Polskie Radio Dzieciom

Jak nauczyć dzieci obowiązkowości? Rozmowa z psychoterapeutką

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2021 13:03
Prawdopodobnie dla rodzica najbardziej wymagającymi momentami w ciągu dnia są poranki i wieczory. W krótkim czasie trzeba wykonać wiele rzeczy, takich jak przygotowanie się do pracy oraz dziecka do przedszkola, zrobienie śniadania i ubrania malucha do wyjścia. Chociaż chcielibyśmy w tym momencie zatrzymać czas, wydawać się może, że w takich momentach płynie on jeszcze szybciej. Co zrobić, aby nauczyć dzieci obowiązkowości i sprawić, by chwile te nie były tak stresujące.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Drpixel/Shutterstock

W odróżnieniu od dorosłych, którzy wykonują pewne czynności automatycznie, dla dzieci w wieku przedszkolnym przechodzenie z jednej aktywności do drugiej może sprawiać kłopoty. Trudniej jest im także skoncentrować się na zadaniu, gdyż łatwo się rozpraszają. Dlatego też wspomniane momenty w ciągu dnia są dla najmłodszych tym bardziej stresujące. Pomoc rodziców polega m.in. na tym, aby przeprowadzić dziecko przez kolejne etapy zadań. Można to zrobić przypominając im co należy zrobić na każdym kroku, jednakże nie wydając przy tym poleceń i nie pospieszając. Tak więc towarzyszenie dziecku przy wykonywaniu zadań jest równie istotne, jak komunikacja. 

Posłuchaj
49:08 11.05. Obowiązkowość u przedszkolaków.mp3 Obowiązkowość u dzieci. Rozmowa z psychoterapeutką (Strefa rodzica/Polskie Radio Dzieciom)_11.05.2021.

Aby mieć więcej czasu rano, pewne czynności, takie jak przygotowanie śniadania lub wyprasowanie ubrań można wykonać wieczorem. Oprócz tego, poranki i wieczory można ułatwić poprzez metodę wizualizacji zadań. Wśród dorosłych sposób ten przybiera formę listy zadań, lecz u dzieci można to nazwać planikiem. Polega to na narysowaniu czynności, które dziecko musi wykonać, a następnie zaznaczeniu tych, które już zostały zrobione. Dzięki temu przedszkolaki będą widziały w przejrzysty sposób swój progres oraz to, co trzeba jeszcze wykonać. Ponadto w ten sposób dziecko będzie mogło przewidzieć, jakie czynności musi zrobić o określonych porach dnia. 

Kiedy dziecko zapozna się z obrazkową listą zadań, korzystne jest, aby mimo tego rodzice wciąż towarzyszyli mu przy ich wykonywaniu. Czasami przydatne może okazać się również dzielenie aktywności na mniejsze czynności, przy jednoczesnym udzielaniu wskazówek, np. "żeby spodenki zakładały się łatwiej, wystarczy rozpiąć mocniej suwak”. Jak stwierdził gość audycji, psycholog Marta Chrościcka – Myślę, że największa nauka, jaką dzieci mogą z naszych różnych pomysłów wynieść to jest to, że wychodzenie z domu, ubieranie się czy pośpiech nie musi być związane z potwornym napięciem i trudnymi emocjami w całej rodzinie. 

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: Joanna Ficińska
Gość: Marta Chrościcka - psycholog i psychoterapeutka
Data emisji: 11.05.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Jak odkryć talenty dziecka i jak mądrze je wykorzystać?

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2021 06:54
Uważamy, że osoba utalentowana to taka, która np. tańczy balet lub jest wybitnym sportowcem, zapominając, że talent to cecha, która wyróżnia człowieka. Wpływa ona na nasze myślenie, zachowanie, a także sprawia, że dana osoba funkcjonuje w charakterystyczny sposób. Mocne strony posiada każdy z nas i chociaż są one inne dla dzieci i młodzieży, a młodych i starszych dorosłych, możemy je stale rozwijać. Jednak, aby to zrobić, trzeba najpierw wiedzieć, jak można je odkryć. W "Strefie Rodzica" wskazówek udzieliła Dominika Łysio - tropicieletalentow.pl.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak rozmawiać z dzieckiem na trudne tematy?

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2021 10:11
Nie zawsze rozmowa rodzica z dzieckiem jest łatwa, zwłaszcza kiedy dotyczy trudnych tematów, np. przemijania czy śmierci. Zagadnienia te są nieodłącznym elementem naszego życia, z którymi każdy z nas musi się zmierzyć. W oswajaniu z nimi dzieci ważne są konkrety, które czasem możemy przekazać wykorzystując bajki i historie ich bohaterów. O tym, jak to zrobić opowiedziała Aneta Zychma, polonistka, pedagożka oraz autorka książek "Tadzik I Rak" oraz "Droga do Domu".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Filozofowanie z dzieckiem. Rozmowy w audycji dla rodziców

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2021 12:26
Słysząc pojęcie "filozofia", wiele osób może pomyśleć o nudnej i niepotrzebnej dziedzinie życia. Prawda jest taka, że nauka ta jest niezwykle przydatna dla człowieka, ponieważ pomaga uzupełnić braki, których edukacja szkolna nie jest w stanie wyrównać. Powodem tego jest fakt, że szkoły przygotowują w znacznej mierze do życia zawodowego, natomiast filozofia skupia się na znalezieniu odpowiedzi na pytania dotyczące świata i nas samych. Jak rozmawiać z dziećmi na tematy filozoficzne? Polskie Radio Dzieciom zaprasza do wysłuchania kolejnej audycji dla rodziców.
rozwiń zwiń