Polskie Radio Dzieciom

Jak się dogadać z nastolatkiem?

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2021 07:00
Nastoletniość to okres nowych doświadczeń, marzeń i ogromnych możliwości. Zazwyczaj wiek ten wspominamy z sentymentem, chociaż dla osób dorosłych, które były wtedy blisko nas mógł być on trudny i wymagający. To dlatego, ponieważ czas ten jest traktowany jako etap przejściowy między dzieciństwem, a dorosłością, w którym nierzadko dochodzi do konfliktów między rodzicami, a ich dzieckiem. Rozwiązać je może odpowiednia komunikacja, o czym w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, opowiedziała Marta Chrościcka – psycholog.
Trudne bywają choćby rozmowy międzypokoleniowe... (zdjęcie ilustracyjne)
Trudne bywają choćby rozmowy międzypokoleniowe... (zdjęcie ilustracyjne)Foto: Glow Images/East News

Osoby w wieku nastoletnim pragną czerpać korzyści zarówno z dzieciństwa, jak i dorosłości. Ponadto szukają swojej indywidualności jednocześnie chcąc być tacy, jak inni. Przesuwają również swoją uwagę z rodziny na grupę, do której mają zamiar przynależeć i w którą inwestują. Młode osoby zaczynają domagać się większej autonomii, natomiast danie im tego jest trudne dla niektórych rodziców, którzy do tej pory mogli decydować za nich w znacznym stopniu. Tak więc okres ten jest niełatwy dla obydwu stron.

Kiedy rozmawiamy z nastolatkami pomocne może okazać się zwrócenie uwagi na ich zachowanie oraz o czym ono informuje. Zamiast odnosić się do ich tonu czy nastawienia możemy skupić się na zauważeniu ich potrzeb i odniesieniu się do nich. – Unikamy oceny, bo nastolatki, moje doświadczenie pokazuje, że uciekają od osób, nie chcą, unikają osób, które cały czas serwują jakąś ocenę, że coś źle zrobił, zrobiła – skomentowała Marta Chrościcka. Pozwoli to na otwarcie rozmowy i zbudowanie lepszego kontaktu. Kolejnym krokiem może być wykorzystanie języka personalnego, np. "Ja czuję, że…" lub "Ja się obawiam, że…". Następnie dobrze jest spróbować wypracować kompromis i zapytać nastolatka, czy dane rozwiązanie mu odpowiada.

Posłuchaj
59:38 2021_07_15 21_00_36_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 15 lipca godz. 21:00

Czasami otwarty konflikt może doprowadzić do sytuacji, w której niektóre rzeczy i urazy zostają ujawnione. W przypadku, gdy napięcie między dzieckiem, a rodzicem jest ogromne, strony mogą zacząć się poddawać i rezygnować z próby naprawy relacji. Dlatego też nierzadko warto udać się do specjalisty, który przyjrzy się danej sytuacji, zobaczy co rodzice i nastolatkowie robią w kierunku naprawy kontaktu, a następnie spróbuje przystąpić do rozwiązania konfliktu. Co prawda młode osoby mogą być niechętne do wzięcia udziału w takich spotkaniach i się na nich nie pojawiać lub nic nie mówić. Z czasem jednak nastolatek może zauważyć, że jest to szansa na wprowadzenie zmian i poprawę relacji. Bardzo prawdopodobne, że po okresie nastoletniego buntu relacje między rodzicem a dzieckiem staną się znowu dobre. 

Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: Joanna Ficińska
Gość: Marta Chrościcka - psycholog
Data emisji: 15.07.2021
Godzina emisji: 21.00.

Audycja: Strefa rodzica
Prowadzi: Joanna Ficińska
Data emisji: 15.07.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <--- 

Zobacz także
Czytaj także

Pochwały mówione z automatu. Jak wpływają na dziecko?

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2021 10:25
Sposób w jaki reagujemy na sukcesy i porażki dziecka kształtuje jego tożsamość i osobowość. Pochwały jednak często mogą mieć ukryte znaczenie lub zaraz po nich może nastąpić krytyka. W związku z tym aprobaty czy komplementy nie zawsze spełniają swoją rolę, przez co nie są w pełni korzystne dla malucha. Jak inaczej można zatem wyrazić podziw i zadowolenie wobec dziecka? W Strefie Rodzica porozmawialiśmy o tym z Sylwią Włodarską, mediatorką w nurcie Porozumienia bez Przemocy oraz trenerką empatycznej komunikacji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak radzić sobie z emocjami po narodzinach dziecka? Nowy podcast Idy Nowakowskiej [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2021 10:00
Na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl jest już dostępny najnowszy odcinek podcastu o ciąży i macierzyństwie. Ida Nowakowska, tancerka, aktorka, znana osobowość telewizyjna i młoda mama, rozmawia ze specjalistką inteligencji emocjonalnej o tzw. baby blues. Czym on dokładne jest i jak go rozróżnić od prawdziwej depresji poporodowej?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak zbudować dobrą relację między nowym członkiem rodziny a psem?

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2021 13:07
Kiedy na świat przychodzi dziecko rodzice mogą być niepewni, jak w nieznanej sytuacji odnajdzie się ich czworonożny przyjaciel. Z racji tego, że pojawienie się nowego członka rodziny może być stresujące zarówno dla psa, jak i jego właścicieli, dobrze jest zadbać o komfort psychiczny każdej ze stron i zacząć przygotowania do tego momentu odpowiednio wcześnie. O tym, na co warto zwrócić uwagę oraz co zrobić, jeśli dziecko boi się psa opowiedziała w Strefie Rodzica Agnieszka Wojtków, trener szkolenia psów oraz członek Stowarzyszenia Behawiorystów i Trenerów COAPE.
rozwiń zwiń