Polskie Radio Dzieciom

110-lecie Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi w Laskach

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2021 14:43
W XX wieku sytuacja osób niepełnosprawnych w Polsce, w tym także ludzi niewidomych była trudna nie tylko pod względem finansowym, ale również z powodu ich traktowania i odtrącenia przez społeczeństwo. Pomocną dłoń w ich kierunku wyciągnęła hrabina Róża Czacka, która swoimi działaniami doprowadziła do powstania Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi w Laskach, które w tym roku obchodzi swoje 110-lecie. O działalności i historii ośrodka opowiedzieli w "Strefie Rodzica" prezes towarzystwa, Paweł Kacprzyk oraz siostry Julitta Siedlecka i Jana Maria Ściga.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Tracy Spohn/Shutterstock

Kiedy hrabina Róża Czacka straciła wzrok, jej najbliższym trudno było zaakceptować tę sytuację, ponieważ w tamtych czasach uważano, że bycie osobą niepełnosprawną przynosi wstyd rodzinie.  Wsparcie znalazła u okulisty, dr. Gepnera, który uznał, że hrabina ma szansę pomóc osobom niewidomym, którymi nikt się wtedy nie przejmował. W związku z tym zaczęła podróżować po świecie i poznawać najnowsze metody pracy z osobami o tego rodzaju niepełnosprawności. 

Posłuchaj
51:36 12.05. 100 lecie laski.mp3 110-lecie Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi w Laskach (Strefa rodzica/Polskie Radio Dzieciom)_12.05.2021

Swoją aktywność Róża Czacka rozpoczęła w Warszawie, gdzie organizowała m.in. naukę brajla oraz zapewniała najważniejszą pomoc i opiekę osobom niewidomym. Po I wojnie światowej hrabina wróciła do kraju i przyjęła tytuł siostry Elżbiety, a jej działania przybrały charakter religijny. Jednym z jej głównych celów było to, aby osoby niewidome mogły żyć na równi z innymi obywatelami. Chociaż na początku myśl ta nie miała wielu zwolenników, jej znaczenie poznano w trakcie II wojny światowej, kiedy Laski dołączyły do powstania warszawskiego, a jednym z zadań osób niewidomych było przenoszenie rannych do zorganizowanego szpitala polowego.

Obecnie Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi działa w Polsce i dodatkowo wspiera swoje siostry pomagające za granicą. -Rzeczywiście działalność z której jesteśmy najbardziej znani to ośrodek szkolno-wychowawczy w Laskach podwarszawskich. Mamy tutaj wszystkie typy szkół, właściwie od przedszkola zaczynamy, jeżeli chodzi o edukacją taką formalną, aż do matury – powiedział Paweł Kacprzyk. Ponadto pod Lublinem prowadzony jest także dom pomocy społecznej dla niewidomych kobiet, natomiast dla mężczyzn taki ośrodek znajduje się pod Krakowem. Tak więc towarzystwo wspiera nie tylko dzieci, ale też towarzyszy osobom niewidomym w ciągu całego ich życia. 

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: Agata Puścikowska
Goście: Paweł Kacprzyk prezes Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi w Laskach oraz siostry Julitta Siedlecka i Jana Maria Ściga.
Data emisji: 12.05.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

O terapeutycznym wpływie przyrody na zdrowie człowieka

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2021 12:01
Pomiędzy przyrodą a zdrowiem człowieka możemy zauważyć związki. Przyglądanie się ptakom, czy wsłuchiwanie w ich odgłosy może mieć właściwości terapeutyczne. To nowość w psychiatrii, a przy okazji także wskazanie, że poza klasycznymi metodami psychoterapii i farmakoterapii, możliwe do zastosowania są inne metody pomocy pacjentom. Jakie?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak nauczyć dzieci obowiązkowości? Rozmowa z psychoterapeutką

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2021 13:03
Prawdopodobnie dla rodzica najbardziej wymagającymi momentami w ciągu dnia są poranki i wieczory. W krótkim czasie trzeba wykonać wiele rzeczy, takich jak przygotowanie się do pracy oraz dziecka do przedszkola, zrobienie śniadania i ubrania malucha do wyjścia. Chociaż chcielibyśmy w tym momencie zatrzymać czas, wydawać się może, że w takich momentach płynie on jeszcze szybciej. Co zrobić, aby nauczyć dzieci obowiązkowości i sprawić, by chwile te nie były tak stresujące.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niefarmalogiczne wsparcie dzieci z depresją

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2021 14:25
Depresja u dzieci oraz techniki uspokajające u dzieci i młodzieży były tematem wieczornej audycji dla rodziców w Polskim Radiu Dzieciom. Podczas dwugodzinnej rozmowy postaramy się zgłębić temat i rozwiać wszelkie wątpliwości z nim związane. Rozmawialiśmy m.in. o ziołach i psychobiotykach wpływających na oś jelitowo-mózgową, która ma wpływ na zachowanie człowieka, m.in stany lękowe i łagodne objawy depresji.
rozwiń zwiń