Polskie Radio Dzieciom

Historia polskiego lotnictwa. Rozmowa z autorką książki "Awiatorzy"

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2021 16:00
Lotnictwo odgrywa ogromną rolę w naszym życiu. Nie tylko ze względu na umożliwianie komunikacji krajowej lub międzynarodowej, lecz także z powodu zapewniania nam ochrony i bezpieczeństwa. Otóż nierzadko zapominamy, że oprócz samolotów komercyjnych, do statków powietrznych zaliczają się także szybowce, balony, myśliwce, rakiety kosmiczne czy lotnicze pogotowie ratunkowe. Co więcej często za ich sterami zasiadają kobiety, co w swojej książce o tytule: "Awiatorzy. Podniebne przygody polskich lotniczek i lotników" podkreśliła Anna Litwinek, gość audycji "Strefa Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom. 
PZL-104MF Wilga 2000 w barwach Straży Granicznej
PZL-104MF Wilga 2000 w barwach Straży GranicznejFoto: Wikipedia Commons/ lic. CC BY-SA 2.5

Z uwagi na fakt, że awiacja wzbudza zainteresowanie u osób w różnym wieku, wspomniana książka jest wielopokoleniowa. Oznacza to, że swoją treścią, w tym zdjęciami i ilustracjami oraz ciekawymi informacjami, np. o budowie samolotu, lektura zainteresuje zarówno dzieci jak i dorosłych.  Ponadto tematyka książki wyróżnia ją spośród innych, które także nawiązują do lotnictwa. – Tu mi brakowało tak naprawdę takich lotniczych historii, które by pokazywały po pierwsze, że właśnie jest to bez podziału na płci. Taka dziedzina, w której może się realizować każdy, kto ma pasje i predyspozycje – zaznaczyła Anna Litwinek.

Jak wskazuje tytuł książki, przytacza ona m.in. wiele historii z życia i pracy kobiet zasiadających za sterami statków powietrznych. W dawnych czasach kobiety odegrały znaczącą rolę podczas walk militarnych. Jedną z takich osób była np. Jadwiga Piłsudska, córka marszałka Piłsudskiego, która razem z innymi lotniczkami nierzadko narażała swoje zdrowie i życie latając godzinami w warunkach wojennych. Niemniej jednak, kiedy nadszedł koniec wojny okazało się, że szkoły wojskowe nie chciały przyjmować kobiet, w skutek czego przez pewien czas nie mogły one zostać pilotkami. W związku z tym przykłady omawiane w książce są szansą pokazania, jak bardzo niesłuszna była to decyzja oraz próbą zrozumienia, dlaczego kobiety zostały wykluczone z tego środowiska. 

Posłuchaj
60:02 2021_07_12 21_00_06_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 12 lipca godz. 21:00

Książka wspomina także o różnych rodzajach statków powietrznych. Wielu lotników i lotniczek swoją przygodę z lataniem rozpoczyna od szybowców, które ze względu na brak silników są zależne od kominów ciepłego powietrza. Piloci i pilotki pracują także na śmigłowcach niosących pomoc. Odpowiadają one m.in. za szybkie transportowanie ludzi do szpitala, gaszenie pożarów czy pilnowanie granic kraju z powietrza. Z kolei misje kosmiczne umożliwiają badanie zjawisk, które następnie wykorzystujemy w życiu codziennym. 

Posłuchaj
59:40 2021_07_12 22_00_38_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 12 lipca godz. 22:00

Niewątpliwie lotnictwo jest fascynujące nie tylko dla pilotów i pilotek, ale także dla ludzi, którzy z awiacją mają niewiele wspólnego. Dodatkowo im dłużej przebywa się z pasjonatami awiacji, tym to środowisko nas bardziej pochłania. Chociaż niektórzy żyją lataniem od dzieciństwa i ustawiają pod nie całe swoje życie, nie oznacza to, że w późniejszym wieku nie można rozpocząć nauki w tym kierunku. – To jest prawie dla każdego, bo jedynymi przeszkodami są nasze własne możliwości, predyspozycje naszego ciała tak naprawdę. Trochę też umysłu, bo trzeba się dużo nauczyć, to jest masa wiedzy, którą trzeba zdobyć – powiedziała o lotnictwie Anna Litwinek. 

Audycja: Strefa rodzica
Prowadził: Marcin Perfuński
Gość: Anna Litwinek
Data emisji: 12.07.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

 

Zobacz także
Czytaj także

Jak wychować szczęśliwego geniusza?

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2018 13:30
Wychowanie, edukacja czy spełnianie dziecięcych marzeń, to dla współczesnych rodziców niezwykle ważne kwestie. Jak zachować właściwe proporcje pomiędzy tym, czego pragną rodzice, a czego ich dzieci – o tym w dzisiejszej ”Strefie rodzica”.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ciekawe sposoby na czerpanie wiedzy na temat geografii

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2023 09:00
Wiedza z zakresu geografii pozwala dostrzec i określić związki zachodzące w przyrodzie oraz na płaszczyźnie społeczno-ekonomicznej. Swoje umiejętności i zdobyte informacje możemy poszerzać nie tylko w szkole, ale także dzięki samodzielnej nauce przy wykorzystaniu odpowiednich książek. Z racji tego, że dobra pogoda i okres wakacyjny będzie sprzyjał podróżom i poszerzaniu wiedzy geograficznej, w "Strefie rodzica" porozmawialiśmy z prof. Elżbietą Szkurłat, która brała udział w przygotowaniu obecnej podstawy programowej z tego przedmiotu, z redaktorem książek geograficznych, Maciejem Byliniakiem, a także Zbigniewem Lewandowski z Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Badania profilaktyczne. Jak skutecznie zachęcić bliskich do ich robienia?

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2021 14:51
Czy pamiętacie, kiedy ostatni raz się badaliście? Już same wyniki morfologii krwi potrafią wiele powiedzieć na temat naszego zdrowia, a im szybciej wykryje się daną chorobę, tym będą większe szanse na jej wyleczenie. Niemniej jednak, pomimo że badanie to nie trwa długo, rzadko kiedy je wykonujemy. Ze względu na to powstała akcja zachęcająca osoby po 40-tym roku życia do wykonywania regularnych przeglądów zdrowia. O kampanii #WyślijOjcaNaBadania i #ChrońToCoJestWażne opowiedział w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dziedciom, jej inicjator, Jan Walaszek.
rozwiń zwiń