Żeby z jednego domu dojść do drugiego, trzeba łopatą przekopać tunel. Żeby uzyskać kontakt z autystycznym dzieckiem, trzeba takie przejścia wytyczać całe życie.
Wyautowani
Foto: pixabay.com
O Audycji

Autyzm to całościowe zaburzenie rozwoju dziecka, charakteryzujące się zakłóceniami zdolności komunikowania uczuć, budowania relacji. Ludzie autystyczni są zamknięci w szklanej kuli własnego umysłu, gdzie budują własny świat. Znajdują zrozumienie, jeśli pomoc i właściwa diagnoza przyjdzie na czas, ponieważ jedynym ratunkiem i szansą na samodzielność dla dzieci z autyzmem jest wczesna diagnoza oraz konsekwentna terapia.

Aby o tym pamiętać 2 kwietnia, w Światowy Dzień Autyzmu, na znak solidarności z ludźmi dotkniętymi tym schorzeniem, wiele budynków na całym globie rozświeci się na niebiesko. Dlaczego właśnie na taki? Odcień niebieski kojarzy się z nadzieją, a kilka wieków temu był również uważany za kolor niewinności. Taki jest właśnie autyzm, który choć nie jest uznawany za chorobę, to jednak nikt sobie na niego nie zasłużył.

W rodzinach, gdzie to schorzenie występuje, każdego dnia nadzieja, przeplata się z bezradnością i choć szans na wyleczenie nie ma, całą wiarę przelewa się w rehabilitację.
Pierwsze objawy pojawiają się u dzieci do trzeciego roku życia, ale mogą wystąpić praktycznie już po urodzeniu. Według danych Autism Europe 0,6 proc. populacji Unii Europejskiej dotkniętych jest autyzmem, co stanowi około 5 milionów osób, w Polsce osób tych może być co najmniej 30 000, a nawet dużo więcej, chociaż statystyk w tej dziedzinie nikt, nigdy nie prowadził. Według badań dziecko autystyczne przychodzi na świat, raz na 500 urodzin, dodatkowo cztery razy częściej jest to chłopiec niż dziewczynka. Warto więc dowiedzieć się więcej na temat tego zaburzenia.

W najbliższej Strefie Rodzica, porozmawiamy, o tym czym jest autyzm, jak można go rozpoznać, a także jak żyć z dzieckiem, u którego stwierdzono to zaburzenie.

Zachęcamy do komentowania i zadawania pytań na naszym funpage'u: www.facebook.com/polskieradiodzieciom oraz do kontaktu telefonicznego w trakcie audycji: 22 645 20 55.

 

Program "Strefa Rodzica" adresowany jest dla wszystkich, którzy chcą dobrze, mądrze, zdrowo i świadomie wychowywać dzieci oraz optymalnie wspierać ich rozwój. Rozmawiamy o wychowaniu, zdrowiu, kulturze i innych tematach nurtujących przyszłych i obecnych rodziców. Poruszamy też istotne problemy z tym związane. Bardzo cenne są dla nas również opinie samych słuchaczy, którzy e-mailowo lub telefonicznie dzielą się na antenie swoimi doświadczeniami i uwagami. Prowadzi: Ludwika Grunwald.

Zapraszamy na "Strefę Rodzica" od poniedziałku do piątku w godzinach 21:00 - 23:00, a szczególnie w poniedziałek 4 kwietnia.

Playlista