X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Gdy dziecko wchodzi w dorosłość. Sztuka rodzicielstwa

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2021 15:51
W życiu rodzica przychodzi czas, kiedy dziecko dorasta i staje się samodzielne. Niektórzy starają się ten moment przedłużyć, podczas gdy inni go wyczekują. Wejście w dorosłość to także sprawdzian dla całej rodziny, który jest efektem kilkunastoletniej współpracy dzieci i rodziców na temat m.in. wzajemnego zaufania i szacunku. O wolności i granicach w wychowywaniu dziecka opowiedziała w Polskim Radiu Dzieciom w audycji "Strefa Rodzica" Izabela Antosiewicz, autorka książki "Nakarm, naucz i puść wolno. Jak wychować dzieci na szczęśliwych dorosłych."
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Free-Photos/Pixabay

Rodzicielstwo oparte na mocnych stronach jest wtedy, kiedy rodzice dzielą się z dziećmi świadomością na temat swoich talentów oraz silnych cech charakteru, tworząc w ten sposób wzorce do naśladowania dla młodszych osób. W przypadku wspomnianej książki słowo „nakarm" odnosi się do wartości, które rodzice chcieliby przekazać swoim dzieciom. Wyraz "naucz" dotyczy nie tylko edukacji szkolnej, ale przede wszystkim wiedzy, którą chcemy, aby człowiek zdobył zanim wkroczy w dorosłość. Natomiast "puszczać wolno" oznacza zdobywać samodzielność i odpowiedzialność.

Czasami w przypadku rodziców ekstrawertycznych, którzy mają introwertyczne dziecko może pojawić się obawa, że nie poradzi ono sobie w dorosłym życiu. Efektem tego może być próba zmiany charakteru dziecka. Chociaż działania te są prowadzone w dobrej intencji, rodzice stają się tzw. rzeźbiarzami. Osoby te tworzą plan na życie dziecka od momentu jego narodzin, włącznie z drogą edukacji czy zajęciami dodatkowymi, pozostawiając mu bardzo mało przestrzeni do podejmowania własnych decyzji. Skutkować to może natomiast nieodpowiedzianym zachowaniem u młodych dorosłych, którzy po wejściu w dorosłość pragną korzystać z wolności. 

Posłuchaj
60:42 2021_10_01 22_00_34_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 1 października godz. 22:00

59:12 2021_10_01 21_00_39_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 1 października godz. 21:00

Tak naprawdę trudno określić, kiedy jest odpowiedni moment na wypuszczenie dziecka w dorosłość. Niemniej jednak, bardzo możliwe, że dziecko samo zacznie wysyłać sygnały mówiące o tym, że jest gotowe wziąć odpowiedzialność za swoje życie, np. poprzez sprawdzenie kosztów wynajmu mieszkania. Co ciekawe, statystyki pokazują, że nierzadko młodzi ludzie wolą zostać w domu dłużej, ponieważ boją się dorosłości. – Jeżeli przez całe życie rodzic kontroluje wszystko, co wokół ciebie, to takim efektem ubocznym jest tzw. wyuczona bezradność tych ludzi, którzy są dorośli tylko z powodu dowodu osobistego – skomentowała Izabela Antosiewicz. W związku z tym, zabranianie robienia pewnych rzeczy w dobrej intencji może doprowadzić do zmniejszenia zapału u młodych ludzi do bycia samodzielnym. 

Dojrzewanie do samodzielności może następować w różnym tempie u każdego. Jeśli jednak rodzic będzie uważny i stanie się towarzyszem dziecka, nie przegapi odpowiedniej szansy na danie mu możliwości na wykazanie się odpowiedzialnością. Dobrze jest także stworzyć środowisko, w którym dzieci nie będą bały się mówić o swoich marzeniach. To dlatego, ponieważ marzenia dodają im skrzydeł, motywują do działania i sprawiają, że łatwiej jest im opuścić dom rodzinny i rozpocząć własne, dorosłe życie. Jeśli natomiast nie jesteśmy w stanie spełnić niektórych marzeń, możemy wciąż o nich rozmawiać z dzieckiem, by jak przyjdzie odpowiedni moment, było ono gotowe do ich realizacji. 

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Audycja: Strefa rodzica
Prowadził: Mikołaj Foks
Gość: Izabela Antosiewicz
Data emisji: 1.10.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także

Czytaj także

Czy lenistwo rodziców ma wpływ na samodzielność dzieci?

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2021 15:00
Stwierdzenie, że bycie leniwym rodzicem czasami jest z korzyścią dla dziecka może wywołać mieszane emocje u niektórych osób. Niemniej jednak podejście to jest szansą dla dzieci na bycie bardziej niezależnym i samodzielnym. Nie oznacza to natomiast, że pozbywamy je poczucia wsparcia i opieki. O zaletach takiego podejścia do rodzicielstwa opowiedział gość "Strefy Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, Alicja Kost, autorka bloga mataja.pl.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak wspierać mocne strony dziecka?

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2021 10:50
Każde dziecko ma mocne strony, o których czasami może nawet nie wiedzieć. W ich odkrywaniu, rozwijaniu i wzmacnianiu towarzyszą rodzice, których wsparcie może także pomóc najmłodszym w radzeniu sobie z trudnościami. Oprócz tego, do podbudowywania mocnych stron u dzieci wykorzystać można również bajki, o czym w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom mówiła Ilona Kostecka, autorka książki  "Matylda Odważna i Pralkowy Potwór".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak zapobiec niebezpiecznym sytuacjom w życiu dziecka?

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2021 15:16
Pomimo że bezpieczeństwo dziecka jest najważniejsze dla każdego rodzica, uświadamianie osoby młodszej na temat możliwych zagrożeń ze strony innych nierzadko następuje dopiero w momencie, gdy pewne granice zostaną przekroczone. W zapobieganiu sytuacjom, w których dziecko staje się ofiarą może pomóc odpowiednia profilaktyka, o której w Polskim Radiu Dzieciom w audycji "Strefa Rodzica", opowiedziała Sabina Zalewska, psycholog.
rozwiń zwiń