Polskie Radio Dzieciom

Intymna przestrzeń dziecka

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2019 23:55
"Intymność"!  Z jednej strony pojęcie to jest  pozornie malutkie, znajduje się blisko serca i opisuje mikroświat, który jest mój i tylko mój. Z drugiej mieści w sobie sferę i fizyczną, i psychiczną, i uczuciową, i emocjonalną - a to przecież niemal wszystkie klocki, które składają się na moje "ja"!
Audio
mat. ilustracyjne
mat. ilustracyjneFoto: shutterstock.com

Jedno jest pewne - potrzebujemy intymności, by normalnie funkcjonować. Jakiejś przestrzeni, w której czujemy się bezpiecznie. Do której wpuszczamy tylko ludzi najbliższych, wybranych, wyjątkowych. Do której nie ma dostępu większość świata. Którą warto zbudować i pielęgnować.

Jak pomóc dziecku w stworzeniu takiej sfery intymności? Jak ją chronić, jak o nią dbać, jak szanować? I może najtrudniejsze - kiedy jako rodzice powinniśmy się wycofać, by dać dziecku poczucie wolności również od naszej obecności tam?

Gościem audycji była Ania Oka z Zabawkatora.

Rozmawiał Marcin Perfuński.

Data emisji: 19.08.2019

Więcej audycji z cyklu Strefa Rodzica w Polskim Radiu Dzieciom

Zobacz także
Czytaj także

Sztuka szczęśliwego życia

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2019 23:55
Anna Chomiak, blogerka, dwukrotna mistrzyni Polski w  judo i autorka książki "Nieidealnik. Sztuka szczęśliwego życia" opowiada o drodze, jaką przeszła aby zrozumieć, że nie musi być idealna, aby być szczęśliwa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dlaczego warto nosić dzieci?

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2019 23:57
Dlaczego warto nosić i bujać dzieci jak najdłużej? Bycie noszonym to najbardziej pierwotna, naturalna i wrodzona potrzeba maleńkiego dziecka. Wbrew panującym stereotypom nie da się niemowlęcia w ten sposób rozpieścić ani do tej czynności przyzwyczaić, bo bycie noszonym jest wpisane w biologię człowieka, podobnie jak jedzenie i oddychanie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Grzeczne i niegrzeczne maluchy czyli jak zdefiniować grzeczność i co z tego wynika?

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2019 23:57
Czy maluch roczny, półtoraroczny może być grzeczny lub niegrzeczny? Jak zrozumieć, o co chodzi dziecku? Poznajmy krainę dziecięcych emocji, reakcji i lęków. 
rozwiń zwiń